Használat közben, értékelés, zárszó
Korábban már megtettük, és a vitákat megelőzve most is leírjuk, nem kívánunk pálcát törni azok felett, akik kedvelik vagy épp nem kedvelik az ívelt kijelzőket. Ez a tulajdonság az értékelésben tehát nem igazán játszik szerepet, hiszen akinek nem tetszik ez a kialakítás, az akkor sem fogja megvenni, ha a világ legjobb képminőségét nyújtja, és ugyanez igaz az ultraszélesvásznú kialakításra is.
Hirdetés
Ami viszont a használatot illeti, nem csalódtunk. A 34 hüvelykes képátló optimális a 3440x1440 képponthoz, mely elegendő arra is, hogy több ablakot egymás mellett tartsunk nyitva, megkönnyítve a multitaszk használatot, munkavégzést. A FreeSync hiba nélkül működött, és szintén hálás dolog a 100 hertzes képfrissítés. Az alsó 47 hertzes határ ugyan nem alacsony, de az AMD-féle LFC-t támogatja a kijelző, így a megadott frekvencián sincs képtörés, cserébe egy bizonyos FPS alatt már érezhetően megnő a késleltetés (az LFC-ről egy külön cikkben értekezünk majd). Ami az alap input lagot illeti, lehetne alacsonyabb az érték, de aki nem profi szinten játszik, annak 25 ezredmásodperc azért vállalható.
Semmi sem tökéletes, így a Samsung C34F791 sem az. Képminősége első blikkre egészen jónak tűnik, a kijelző félmatt felülete, a magas kontrasztarány, a kalibrálás során elért értékek mind dicséretet érdemelnek. Az összképet viszont lerontja sajnos a vártnál gyengébb betekintési szög, illetve a homogenitással kapcsolatos kisebb negatívumok. A kvantumpont jó dolog, de az általa előállított nagyobb színtérrel nem tudunk azonosulni ebben a kategóriában, pláne általános felhasználás mellett nem látjuk értelmét, de ez önmagában még nem lenne nagy baj, ha lenne sRGB mód, ez viszont hiányzik.
A monitor felépítése viszont összességében megfelelő. Hátulról kicsit műanyagosnak tűnik, de valójában nem rossz, amit kevésbé tartunk szerencsésnek, hogy a kábeleket nem lehet láthatatlanul elvezetni, illetve biztosan lesz olyan, aki kevésnek tartja majd a két USB portot és azok nem épp optimális elhelyezését. Ellenben a hátulra száműzött gombot, vagyis joystickot továbbra is jó ötletnek tartjuk, a menüvel és az állvánnyal kapcsolatban pedig már értekeztünk részletesen a korábbi oldalakon.
Nagyon vegyes összképet fest a termék, bizonyos pontjait nézve abszolút pozitív benyomást kelt, de mint az látható, nem mindenhol remekel. Igazából nem könnyű mindent összevetve egyértelműen rámondani, hogy jó vagy rossz ez a modell, mivel súlyos hibái azért nincsenek, és van egy ütőkártyája. Mégpedig az, hogy ezen kívül csak egyetlen FreeSync-kompatibilis 34 hüvelykes monitor létezik, amely 3440x1440 képpontos felbontás mellett képes lenne 75 hertznél magasabb frissítésre, de a Samsungé bő 60 000 forinttal olcsóbb, már ha ez számít valakinek az amúgy nem kevés, 289 000 forintos vételár mellett. Megvásárolni viszont csak karácsony előtt lehet, a piaci bevezetés ugyanis még nem történt meg.
Daywalker
A Samsung C34F791WQ monitort a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.