Gigabyte Aivia Uranium gamer egér: kipróbáltuk

Hirdetés

Próba, értékelés

Mi értelme van az egérhez adott külső dokkolónak? A Gigabyte szerint nagyjából az, hogy a komplex makrókat nem kell teljes mivoltukban vezeték nélkül átküldeni, hanem elég a hozzájuk tartozó azonosítót közölni a külső vezérlőegységgel, az pedig a továbbiakban már zavarmentesen, a 2,4 GHz-es frekvencia terhelése nélkül küldi tovább a számítógép felé. Ebben a gondolatmenetben lakozik némi logika, de valljuk be, nem reális alternatíva a klasszikus, vezetékes gamer egerek garmadája mellett. A külső egység másik hasznos képessége, a külső programozás is legalább ennyi kérdőjelet vet fel. Rendben, hogy a PC-n kívül állítható a gombok funkciója és a felbontás, de ha egyszer a PC-t úgyis be kell kapcsolni a programozó hardveregység meghajtásához, akkor miért nem lehet azon, az eddigiekhez hasonlóan, szoftveresen (és sokkal kényelmesebben) programozni?

Ráadásul a komplex makrók létrehozásához a Aivia Uranium esetében is szükség van a mellékelt szoftverre, illetve ezzel állítható az egyes profilok (öt van belőlük) világítása vagy éppen a kijelzőn megjelenő 128x64 pixeles, monokróm logó. Sajnos, ez a szoftver megjelenésében messze lemarad a jobb gamer egérmárkák (pl. Logitech, Razer, Roccat) megoldásai mögött, mintha okostelefonhoz vagy tablethez, érintéses kezeléshez tervezték volna a felületét.


Mindez még nem is lenne olyan nagy baj, de az egész rendszer lényege, a Gigabyte Aivia Uranium gamer egér nem tartozik az elitbe. Siklása, érzékelőjének teljesítménye lemarad a Logitech és a Razer csúcsmodelljei mögött, sőt a középkategória olyan erős képviselőinél is halványabbnak tűnt, mint a Logitech G400s vagy a Razer DeathAdder. Aztán mindehhez ott van még hatalmas súlya és átlagos felnőtt kéznek túl nagy mérete, illetve az oldalra tolt érzékelő elhelyezése és a rideg felületek. Fő gombjai szépen, bár nagyon különböző hanggal járnak, a görgő mögöttiek és a hüvelykujjasak is jól teszik a dolgukat, de a bal fő gomb külső peremén lévők olcsó hatást keltve működnek, a görgő alatt rejtőzőt pedig az optimálisnál keményebbnek éreztük, klikkelés közben gyakran görgettünk is egy kicsit.

Értékelés

Összességében nem tartjuk életképes terméknek a Gigabyte Aivia Uranium egerét. Értjük, hogy szerettek volna egy nagyon különleges, mondhatni felvágós terméket csinálni, amihez a külső programozópanel tényleg jó ötlet lehet, elképzelhető, hogy valaki épp egy ilyennel szeretne villogni barátai előtt. De hogy mellé egy hatalmas, kifejezetten nehéz, lapátkézbe való, kis jóindulattal erős közepesnek nevezhető egeret adjanak? Egyediségéhez mérve nagyjából rendben van a Gigabyte Aivia Uranium körülbelül 80 eurós (kb. 24 000 forintos) ára, de az egéren szerintünk nagyon sokat kellene csiszolni ahhoz, hogy a konkurensei mellett labdába tudjon rúgni.

rudi

A Gigabyte Aivia Uranium egeret a Gigabyte bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények