Ilyen volt a drónverseny a Velencei-tónál

Hirdetés

Mi is az a drón?

Az elmúlt évek egyik friss, érdekes technikai sportja az FPV drónversenyzés, mi is sokat foglalkoztunk vele az elmúlt hetekben-hónapokban, ugyanis idén, a Magyar Drón Egyesület szervezésében elindult az első, hivatalos magyar drónbajnokság. Mielőtt beszámolnánk a vasárnap, a Velencei-tó partján lezajlott első, nagyformátumú magyar versenyről, célszerű tisztába tenni pár dolgot.

Mit is nevezünk pontosan drónnak? Szakmailag az UAV, vagyis unmanned aerial vehicle, tehát pilóta nélküli légi jármű kifejezésből kell kiindulni. Az ilyen gépek fedélzetén nincs pilóta, irányításuk a távolból történik. És itt vége is a pontosan definiált kifejezéseknek. Egyesek szerint az UAV akkor drón, ha az irányításában van valamennyi önállóság, tehát a pozícióját, haladási irányát, esetleg célját önállóan tartja. Nincs semmiféle szabályos meghatározás az UAV-k méretére, bonyolultságára sem, lehetnek több százmillió dollárból megépített, repülőszerű óriások, de tenyérben elférő, többrotoros apróságok is.


Ez is drón...

A drón fogalom a 90-es évek hadszíntereiről érkező híradásokból került a köztudatba. Akkortól használtak nagyobb mennyiségben – vagyis inkább nagyobb nyilvánosságban – pilóta nélküli repülőgépeket, például az MQ-1 Predatort, amit egy időben Taszárról is üzemeltettek. Pedig ilyeneket már sokkal korábban, a repülés hajnalán bevetettek a haditechnikában, amikor nem akarták emberek életét kockáztatni. Távirányítású repülőgépeket használtak légvédelmi kiképzéshez a második világháborúban, majd a fényképezőgépek és kamerák fejlődésével felderítésre is bevetették őket. Így aztán a drón kifejezésnek bőven van negatív tartalma.


...és ez is

A mi versenyző drónjaink viszont sokkal békésebb eszközök. Alapvetően fix propellerlapátos multirotor gépekről van szó, amiknek 3-8 rotorja szokott lenni, de a négy az uralkodó szám. Azért ez a felépítés terjedt el leginkább, mert ezt a legolcsóbb megvalósítani, karbantartani, és ez a legkevésbé sérülékeny. Mivel a propellerek lapátjainak szöge a kezdetleges, légcsavaros repülőgépekéhez hasonlóan fix, nem állítható úgy, mint a modern repülőgépeknél vagy a helikoptereknél, meglehetősen egyszerű eszközökről van szó. Kapnak négy motort az X vagy H alakú váz sarkaira, ezeken vannak ugye a propellerek, a gép mozgási irányát pedig a motorok fordulatszámát összehangoló vezérlőelektronika végzi. A meghajtásról akkumulátor gondoskodik, a vezérlés pedig távirányítóval történik rádióhullámokkal. Versenyen nem, de más tevékenységeknél iránytű, GPS és különböző érzékelők is segíthetik az irányítást.


Quadrokopter pilóta távirányítóval, FPV szemüvegben

Van még egy rövidítés, amit tisztázni kell, az pedig az FPV, ami miatt igazán drón lehet a rádiótávirányítású multirotor repülő alkalmatosság. A first person view fogalom rövidítéséről van szó, ez annyit tesz, hogy egy kamera révén belső nézetből láthatjuk azt, amit a pilótaként láthatnánk, ha a kicsivé varázsolva a gépen csücsülnénk. Ezt a képet egy kis kamera veszi fel, amit monitorra vagy újabban a VR szemüvegekre hasonlító videoszemüvegre továbbítanak. Végeredményben az FPV drónrepülés olyan élményt nyújt, mint a repülős játékok vagy a Csillagok háborúja filmekben megismert pod versenyzés. Óriási adrenalinlöketet ad ez a tevékenység, hiszen ki ne szeretne repülni, ráadásul akár 100 km/h fölötti tempóval?

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés