Hirdetés

Mercusys MR70X router: üdvözlet az AX világában

A piac egyik legolcsóbb Wi-Fi 6-os routere belépőt kínál a 802.11ax szabványhoz – de hol itt a csapda?

Bevezető, dizájn

Körülbelül 4 éve van velünk az időközben Wi-Fi 6 névre keresztelt 802.11ax WLAN szabvány, így volt lehetőség arra, hogy az eleinte igencsak prémium áras technológia elterjedjen, és kellően olcsóvá váljon. Ma a legtöbb piacra kerülő (és nem a legalsó árkategóriába tartozó) notebookot és mobiltelefont már ezzel a technológiával kompatibilis rádiós adapterrel szerelik, és igazából már a routerek árai is olyan szinten mozognak, hogy nem vágja földhöz a családi büdzsét egy fejlesztés. Mert hogy mit is ígér nekünk a Wi-Fi 6? Nem elsősorban nagyobb elméleti sebességet (bár nyilván az is nőtt), hanem nagyobb lefedettséget és nagyobb kihasználható sávszélességet olyan szituációkban, ahol zsúfolt a rádiós spektrum és sok az egyszerre csatlakozni kívánó kliens – ami a 2020-as években egyre inkább jellemző lesz mindenhol.

Külső

Ugyan egyre több az olyan router, melyet igyekeznek „nappalibarát” külsővel ellátni, az MR70X nem tartozik ezek közé. Jó, nem egy jellegtelen vállalati dobozról van szó, inkább az agresszívabb, „gamer” vonulatba tartozik marcona formájával, jópofa rácsos mintájával. Bár viszonylag lapos egységről van szó (legnagyobb magassága a lábaival együtt 35 mm alatt marad), a négy hatalmas antennának bizony kell a hely. Ezek az antennák dönthetők és forgathatók, de fixek, cserélni nem tudjuk őket.


[+]

Routereken amúgy sem szokott sok kezelőszerv lenni, ezen a Mercusys nem változtat, csak egy apró gombot kapunk hátul, mely a hardveres reset és a WPS funkcióit kombinálja. A működésről az előlap közepén elhelyezett apró LED tájékoztat bennünket, ami zölden világít, ha minden rendben, villogással tudósít a bootfolyamatról és a WPS aktiválásáról, illetve narancssárga fényben pompázik, ha letiltjuk a WLAN-t. Ugyan a fényerő diszkrét, de ha mégis zavaró lenne, menüből kikapcsolható, sőt, ez a kikapcsolás még időzíthető is.


[+]

A hátsó csatlakozósor az első pont, ahol a kedvező ár elérésének érdekében kötött kompromisszumok első elemére bukkanunk: itt mindössze négy RJ45-os konnektor és a tápcsatlakozó fogad bennünket. A konnektorok természetesen gigabites sebességűek, de ma a drágább kategóriában már a 2.5GbE és társai is terjedőben vannak, vagy legalább a port trunking rendelkezésre áll, hogy kihasználhassuk a vezetékes oldalon is a gigabit fölé gyorsuló WLAN lehetőségeit. Itt ezek nem állnak rendelkezésre, az Ethernet oldaláról egy közönséges, beépőszintű gigabites routert kapunk tehát.

Üzembe helyezés, szolgáltatás

Elmúltak már azok az idők, amikor az olcsó routereket bedugva rögtön egy veszélyes, védelem nélküli rádiós hálózattal lettünk gazdagabbak, a Mercusys MR70X kedvező ára ellenére is megköveteli, hogy rendes jelszót állítsunk be a router kezelőfelületéhez, a WLAN pedig alapból a hardver alján található matricáról leolvasható jelszóval működik, melynek megváltoztatását is pillanatok alatt elvégezhetjük az első üzembe helyezéskor megjelenő varázslóval. A művelet során egyébként van lehetőség szétszedni a 2,4, illetve 5 GHz-es sávokat külön hálózatokká is.

[+]

Hirdetés

Funkciók

Mint az MR70X kedvező árából is sejthető, nem ezzel a routerrel kell nekivágni egy vállalati WLAN hálózat kiépítésének, egy átlagos otthoni felhasználó viszont igazából teljesen elégedett lehet a szolgáltatások kínálatával.

[+]

Kapunk például vendéghálózatot, melyet szintén szétszedhetünk 2,4, illetve 5 GHz-es sávok szerint, és jelszavakkal is védhetünk. A biztonsági lehetőségek között természetesen szerepel már a WPA3 is (ez ugye része a Wi-Fi 6 tanúsítvány követelményeinek), ezen felül AP izolációt is bevethetünk, ami akkor jöhet jól, ha az MR70X-et például iskolában, boltban vagy más, hasonló helyszínen hotspotként vetnénk be. A WLAN működéséhez órarendet is köthetünk, azaz éjszakára például lekapcsolhatjuk a rádiókat.

[+]

A router természetesen üzemelhet klasszikus internetes útvonalválasztóként és hozzáférési pontként is, konfigurálhatunk statikus útvonalválasztást, megnyithatunk portokat (port trigger/port forward), van UPnP, DMZ (meg persze tűzfal) és némi QoS is. Rendelkezésre áll egy alapszintű szülői felügyelet is, mellyel egy adott eszköz internet-hozzáférését korlátozhatjuk időben, illetve kulcsszavak szerint szűrhetjük a megjelenítendő weboldalakat is. Az MR70X képes egyébként VPN szerverként is működni, OpenVPN és PPTP támogatással.

Teljesítmény, értékelés

Szokásos hálózati tesztünket megszokott, régi, kétszintes, a Wi-Fi igényeit kicsit sem figyelembe vévő lakásunkban végeztük a már korábban is használt konfigurációval, amelynek felépítése az alábbi ábrán látszik:


[+]

A tesztmetodikán viszont annyiban változtattunk, hogy ezúttal nem kapcsoltuk le saját otthoni hálózatunkat, így szimulálva azt a zsúfolt rádiós környezetet, melyben a 802.11ax eszközöknek helyt kell állniuk. Ez az otthoni hálózat egy AVM alapú mesh rendszer, melynek rádiós részén a notebook és mobiltelefon(ok) mellett egy Shelly eszközökre épülő okosotthonos „infrastruktúra” is lóg, összesen hét eszközzel. A mesh két routerből és két repeaterből áll, összegezve tehát tényleg bőven akad rádiós berendezés a Mercusys MR70X környezetében, melynek ax-es kliensként a korábban tesztelt Acer TravelMate P414-51 notebookot kellett ellátnia hálózati hozzáféréssel.

Az egyes pontokban mérve az iPerf3-mal a következő sebességeket kaptuk:

Mérési helyszín Sávszélesség lefelé (Mbps) Sávszélesség felfelé (Mbps)
2./vezetékkel 908 917
2./vezeték nélkül 674 698
3. 668 618
4. 522 497
5. 487 468
6. 12,5 22,2

Mint a számokból is látszik, az MR70X árához képest egyáltalán nem teljesít rosszul, az alsó szinten gyakorlatilag minden pontban jó sávszélességet kaptunk, ami a nagyobb rádiós „átütőképesség” hatása. Más a helyzet az emeleten, ahol a kiválóan szigetelő salakos-kazettás födém a 802.11ax esetében is megálljt parancsol a száguldásnak, így itt továbbra is csak valamilyen kiegészítő vezetékes vagy mesh megoldás jöhet szóba.

Hogy heterogénebb környezetben is teszteljük az MR70X-et, meglévő otthoni hálózatunkat is átalakítottuk egy kicsit: routerként a Mercursys termékét állítottuk csatarendbe, az emeletre pedig vezetéken került fel a hálózat, hogy ott az egyik AVM router AP üzemmódban oszthassa tovább a hozzáférést. Ebben a szituációban sem szerepelt rosszul ez az olcsó útválasztó, mind a Shelly IoT eszközök, mind a notebook, mind az asztali PC, mind pedig a NAS megbízhatóan tudott kommunikálni egymással. Különösen tetszett, hogy az okosotthonos rendszer falba épített elemei is megfelelő jelerősséget jeleztek – ezt korábban csak a mesh volt képes biztosítani a földszinten és a kertben, ac-s routerünk jele a kertbe már csak korlátozottan ért el.

Értékelés

Mindössze 11 000 forintba kerül a Mercusys MR70X, ezzel a piac jelenleg egyik legolcsóbb Wi-Fi 6-os routere. Kell kompromisszumot kötnünk ezért cserébe? Természetesen kell: a készülék fizikai szinten meglehetősen fapados, mindössze négy vezetékes portot kapunk (melyek közül egyet lefoglal a WAN), USB pedig nincs, így nyomtató- vagy adattároló megosztása, netán 5G/4G backup szóba sem jöhet. Akinek ezek fontosak, azoknak viszont mélyebben kell a zsebükbe nyúlni!


[+]

A legtöbb felhasználó azonban valószínűleg nem tartozik közéjük: ha egy NAS és egy asztali PC mellett inkább csak vezeték nélküli hálózati eszközökből áll hálózatunk, ráadásul környezetünk is zsúfolt más Wi-Fi hálózatokkal, ezért abban gondolkodunk, hogy ideje előrelépni a 802.11ax felé, akkor az MR70X egy jó belépő lehet. Sebessége, szolgáltatási szintje árához képest maximálisan rendben van, hatótávolsága pedig kifejezetten jónak bizonyult, méréseinkben bizonyította, hogy az új technológiának hála – legalábbis sávszélesség és lefedettség tekintetében – nem marad el a régebbi, drágább routerek mögött, kedvező ára miatt pedig az sem gond, ha pár éven belül lecseréljük.


Mercusys MR70X router

Wombath

A Mercusys MR70X routert a gyártó biztosította a teszthez.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények