Felépítés
A tápellátás ennél a modellnél is a Military Class III elnevezésű, MSI háziszabvány alapján készül, ami teljesen megfelel az amerikai hadsereg MIL-STD-810G előírásainak, valamint tesztjeinek. Ez különféle alacsony nyomású, alacsony és magas hőmérsékletű, szélsőséges páratartalmú, valamint rázkódásos teszteket jelent. Alkatrészeinek hűtéséről egybefüggő, hőcsövekkel összekötött, három tagból álló borda gondoskodik.
A koncepció a már jól bevált komponensekre építi fel az összesen 16 fázist. Ez alumíniumbelsejű kondenzátorokat, nagyfrekvenciás üzemhez tervezett, ferritmagos "SFC" tekercseket, nagy vezetőképességű, tantálmagos Hi-C CAP (Highly-Conductive Polymerized Capacitor) kondenzátorokat, és az MSI által már évek óta használt DrMOS nevű megoldás második generációját takarja. Utóbbi lényege, hogy az egyszerűbb D-PAK, és a náluk jobb kapcsolási tulajdonságú Power-PAK diszkrét tranzisztorokkal ellentétben egy összetettebb áramkört használ, amelyben két MOSFET és egy vezérlőchip van. Ez a megoldás szinte minden paraméterében jobb a klasszikus kivitelezésnél. Fogyasztása 27,6%-kal kevesebb, mint a D-PAK megoldásoknak, 30%-kal kevésbé melegszik, és átlagosan több mint 70%-kal kisebb helyet foglal el.
Hirdetés
Tuningnál lehet fontos, hogy a DrMOS lényegesen kisebb tüskével és gyorsabban kapcsol, mint a klasszikus megoldások. Ez konkrétan 1000 kHz-es üzemi frekvenciát jelent a klasszikusnak nevezett kivitel 250 kHz-ével szemben. Az MSI elmondása alapján a DrMOS II 130 °C hőmérsékletig bírja a "kínzást", egészen pontosan biztonsági okokból ekkor kapcsol le a rendszer. Energiagazdálkodási funkció, hogy a fázisok terhelés függvényében lekapcsolhatnak, melyek aktivitásáról az alaplap felső szélén található kék LED-sor ad folyamatos visszajelzést. A teljes koncepciót az uPI uP1618 jelölésű chip vezérli, mely 6+2 fázis kontrollálására hivatott, azaz az MSI párosával kapcsolta a különböző komponenseket az egyes fázisokhoz.
Az MSI alaplapján az Z77A-GD65 aljzatkiosztása köszön vissza ránk. Ez összesen hét PCI Express slotot jelent, melyek x1/x16/x1, x1/x16/x1 és x16 sorrendben kerültek fel a NYÁK-ra. A három x16-os aljzat a beléjük helyezett kártyáktól, valamint azok számától, illetve a processzor típusától függően 16/0/0, 8/8/0 és 8/4/4 konfigurációban képesek sávokat biztosítani. SLI és CrossFire konfigurációk kialakítására természetesen most is van lehetőség. Fontos még megjegyezni, hogy az x16-os slotok Ivy Bridge esetében a PCIe 3.0-s szabványnak megfelelő sávszélességet tudják produkálni, míg az x1-es helyek csak a korábbi 2.0-s specifikációknak megfelelően üzemelnek. A 3.0-s szabvány támogatása elsősorban a többkártyás multi-GPU kiépítéseknél jöhet jól. A PCIe slotok alatt egyes előlapi LED-ek és kapcsolók, valamint aljzatok tűsorai, és két szabályzós ventilátorcsatlakozó lapul. Jó tudni, hogy erre a fertályra még egy kék színnel operáló HDD LED is felkerült.
A Z77-es PCH, illetve annak hűtése mellett, jól megszokott helyen bukkannak fel a SATA aljzatok. Az ezeken elhelyezett matrica fel is hívja figyelmünket arra, hogy a maximális sebesség elérésének érdekében 6 Gbps szabványú eszközünket lehetőség szerint a két felső, natív portba csatlakoztassuk. Ezalatt a két szintén natív, de csak 3 Gbps specifikációjú aljzat helyezkedik el. A SATA-k felett a Z77-es PCH két szintén natív USB 3.0-s aljzata került fel a lapra, melyet okosan, a SATA aljzatokhoz hasonlóan 90 fokban kiforgatott a gyártó. A leírt szekció alatt lapul egy analóg kapcsoló, mellyel a Multi-BIOS rendszert vezérelhetjük, illetve e mellett ott a GO2BIOS gomb, melyet megnyomva a következő újraindításnál azonnal az UEFI menüjébe kerülünk.
Említésre méltó még a jól megszokott három USB 2.0 tűsor is, melyek közül a bal szélső, pirossal jelölt (JUSB1) a szabvány 0,5 amperes áramerősség helyett akár 1,5 ampert is képest leadni, még abban az esetben is, ha a gép felfüggesztett vagy kikapcsolt (S3, S4, S5) állapotban van. Ez a Super-Charger névre keresztelt funkció különböző külső eszközök (pl. mobiltelefon, tablet) gyorstöltésénél vagy áramellátásánál lehet hasznos.
A jobb felső részen trónolnak a memóriafogalatok; DDR3 szabványú modulokból maximum négy darab 8 GB-os egységet használhatunk fel, amivel összesen 32 GB memóriánk lehet, hivatalosan maximum DDR3-1600-as beállítás mellett. A 24 tűs ATX tápcsatlakozó szomszédságában ülnek a V-Check pontok. Ezek hathatós közreműködésével a VCCP (CPU magfeszültség), CPU_VTT (uncore), CPU_GFX (grafikus mag), VCC_DDR (DDR3 modulok), PCH_1P05 (Z77-es PCH) feszültségeit követhetjük nyomon egy, vagy egyszerre akár két multiméter segítéségével. Ide kissé rendhagyó módon egy 6 tűs PCI Express tápaljzat is került, ami a nagy fogyasztású és/vagy többkártyás VGA-rendszereknél, vagy azok túlhajtásánál lehet hasznos, ergo használata opcionális. Végül itt is felbukkan a POST CODE kijelző, mely az esetlegesen előforduló gépindulási problémák gyorsabb beazonosításában segít, valamint sikeres boot után a processzor alaplap által mért hőmérsékletét is monitorozhatjuk segítségével.
Az MSI alaplapokról ismerős bekapcsoló- és reset gomb mellett az automatikus tuning szerepét betöltő OC Genie kapcsolók közvetlenül a RAM slotok mellé kerültek. Véleményünk szerint itt, a NYÁK jobb felső sarkában jobb helyen vannak a nyomógombok, vagy legalábbis könnyebben hozzáférhetőek, ha az alaplap már beépítésre került a gépházba. Ezek fölött, illetve mellett a fázisok állapotát jelző LED-sor található, melyet bal szélen egy "DrMOS ALARM" jelzésű egészít ki. Amennyiben a tápellátás eléri a kritikus hőmérsékletet, akkor ezt a LED piros színnel jelzi számunkra, mielőtt automatikusan lekapcsolna a rendszer. Mindezek mellett még két másik, PWM-es ventilátorcsatlakozó került fel a NYÁK-ra.
A hátlap az MSI szokásához híven egy PS2 billentyűzet/egér kombó aljzattal nyit, ami alatt egy pár USB 2.0 helyezkedik el. Ezt követi egy CMOS reset gomb, ami után egy Bluetooth 3.0 került össze egy pár USB 3.0-val. A sort a 802.11 b/g/n vezeték nélküli szabványokat támogató WiFi vezérlő folytatja, ami alá újfent két USB 3.0 port került. Ezután a Realtek 8111E chipje által meghajtott Ethernet aljzat következik, aminek földszintjén újabb USB 3.0 páros húzódik meg. Az utóbbiakat követve a Realtek ALC898 optikai SPDIF kivezetése alatt egy HDMI és egy DisplayPort kapott helyet, amit a megszokott analóg audió ki- és bemenetek zárnak.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!