Hirdetés

Ívelt FreeSync monitor, Samsung-módra

Az SVA paneles, 34"-es kijelző az átlagos gamerek játékszere lehetne, ha nem lenne meglehetősen drága.

Külső és bevezető

Nem ismeretlen terep a Samsung számára a FreeSync, pláne nem az ívelt kijelzők, de most egy kategóriával feljebb léptek. A 34 hüvelykes képátlójú modelleket 21:9 képarányuk miatt előszeretettel szoktak "csíkmonitornak" csúfolni. Szerencsére a C34F791 íveltsége kissé elkendőzi, hogy mennyire széles kijelzővel van dolgunk, noha mások éppen ezt a tulajdonságát (a hajlított mivoltát) nem kedvelik annyira, de nyilván a Samsung terméke nem is őket célozza meg. Az viszont egyértelműen látszik, hogy a játékosok a célcsoport, de ez nem a külsőben, hanem az olyan technikai paraméterekben nyilvánul meg, mint a magasabb képfrissítés (ez jelen esetben 100 hertz) és az AMD FreeSync képesség megléte.


[+]

Véleményünk szerint az íveltséget félretéve a C34F791 egy egészen mutatós darab: keskeny káva és letisztult megjelenés jellemzi, noha fekete színopció nincs, meg kell elégedni az ezüst kerettel és talppal.


[+]

A hátsó traktus fehér színben pompázik, és a csatlakozók többségét is elrejtették szem elől.


[+]

Bár elsőre úgy tűnhet, hogy az állvány végtelenül egyszerű, valójában a dönthetőséget és a magasságállítást is megoldották. Érdekesség, hogy ezúttal nem az állványba került az ehhez szükséges csúszómechanika, hanem a kijelzőbe tették át mindezt.


[+]

Noha az állvány műanyag, a kijelző pedig méretes, mégis meglepően jó a stabilitása, persze 100%-ig ezúttal sem sikerült kiküszöbölni a billegést, de egyáltalán nem tűnik vészesnek. Aki attól tartott, hogy le kell mondania a VESA fali konzolról, az megnyugodhat, ugyanis erre is kínál megoldást a gyártó. A furatok viszont nem a monitor hátuljára kerültek, hanem egy, a dobozban található fém adapterre, ami az állvány helyére csavarozható fel, és előnye, hogy ezzel a magasságállítás is megmarad.


[+]

A csatlakozók java része, azaz a két darab HDMI 2.0 és az egy darab DisplayPort 1.2 jelbemenet, a külső tápegység aljzata, illetve az USB 3.0 hub PC-s irányú összekötésére szolgáló port egy takarófedél alatt található. Az utóbbihoz tartozó két USB 3.0-s port, valamint a 3,5 milliméteres jack audiocsatlakozó szabadon vannak a könnyebb elérhetőség érdekében.

Belső, tulajdonságok, panel vizsgálata

Főbb paraméterek
Monitor típusa Samsung C34F791WQ
Technológia SVA panel (60 Hz), AMD FreeSync (48-100 Hz + LFC)
Háttérvilágítás típusa WLED (PWM-mentes)
Kijelző mérete 34 hüvelyk (86,36 cm), 21:9 szélesvásznú, ívelt
Felbontás 3440x1440 (109,68 ppi)
Válaszidő 4 ms (g2g)
Kontrasztarány 3000:1
Fényerő 300 cd/m²
Betekintési szögek 178°/178°
Megjelenített színek száma 16,7 millió (8 bit)
Színtérlefedettség "125% sRGB" (kvantumpontos)
Csatlakozók 1 db normál DisplayPort 1.2, 2 db HDMI 2.0, 2 + 1 USB 3.0
Teljesítményfelvétel 73 watt max., 55 watt tipikus. (mért kalibrált: 32,3 watt); külső tápegység
Gyártó honlapja www.samsung.com/hu
Termék honlapja Samsung C34F791
Fogyasztói ár 289 000 Ft
Garancia 3 év

A Samsung a saját gyártású VA típusú paneljét használta fel, amit egyszerűen csak SVA-nak hívnak. A többi gyártó VA paneljéhez hasonlóan ennek is jellemzője a nagy kontrasztarány (3000:1) és a széles (178 fokos) betekintési szögek. Az alap frissítési frekvencia 60 Hz, de lehetőség van 100 hertzes frissítésre, aminek főként a játékosok örülhetnek, ahogy annak is, hogy a kijelző FreeSync-kompatibilis, így AMD kártyákkal kihasználható a dinamikus frissítési frekvencia, aminek tartománya 48-100 hertz.

Az ívelt panel egyébként kihasználja a kvantumpontok előnyét, amiről már korábban is írtunk, sőt másik gyártó modelljét már teszteltük, hogy mire képes ezzel a megoldással. Valami hasonlóra számíthatunk itt is, ha a technikai paramétereket böngésszük. Jól látható, hogy a 125%-os sRGB lényegében egy szélesített színterű kijelzőt takar, de ez nem jelenti azt, hogy eléri az Adobe RGB értékelhető (98%) lefedettségét – erre később, a méréseknél még kitérünk.

A háttérvilágítás fehér LED-es, méghozzá PWM-mentes, ahogy az elvárható.


[+]

Az SVA panel betekintési szögek terén kevésbé teljesít jól, mint egy IPS/PLS típusú panel. Színtorzulások szerencsére nincsenek, ugyanakkor a színek erőteljesen fakulnak és a fénysűrűség is csökken.


[+]

Mivel nem IPS kijelzőről beszélünk, így IPS glowról sem lehet szó, csak a betekintési szög változásából adódó negatívumokat látjuk.

Képminőségtesztek, kalibrálás

A dobozból kivéve a monitor nem kalibrált állapotban érkezik, vagy legalábbis erről nem kapunk semmiféle tanúsítványt. Ebben az állapotban, bemelegítés után az átlagos színeltérés 2,12, a maximum pedig 5,38 méréseink szerint. A fénysűrűség 100%-os értéken áll gyárilag, így a 301,9 cd/m² nem meglepő, míg a feketén 0,1345 cd/m² értéket adott, ami 2244:1 kontrasztarányt eredményez. A gamma mérés eredménye 2,27, a színhőmérsékleté pedig 6292 K lett.


[+]

Profil/beállítás Normal Mozi Dinamikus
kontraszt
Alapszín Nagyon fényes
Fénysűrűség (fehérpont) 150,15 cd/m² 318,24 cd/m² 297,70 cd/m² 132,09 cd/m² 130,65 cd/m²
Fénysűrűség (feketepont) 0,0646 cd/m² 0,1284 cd/m² 0,1281cd/m² 0,0522 cd/m² 0,0525 cd/m²
Kontrasztarány 2326:1 2478:1 2320:1 2530:2 2488:1
Gamma 2,19 2,40 2,18 2,25 2,22
Színhőmérséklet 6490 K 6362 K 6487 K 5897 K 5899 K

A táblázat megjelenítését egyes adblockerek blokkolhatják.

Kalibrálás

Kalibrálással 0,19 átlagos delta E értéket kaptunk, míg a legnagyobb eltérés értéke 2,48. A dispcalGUI naplója szerint 100%-os fehéren 122,6 cd/m², míg a feketén 0,0549 cd/m² volt a fényerősség, ami 2232,9:1 kontrasztarányt eredményez. A gamma mérés pontos eredménye 2,19, a színhőmérsékleté pedig 6380 K lett.


[+]

A színtérlefedettség a következőképpen alakult: a képet felnagyítva a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia (jelen esetben sRGB) színteret, míg a színes háromszög a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző a specifikációnak megfelelően 125,5%-ban fedi az sRGB színteret, de az ezen belül számottevő pontosság csak 99,5%. Tekintettel arra, hogy kvantumpontos a kijelző, szélesebb színteret kapunk, ahogy ez a 125,5 százalékból is látszik. Ez azonban még nem elegendő az Adobe RGB lefedettséghez: 88,9%, azon belül 81,1%-os a pontosság. Mélyebb elemzéshez az Argyll+DispcalGUI mérési jegyzőkönyve további információval szolgál a kalibrálással és annak eredményével kapcsolatban (gamma és színhőmérséklet tracking, szürkeegyensúly stb.), itt érhető el.

120 cd/m² – 6500K – 2,2 gamma fényerő kontraszt vörös zöld kék ICC profil
Samsung C34F791 25 75 50 49 50 >katt<

További képminőségtesztek

Válaszidő és input lag

A Samsung 4 ezredmásodperces válaszidőt ígér a technikai specifikációkban, aminek eléréséhez gyorsítást használ, de ez három lépésben állítható.


[+]

A legnagyobb gyorsítás mellett erős túllövés jelentkezik, mi ennek mellőzését javasoljuk. Érdemes a középső beállítást választani, noha ekkor is látszódik a túllövés, de korántsem annyira zavaró mértékben. Sajnos input lag terén a kijelző nem teljesít olyan jól, 25 ezredmásodpercet mértünk, ami legfeljebb a középmezőnybe elegendő.

Háttérvilágítás, homogenitás


[+]

A fekete homogenitása sincs az élmezőnyben, a háttérvilágítás beszűrődéséből fakadó felhősödés, foltosodás bizony megjelenik a sarkokban, és ha nem is annyira zavaró, azért érezhetően jelen van.


[+]

A fehéren vizsgált homogenitás eredményein jól látszik, hogy a széleken jelentősen csökken a fényerő, akár 20 százalékot meghaladó eltérést is mérhetünk. Az eredmény a panel méretét nézve nem meglepő, de hiányoljuk a homogenitás-kompenzáció opciót.

OSD menü

A Samsung többnyelvű (köztük magyarul is tudó) OSD menüje kezelés szempontjából kényelmesnek mondható, hála a jól ismert joystickes vezérlésnek, mely már máskor is bizonyított.


[+]

A menü felépítése nem bonyolult, a magyar nyelvnek köszönhetően pedig mindenki elboldogul a használatával, már csak azért is, mert az egyes menüpontok jelentésével kapcsolatban a jobb oldalon mindenhol megjelenik egy mini súgó.


[+]

Használat közben, értékelés, zárszó

Korábban már megtettük, és a vitákat megelőzve most is leírjuk, nem kívánunk pálcát törni azok felett, akik kedvelik vagy épp nem kedvelik az ívelt kijelzőket. Ez a tulajdonság az értékelésben tehát nem igazán játszik szerepet, hiszen akinek nem tetszik ez a kialakítás, az akkor sem fogja megvenni, ha a világ legjobb képminőségét nyújtja, és ugyanez igaz az ultraszélesvásznú kialakításra is.

Ami viszont a használatot illeti, nem csalódtunk. A 34 hüvelykes képátló optimális a 3440x1440 képponthoz, mely elegendő arra is, hogy több ablakot egymás mellett tartsunk nyitva, megkönnyítve a multitaszk használatot, munkavégzést. A FreeSync hiba nélkül működött, és szintén hálás dolog a 100 hertzes képfrissítés. Az alsó 47 hertzes határ ugyan nem alacsony, de az AMD-féle LFC-t támogatja a kijelző, így a megadott frekvencián sincs képtörés, cserébe egy bizonyos FPS alatt már érezhetően megnő a késleltetés (az LFC-ről egy külön cikkben értekezünk majd). Ami az alap input lagot illeti, lehetne alacsonyabb az érték, de aki nem profi szinten játszik, annak 25 ezredmásodperc azért vállalható.


[+]

Semmi sem tökéletes, így a Samsung C34F791 sem az. Képminősége első blikkre egészen jónak tűnik, a kijelző félmatt felülete, a magas kontrasztarány, a kalibrálás során elért értékek mind dicséretet érdemelnek. Az összképet viszont lerontja sajnos a vártnál gyengébb betekintési szög, illetve a homogenitással kapcsolatos kisebb negatívumok. A kvantumpont jó dolog, de az általa előállított nagyobb színtérrel nem tudunk azonosulni ebben a kategóriában, pláne általános felhasználás mellett nem látjuk értelmét, de ez önmagában még nem lenne nagy baj, ha lenne sRGB mód, ez viszont hiányzik.


[+]

A monitor felépítése viszont összességében megfelelő. Hátulról kicsit műanyagosnak tűnik, de valójában nem rossz, amit kevésbé tartunk szerencsésnek, hogy a kábeleket nem lehet láthatatlanul elvezetni, illetve biztosan lesz olyan, aki kevésnek tartja majd a két USB portot és azok nem épp optimális elhelyezését. Ellenben a hátulra száműzött gombot, vagyis joystickot továbbra is jó ötletnek tartjuk, a menüvel és az állvánnyal kapcsolatban pedig már értekeztünk részletesen a korábbi oldalakon.


[+]

Nagyon vegyes összképet fest a termék, bizonyos pontjait nézve abszolút pozitív benyomást kelt, de mint az látható, nem mindenhol remekel. Igazából nem könnyű mindent összevetve egyértelműen rámondani, hogy jó vagy rossz ez a modell, mivel súlyos hibái azért nincsenek, és van egy ütőkártyája. Mégpedig az, hogy ezen kívül csak egyetlen FreeSync-kompatibilis 34 hüvelykes monitor létezik, amely 3440x1440 képpontos felbontás mellett képes lenne 75 hertznél magasabb frissítésre, de a Samsungé bő 60 000 forinttal olcsóbb, már ha ez számít valakinek az amúgy nem kevés, 289 000 forintos vételár mellett. Megvásárolni viszont csak karácsony előtt lehet, a piaci bevezetés ugyanis még nem történt meg.

Daywalker

A Samsung C34F791WQ monitort a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés