Konklúzió
A Matrox mérnökei szerint a Parheliát azért csinálták, mert meg akarták mutatni a világnak, hogy képesek bármikor a topra kerülni, akár 3 év kihagyás után is. Az ok természetesen ennél sokkal kevésbé prózai, még akkor is, ha a Parhelia-512 tényleg nem számíthat nagy piacra ilyen áron. Inkább arról van szó, hogy ahogy a G400 architektúrája 3 éven át biztosította a Matrox megélhetését, úgy a Parheliával most olyan alapokat fektetett le a kanadai kistigris, amiből szintén hosszan "vegetálhat".
Hirdetés
Lesz Parhelia-512 0.13 mikronon is, akkor már lényegesen olcsóbban, lehet 128 bites memóriabusszal szerelt Parheliát gyártani még kedvezőbb áron, de lehet még tovább húzni az órajeleket, ha megjelennek a gyorsabb RAM-ok, stb. A Matrox mostanáig vetett, és innentől feltehetően aratni fog, ahogy az Intel teszi épp a Pentium 4-gyel. Ne feledjük, valamikor együtt fújoltuk az 1.3 GHz-es, nagy, drága és lassú P4-est, most pedig kénytelenek vagyunk elismerni, hogy ugyanezen chip 2.53 GHz-es verziója már "mindent üt". A Parhelia, noha kicsit más sorsra lesz kárhoztatva, de hasonló utat járhat be a Matrox (és a grafikus piac) berkeiben.
"Egy beta kártya... legalábbis reméljük!"
Ismét megrengett tehát a grafikus piac, és a P10-hez képest az otthoni felhasználók számára talán sokkal jobban is, mint két hete. Noha Parhelia kártyákat csak júliusban vehetünk, és akkor is 400, illetve 500 dolláros áron, a grafikus piac mégis átrendeződik. Nem 100 százalékosan indokolt mostantól az nVidia mérhetetlen magabiztossága, és az ATi-nak sem lesz elég az nVidiához felnőnie. Mostanra négy komoly szereplőre bővült a piac, még akkor is, ha a 3DLabs játékosoknak szánt verziója messze van, és a Parhelia is csak papíron létezik legtöbbünknek.
Matrox, 3DLabs, nVidia és ATi, ami a high-endet illeti, de low-endben az ATi/nVidia párost már szorongatja a SiS (Xabre) és remélhetőleg előbb-utóbb a Trident (XP4) is. Mint azt már tudni lehetett: 2002 a grafikus chipek éve!
(Parci)
Köszönjük Kyle Benettnek (a HardOCP-től) a segítséget!