Hirdetés

Iiyama AU4831D 19" TFT monitor

A monitor akcióban

A kimerítő körbeszaglászás után igyekeztünk minél előbb üzembe helyezni az AU4831D-t, hogy végre lássuk a nagy renoméjú gyártó remekművét akcióban. Bekapcsolás után beléptünk az OSD menübe és első lépésként áthelyeztük ezt a képernyő jobb alsó sarkából a kép közepére - ízlések és pofonok, nekünk ott kényelmesebb az OSD. Lássuk, milyen felépítésű a menüje:

DVI üzemmódban nem sokminden állítható; a szokásos fényerő, kontraszt, OSD nyelvezete (magyar itt sincs), OSD elrendezése. Ennyi. A színhőmérsékletre sem kaptunk rálátást, így a gyári értékekkel teszteltünk. Analóg jel esetén a hagyományos (CRT) monitoroknál megszokott képnyújtás, képáthelyezés is elérhető, valamint mi határozhatjuk meg a színhőmérsékletet is. - A fényerő és a kontraszt értékei ugyan nem voltak hatalmasok, mint más TFT-knél, de egyikben sem csalódtunk. A beépített táp sajnos itt is megmutatkozott: ha minimális zajjal is, de jelezte jelenlétét.

Általánosan elmondható, hogy a színek érdekesek voltak. Telítettek és élénkek voltak ugyan, de mégis valami nem volt rendben. Hiányzott belőlük a nyugodtság; néhol (pl. a világossárgánál) már-már túlzottan "szembemászónak" érzékeltük őket. A színes írás színes háttér előtt jó eredményeket szült, nem voltak problémák. A betűk élesen jelentek meg, határozott körvonalakkal (ez nem utolsó sorban a monitor felbontásának, azaz pixelméretének köszönhető). Az átmenetes szürkék nagyon szépek voltak, elszíneződés egyáltalán nem volt észlelhető. A szürke gradiens láthatóan szegmentált volt, ami nem az igazi. A teljesképernyős szürke háttér a képernyő bal oldalán némileg sárgás, foltos volt. A fullscreen fekete homogén, koromfekete volt, a fehér kissé foltos. Egy pár érdekességet is tapasztaltunk, amit képekkel szerettünk volna illusztrálni:

A felső képen látható, hogy a kép jobb felső harmada zöldes/sárgás elszíneződésű (szürke helyett). Az alsó kép a szürke gradiensek szegmenseit próbálja bemutatni (mindkét képre kattintva előjön a nagyfelbontású változatuk). - A kevésbé szórakoztató és némileg száraz tesztábrák után arra is kíváncsiak voltunk, mennyire állja meg a helyét az Iiyama a Quake3-ban. Itt határozottan jól teljesített; kevés olyan TFT monitort láttunk eddig, ami ennyire utánhúzás-mentesen képes követni a gyors képváltásokat!

Konklúzió

Kissé csalódottan fogadtuk az AU4831D TFT monitor eredményeit, hiszen a neves Iiyamától nem erre számítottunk. Magas ára, "érdekes" színvilága és a néhol észlelhető, beépített táp keltette zaj a nagy kezdeti elvárásokhoz képest némileg lehangoló. A szürke árnyalatok nagyon szépek voltak, ebben még a korábban bemutatott Sony SDM-X82 sem volt igazán konkurencia. A gyors reakcióidő nagyszerű FPS-játék megjelenítést tesz lehetővé, bár nem valószínű, hogy bárki is ebben az árkategóriában keresne monitort játékhoz... (ha mégis, tudja, hogy nem jár rosszul!)

Ami tetszett:

  • beépített USB HUB

  • beépített hangszórók

  • jó talp

  • szép szürkék

Ami nem tetszett:

  • magas ár

  • foltos kép

  • némelyik gomb működése

Értékelés: 7/10 - erős közepes

MLaca

Az Iiyama AU4831D monitort a Ramiris Rubin Rt. bocsátotta rendelkezésünkre, amiért ezúton is szeretnénk köszönetet mondani!

Azóta történt

  • CTX P922E 19" TFT monitor

    Az eddig verhetetlen AG Neovo K-19 most méltó ellenfelére akadt, így a kérdés nem csak az, hogy ki a jobb, hanem, hogy ki a legjobb!

  • NEC LCD2080UX - a fejforgató óriás

    Utánajártunk, vajon lehetne-e mire nagyképű egy nagy-képű TFT-monitor, főleg, ha egy NEC 2080-as..

  • AG Neovo S-19: S-Klasse TFT?

    Az AG Neovo TFT monitorai jöttek, láttak, győztek, ám saját K-19-esüket egyelőre a drágább monitoraik sem tudták térdre kényszeríteni...

  • AG Neovo F-419

    Cikkünkben a régi favorit, az AG Neovo K-19 TFT kijelző egyik utódját vizsgáltuk meg.

Előzmények

Hirdetés