A Logitech gamer egerei újra az elitben

A legjobb fejlesztéseket hozó gyártó visszatért a klasszikus formákhoz, így a G Pro és a G403 egér brutálisan jó lett!

Hirdetés

Logitech G Pro

Amilyen nagy népszerűségnek örvendett évekkel ezelőtt, a PC játékos éra kezdetében a Logitech, mára annyira kiszorult az elit gamerek világából – annak ellenére, hogy az utóbbi években elkészítették a szinte hibátlan érzékelőt, a legjobb vezeték nélküli rendszert és számos további fejlesztést. Nem is ezzel volt a gond, hanem inkább a legutóbbi szériák elvadult formájával és hullámzó minőségével. A G502, G402, G302 és G303 is meglehetősen fura szerzet lett olyan vonalvezetéssel, amit a profi játékosok nagyívben kerültek.

Most viszont itt van előttünk a Logitech G Pro, ami már a nevével is jelzi, hogy profiknak készült. Jellegében a G100-as család utódjának tekinthető, ami a Logitech első igazán sikeres gamer egeréből, az MX300-ból merít. Szimmetrikus formájú, kicsi (116,6 mm hosszú és 38,2 mm magas), könnyű (83 gramm), kifejezetten karmos vagy ujjas fogáshoz készítetett, precíziós eszközről van szó, amit a pörgős FPS játékosok értékelnek majd.

Burkolatának felső része matt hatású, érdesített műanyagból készült, ami izzadt kézzel is kellően stabil fogást biztosít. Oldalai lefelé szűkülnek és felületük barázdásabb, így az egeret stabilan lehet emelni, aminek az alacsony érzékenységgel játszók fognak örülni. Fő gombjai nincsenek egyben a felső burkolattal, ugyanis – a Logitech utóbbi gamer egereihez hasonlóan – rugós előfeszítést kaptak a pontosabb működés érdekében.

Új a közöttük lévő, gumibevonatú görgő, ami mögött egy diszkrét érzékenységállító gomb van. Ilyen egerekre nem jellemző, de azért tettek két kisebb gombot a jobb hüvelykujjas részre is. Nem maradhatott ki a fényjáték sem, az egér hátán a korábbinál szögletesebb G logó és egy körbefutó sáv világítása a szivárvány minden színében beállítható, színt vált, lüktet, parasztot vakít.

Alul a Logitech büszkesége, az általuk fejlesztett és a PixArt által gyártott PMW3366 optikai érzékelő a főszereplő, amit pontosan középre tettek, körülötte egy kis gyűrű alakú csúszótalp található, és még négyet tettek az egér külső sarkaiba. Az egér farka a szokásosnál vaskosabb, nehezebb, és szövetburkolattal borított, de a megszokottnál mégis hajlékonyabb. Egyik végén megtörésgátló, a másikon USB csatlakozó van, aminek „aranyozásával” nem vesződtek fölöslegesen.

Logitech G403

A Logitech másik újdonsága a G403 nevet kapta, de formailag semmi köze sincs elődeihez. Vonalvezetését a ma divatos SteelSeries vagy Zowie, illetve más vetélytársaihoz hasonlóan a régi jó IntelliMouse 3.0 íveihez lehet visszavezetni. Jobb kézhez szabták, ezért a szimmetrikustól kicsit elfordították, külső oldala finoman kifelé lejt, közepe pedig nagyjából négy centiméter magas. Elsősorban tenyeres fogással kényelmes, de ujjassal is kezelhető, viszont a karmoshoz már egy kicsit széles.

Felül ezúttal is az érdesített, matt, izzadt kézzel is stabil fogást biztosító anyagot használták, az oldalán viszont gumírozást vetettek be. A fő gombok itt is el vannak választva, rugós előfeszítésűek, a köztük lévő görgő pedig valamivel nagyobb, mint a G Prón lévő. Itt is van felül érzékenységváltó, a hüvelykujjas gombok pedig nagyobbak, hangsúlyosabbak. Ezúttal a G logón kívül a gumis görgő közepén világít egy vékony sáv.

Ehhez a formához nagyobb méret (124 mm hosszúság, 43 mm magasság) és valamivel nagyobb, 87 grammos alapsúly társul. Azért alapsúly, mert kapunk hozzá egy 10 grammos nehezéket is, ami alul a hátsó részre szerelhető be. Nagyon elegáns, mágneses rögzítésű a súlyt tartó fedél, nem kell kipattintós vagy csavarós betéttel vesződni. Elég megnyomni a hátsó részét, ennek hatására az első elemelkedik és le is vehetjük, visszarakáskor pedig egyből a helyére ugrik.

Az érzékelő ezúttal is a PMW3366 kicsi gyűrű alakú csúszótalppal körülvéve, és természetesen középre pozicionálva. Ezen felül még egy-egy íves talp van elöl és hátul, a vezeték szintén azonos a G Prónál látottal, vaskos, de hajlékony, és nem fejt ki túl nagy ellenállást.

Próba

Mondani sem kell, hogy a Logitech új gamer egerei a korábbról már ismert, jól átgondolt és kifogástalanul működő szoftverrel érkeztek, amelyben minden lényeges paraméterük állítható. A G Prót kézbe fogva és egy kicsit megjáratva azonnal világossá vált, hogy itt valami iszonyatosan jót sikerült alkotni. Nagyon fürge, és hacsak nem vagyunk rákattanva az extra alacsony súlyú modellekre, akkor pillekönnyűnek érezzük majd, de mégsem olyan ideges, mint egyes konkurensei.


Ez talán érzékelőjének köszönhető, ami világbajnok. Civilizált dpi beállításoknál (úgy 5-6000 dpi-ig) csak úgy lehet megviccelni, ha eszement lendülettel rángatjuk. Egy ilyen akciónál sikerült is megégetni a kisujjunkat, ami véletlenül leért a szövet egérpadra. A finom mozgásokkal semmi gond nem volt, csak akkor, amikor 12 000 dpi-re váltottunk. Ez már olyan brutális érték, hogy ha nem lenne valamiféle alsó toleranciaküszöb beállítva, akkor kezünk remegését is átvenné a kurzor, így viszont ezzel a küszöbbel elvesznek a legfinomabb mozdulatok. A 400-4000 dpi közötti tartományban szerintünk nem lehet sarokba szorítani ezt az érzékelőt. Emelési magassága szinte nincs.

A G Pro fő gombjai is nagyon jók lettek, holtjáték nélkül járnak, nyomási erejük mondhatni tökéletes, felületük pedig homorú, így finoman helyre terelik ujjainkat. A görgő mögötti gomb semmi extra, megfelelően diszkrét, valószínűleg ritkán fogjuk nyomkodni. A hüvelykujjasok elég kemények ahhoz, hogy ha véletlenül rájuk fogunk az egér emelése közben, akkor ne nyomódjanak le, aktiválva fémesen pendülnek. Kifejezetten jól jár a görgő, jók a fokozatai, viszont alatta a gomb meglehetősen kemény, különösen a finom fő gombokkal kontrasztban, ezen még csiszolhatna a Logitech.

A G403 formája nagyon ismerős volt tenyerünknek számos, a SteelSeries Rival 300-zal és a Zowie EC-1-gyel eltöltött óra után. Ennél a két modellnél valamivel teltebb a Logitech vetélytárs első része, így nagyobb kézben is kényelmes lehet. Elsősorban tenyeres fogással álltunk rá nagyon, de ujjassal is jó volt, és karmossal is el tudjuk képzelni a használatát, az oldalai pedig a gumibevonat révén elég jól tapadnak, így stabilan emelgethető. Annak ellenére, hogy üresen csak 90 grammos, nem tűnik annyira izgágának, a G Próéval azonos, PMW3366 érzékelő pedig ugyanolyan félelmetesen jól teljesít, ugyanazt tapasztaltuk ennél az egérnél is.

Fő gombjai kisebb testvéréhez hasonlóan kiválóak, itt is homorították a felületüket, hogy könnyebb legyen rátalálni a legkényelmesebb helyzetre. A görgő alatti gombot ezúttal valamivel puhábbnak éreztük, de még mindig lehetne rajta finomítani. A kerék nagyobb átmérője miatt szimpatikusabb volt, egész csinos a megvilágítása, gumis anyaga pedig kellemes. A hüvelykujjas billentyűk komfortosnak bizonyultak, a görgő mögötti is rendben van.

Értékelés

Úgy gondoljuk, az utóbbi időszak formai mellélövései után a Logitech most igencsak betalált a G Próval és a G403-mal is. Ehhez nem kellett mást csinálni, mint azt, amit a profi gamer közösség már évek óta mondogat a furcsábbnál furcsább Logitech egerek láttán; visszatértek a jól bevált, klasszikus formákhoz, alájuk tették azt a magas szintű szakértelmet, amihez foghatót egyetlen, egerekben érdekelt gyártó sem tud felmutatni, és kész is lett a csoda.

A Logitech G Pro a jelenlegi kínálatban talán a legjobb, karmos vagy ujjas fogáshoz igazított, könnyű profi gamer egér, így aztán nem csoda, hogy annyi pénzt kérnek el érte, amennyit nem szégyellnek. Jellemzően 25 000 forint környékén adják, de most karácsonyi akcióban láttuk kicsivel olcsóbban is. Mindennek ellenére, frenetikus teljesítménye és nagyszerű alakja miatt ajánlott díjat adunk neki. A görgő alatti gombon és a vezeték vastagságán még alakíthatnának egy kicsit. Ha minden igaz, érkezik majd egy kicsit szerényebb érzékelővel szerelt, de lényegesen olcsóbb változata. A G Próról nagyszerű mélyelemzés olvasható a Logouton.

Hasonlóan remek egér az elsősorban tenyeres és ujjas fogáshoz igazított Logitech G403, itt is kizárólag csak a görgő kemény gombja és a vastag vezeték az, amit egy picit kritizálni tudunk. Pár ezressel kevesebbe kerül, mint a G Pro, ára így a hasonló formájú, de valamivel szerényebb érzékelős konkurensek szintjén mozog. Szerintünk náluk épp annyival jobb – fejlett gombjai és ügyes súlyozó rendszere révén – a Logitech üdvöskéje, hogy szintén megérdemi az ajánlott díjat.


Logitech G Pro gamer egér
Logitech G403 gamer egér

rudi

A Logitech egereket a Logitech hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés