Képminőség
A dél-koreai konszern már régen elkötelezte magát a DLP képalkotási technológia mellett, így nem lepődtünk meg, hogy a CineBeam Q is erre eljárásra épül. A Texas Instruments által fejlesztett és gyártott chip natív felbontása 1920x1080 pixel, és a készülék az XPD eljárással, az úgynevezett pixeleltolás segítségével képes megteremteni a 4K felbontást.
Ez működés közben egész meggyőzőnek tűnt, hiszen látványos a különbség a 4K és a Full HD anyagok között, viszont korábbi tapasztalataink alapján benne van a pakliban, hogy egy natív 4K projektor mellett minden bizonnyal gyengébbnek éreznénk a pixeleltolással létrehozott kép minőségét.
A modell RGB lézeres fényforrást használ, aminek a hivatalos specifikációk szerint 20 000 óra az üzemideje. A maximális fényáram 500 ANSI lumen, ez a kompakt projektorok mezőnyében jónak számít, de a házimozi vetítők szegmensében már kevésnek. A hétköznapi használat során ez azt jelenti, hogy csak akkor lesz értékelhető a kép, ha sikerül legalább félhomályt teremteni a helyiségben, még a délutáni szórt fény esetén sem látszódik sok minden, ha pedig besüt a nap a szobába vagy erős fényű lámpa ég a közelében, akkor szó szerint használhatatlan a termék.
Ha viszont sikerül sötétet teremteni, akkor megfelelő a kép, bár természetesen nem veheti fel a versenyt látvány terén egy OLED tévével. Ideális körülmények esetén, szemre a kontrasztosság rendben van, nem éreztük, hogy szükség lenne a kontrasztjavítás aktiválására. Ez ugyanis, bár markánsabbá teszi a különbségeket a világos és sötét képrészletek között, azzal jár, hogy a finomabb részletek egyszerűen eltűnnek.
Sötétben a színek erőteljesek, nem tűnnek halványnak, és normális beállítások mellett a tónusok valósághűek és természetesek, és még a kritikusnak számító emberi bőr, hullámzó víz vagy arany megjelenítése során sem futottunk bele anomáliákba. A projektor támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak kezelését, de a fényerő egyszerűen nem elég nagy ahhoz, hogy a HDR effekt különösebben érzékelhető legyen. A mozgásmegjelenítéssel alapvetően nincs probléma, durva hibákat nem tapasztaltunk. Elő-előfordul enyhe akadozás, szaggatás, de ez a TruMotion interpolációs eljárás bekapcsolásával hatékonyan orvosolható. A maximális képfrissítési frekvencia 60 hertz, FreeSync vagy G-Sync támogatás nincs, de az eszközt nem is játékra szánták.
A szúnyogháló-effektus csak nagyon-nagyon közelről vehető észre, a szivárványhatás nevű jelenséggel (amikor egy pillanatra mindhárom alapszín látható) nem találkoztunk. Nem spórolták ki az előzetesen programozott képprofilokat. Kilenc közül választhat a felhasználó, és ezek már a nevükkel (Eredeti, Élénk, Mozi, Sport, Játékoptimalizáló, Filmmaker, Legvilágosabb, Szakértő (Sötét tér), Szakértő (Világos tér)) jelzik, hogy mi várható tőlük. A már bevált módon többé-kevésbé különböznek egymástól a fényesség, kontraszt, színhőmérséklet, azaz úgy általában a képvilág tekintetében.
A jól működő automatikus motoros fókusszal ellátott LG CineBeam Q a közepes vetítési távolságú projektorok családjának tagja. A képátló 50-től 120 hüvelykig terjedhet, ettől eltérő tartományban már kisebb-nagyobb mértékben homályossá válik a kép. Az 50 hüvelykhez 133 centiméterre kell tenni a faltól vagy vászontól, kétméteres vetítési távolság esetén 75 hüvelykes képet kapunk, 100 hüvelykhez 266 centiméterre kell tenni, 120 hüvelykhez pedig közel 320 centiméterre van szüksége.
A trapézkorrekció funkcióval hatékonyan korrigálható a vetített kép torzulása; ez a szolgáltatás teljesen automatikus, és meglepően jól szuperál, viszont kicsit sajnáltuk, hogy manuálisan nem lehet módosítani ezeket a beállításokat. Azt tapasztaltuk ugyanis, hogy ha ferde felületre vetítünk, például a ferde tetőre, akkor torz lesz a kép, és ezt nem lehet orvosolni. A zajszint Eco módban 25 dB, Normál módban pedig 29 decibel; használat közben, ha épp nem szól a hangszóró, azért hallható a ventilátor zúgása.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!