Hirdetés

Iiyama AU4831D 19" TFT monitor

Iiyama AU4831D

TFT LCD monitor-bemutató sorozatunkból nem hiányozhatott az Iiyama sem -- hogy egyből a "közepibe" vágjunk, a csúcskategóriába sorolt AU4831D típussal kezdtük a mustrát. Nézzük a fontosabb gyári adatokat:

  • 19" képátmérő
  • natív felbontás 1600 x 1200
  • 0,2415 mm pixelméret
  • 200 cd/nm
  • 300:1 kontraszt arány (tipikus)
  • minimum 170°/170° horizontális/vertikális rálátás
  • reakcióidő tipikusan 25 ms
  • Hitachi IPS panel
  • D-SUB, DVI jelbemenetek
  • beépített hangszórók (1 W)
  • belső tápegység
  • főkapcsoló
  • beépített USB HUB
  • 110 W / 5 W (normál/suspend) fogyasztás
  • méretek: 471 x 461 x 220 mm
  • 8.7 kg
  • Link
  • ~270.000 Ft + ÁFA

Első találkozás

Miután előbányásztuk csomagolásából az AU4831D monitort, gyorsan körbeszaglásztuk (no, nem a szó szoros értelmében...), milyen is valójában egy "nagy, klasszikus" márka TFT monitora. Megfogdostuk, a gombjait megnyomkodtuk, forgattuk, tekergettük s ámultunk. Az igen jó minőségérzetet keltő Iiyama nem mondható törpének - persze eleve képátmérője predesztinál neki egy minimális méretet, de kicsomagolva, élőben, lenyűgöző egy jelenség. Gyorsan végignéztük a monitor részeit, mi hol, s merre található.

Először észre sem vettük az 1 wattos hangszórókat; az adatlap szerint egyértelmű volt ezek megléte, de míg más gyártók a hangszórókat a káva alsó peremébe építik, addig az Iiyama ezeket elegánsan bepaszírozta a monitor talpába. - Ha már a talppal kezdtük: felépítése alapján azt feltételeztük, hogy nem lehet oldalirányban elforgatni az AU4831D-t, de közelebbről megfigyelve fény derült a cselre:

Korábbi bemutatónkban volt már erre precedens: a merev talp egy hozzá képest elforgatható ovális (kerek) alátétre fekszik, amelyek egymáshoz képest elforognak és így oldalirányban is csűrhető-csavarható a panel. Az Iiyama esetén hat darab jól tapadó gumitappancs gátolja a monitor véletlen elcsúszását az asztalon (pl. hevesebb elforgatáskor).

Akinek sok USB-s eszköze van, az örülhet az AU4831D talpában elhelyezett USB HUB-nak. A számítógépen egy USB csatlakozás felemésztéséért négyet kapunk cserébe. Sajnos, a gyártó oldalán nem találtunk sem az online, sem az offline (értsd: PDF állományok) között információkat a felhasznált USB szabványról (1.1? 2.0?), így a "legrosszabbat" kell feltételeznünk, mégpedig a lassabb USB felületet... (vagy túl negatívak lennénk?)

Belsőségek..

Nem lehet kérdés, itt már alapelvárás a DVI jelbemenet. A fenti kép bal oldalán a hangkártyából jövő jel fogadására kiépített mini jack (3.5 mm) aljzatot láthatjuk, mellette jobbra a D-SUB és a DVI videó csatlakozásokat. - Beépített tápról lévén szó, a monitor hátoldalán található a 230V csatlakozása is:

És aminek itt is örültünk: a főkapcsoló (ez egyébként egy kissé szokatlan helyen van és a kezelése is ennek megfelelő).

Kellemes, hogy akár fejhallgatót is csatlakoztathatunk a monitorhoz és a hangerőt nem az OSD menüből kell állítanunk, hanem a fejhallgató bemenete mellé helyezett potméterrel. A hangerőszabályzó mellett a jelforrás kiválasztását szolgáló gomb helyezkedik, melynek segítségével az analóg és a digitális VGA bemenet közül választhatunk:

Az Iiyama kezelőszerveiről elmondható, hogy logikus, egyértelmű elrendezésűek. Az OSD menübe - meglepő módon - a "MENU" feliratú gombbal juthatunk, majd a paramétereket a "+" és a "-" feliratú nyomkodácsokkal eszközölhetjük. Meg kell említeni, hogy a "+" gomb csak határozott (értsd: erőteljes) működtetésre volt hajlandó működni.

A csatlakoztatott kábeleket (VGA, táp, audio) érdemes a monitor hátában elvezetni az erre a célra létrehozott mederben: (a hátsó műanyag fedőlap teljes egészében levehető)

A monitor akcióban

A kimerítő körbeszaglászás után igyekeztünk minél előbb üzembe helyezni az AU4831D-t, hogy végre lássuk a nagy renoméjú gyártó remekművét akcióban. Bekapcsolás után beléptünk az OSD menübe és első lépésként áthelyeztük ezt a képernyő jobb alsó sarkából a kép közepére - ízlések és pofonok, nekünk ott kényelmesebb az OSD. Lássuk, milyen felépítésű a menüje:

DVI üzemmódban nem sokminden állítható; a szokásos fényerő, kontraszt, OSD nyelvezete (magyar itt sincs), OSD elrendezése. Ennyi. A színhőmérsékletre sem kaptunk rálátást, így a gyári értékekkel teszteltünk. Analóg jel esetén a hagyományos (CRT) monitoroknál megszokott képnyújtás, képáthelyezés is elérhető, valamint mi határozhatjuk meg a színhőmérsékletet is. - A fényerő és a kontraszt értékei ugyan nem voltak hatalmasok, mint más TFT-knél, de egyikben sem csalódtunk. A beépített táp sajnos itt is megmutatkozott: ha minimális zajjal is, de jelezte jelenlétét.

Általánosan elmondható, hogy a színek érdekesek voltak. Telítettek és élénkek voltak ugyan, de mégis valami nem volt rendben. Hiányzott belőlük a nyugodtság; néhol (pl. a világossárgánál) már-már túlzottan "szembemászónak" érzékeltük őket. A színes írás színes háttér előtt jó eredményeket szült, nem voltak problémák. A betűk élesen jelentek meg, határozott körvonalakkal (ez nem utolsó sorban a monitor felbontásának, azaz pixelméretének köszönhető). Az átmenetes szürkék nagyon szépek voltak, elszíneződés egyáltalán nem volt észlelhető. A szürke gradiens láthatóan szegmentált volt, ami nem az igazi. A teljesképernyős szürke háttér a képernyő bal oldalán némileg sárgás, foltos volt. A fullscreen fekete homogén, koromfekete volt, a fehér kissé foltos. Egy pár érdekességet is tapasztaltunk, amit képekkel szerettünk volna illusztrálni:

A felső képen látható, hogy a kép jobb felső harmada zöldes/sárgás elszíneződésű (szürke helyett). Az alsó kép a szürke gradiensek szegmenseit próbálja bemutatni (mindkét képre kattintva előjön a nagyfelbontású változatuk). - A kevésbé szórakoztató és némileg száraz tesztábrák után arra is kíváncsiak voltunk, mennyire állja meg a helyét az Iiyama a Quake3-ban. Itt határozottan jól teljesített; kevés olyan TFT monitort láttunk eddig, ami ennyire utánhúzás-mentesen képes követni a gyors képváltásokat!

Konklúzió

Kissé csalódottan fogadtuk az AU4831D TFT monitor eredményeit, hiszen a neves Iiyamától nem erre számítottunk. Magas ára, "érdekes" színvilága és a néhol észlelhető, beépített táp keltette zaj a nagy kezdeti elvárásokhoz képest némileg lehangoló. A szürke árnyalatok nagyon szépek voltak, ebben még a korábban bemutatott Sony SDM-X82 sem volt igazán konkurencia. A gyors reakcióidő nagyszerű FPS-játék megjelenítést tesz lehetővé, bár nem valószínű, hogy bárki is ebben az árkategóriában keresne monitort játékhoz... (ha mégis, tudja, hogy nem jár rosszul!)

Ami tetszett:

  • beépített USB HUB

  • beépített hangszórók

  • jó talp

  • szép szürkék

Ami nem tetszett:

  • magas ár

  • foltos kép

  • némelyik gomb működése

Értékelés: 7/10 - erős közepes

MLaca

Az Iiyama AU4831D monitort a Ramiris Rubin Rt. bocsátotta rendelkezésünkre, amiért ezúton is szeretnénk köszönetet mondani!

Azóta történt

  • CTX P922E 19" TFT monitor

    Az eddig verhetetlen AG Neovo K-19 most méltó ellenfelére akadt, így a kérdés nem csak az, hogy ki a jobb, hanem, hogy ki a legjobb!

  • NEC LCD2080UX - a fejforgató óriás

    Utánajártunk, vajon lehetne-e mire nagyképű egy nagy-képű TFT-monitor, főleg, ha egy NEC 2080-as..

  • AG Neovo S-19: S-Klasse TFT?

    Az AG Neovo TFT monitorai jöttek, láttak, győztek, ám saját K-19-esüket egyelőre a drágább monitoraik sem tudták térdre kényszeríteni...

  • AG Neovo F-419

    Cikkünkben a régi favorit, az AG Neovo K-19 TFT kijelző egyik utódját vizsgáltuk meg.

Előzmények

Hirdetés