IEEE 802.11ac: a Wi-Fi új generációját teszteltük a D-Link eszközein

D-Link DIR-865L és DWA-182

Még nagyon az ac-s korszak elején vagyunk, ezért a gyártóknak jobbára csak routerük van, hálózati adapterük nemigen, így kissé nehézkes az új eszközöket tesztelni. A legtöbb helyen két router közti sebességet mérnek, de ezt a tempót egy-két antennás adapterekkel nem lehet hozni. Nagy örömünkre a D-Linktől nemcsak egy ac-s DIR-865L routert kaptunk a teszthez, hanem egy USB-s DWA-182 ac-s adaptert is.

Csúcsmodellről lévén szó, a DIR-865L router meglehetősen látványos darab. Belső antennái vannak, és a jobb vételi képesség miatt csak álló helyzetben lehet használni. Burkolata fényes, elejére bekapcsolást és internetkapcsolatot jelző fény, illetve WPS kapcsolódást indító gomb került.

Hátul a szokásos részleteket találjuk, elsősorban öt Gigabit Ethernet portot, amiből négy a belső hálózathoz (LAN), egy pedig az internetkapcsolathoz való. Nem hiányzik az USB sem, amire nyomtatót vagy hálózati adattárat köthetünk, a kínálatot pedig a ki-/bekapcsoló, az apró reset gomb és a tápcsatlakozó teszi teljessé. Egy hardveres Wi-Fi lekapcsolónak örültünk volna, továbbá ma már az abszolút csúcsmodelleken többnyire két USB-t látni. A router hátuljának felső részét és a tetejét rácsosra szabták, hogy legyen hol szellőznie a hardvernek.

A D-Link DWA-182 talán a legvaskosabb USB-s Wi-Fi adapter, amivel eddig találkoztunk, de ezen felül sok érdekeset nem lehet mondani róla. Ahogy illik, került rá WPS gomb, dobozában pedig találtunk egy USB hosszabbítós állványt, amivel esetleg jobb vételi pozícióba helyezhető.

Bár azt tartja a mondás: "bevált dolgon ne változtass", azért a D-Linknél már ideje lenne egy modernebb felhasználói felületet szabni a routereknek, ahogy azt a legtöbb versenytárs megtette. Nem mintha az ötéves felület rossz lenne, de ma már a kezdő felhasználók is könnyen router konfigurálásához juthatnak, nekik pedig kisebbfajta sokkot okozhat a szigorú menükre rendezett funkciók és beállítási lehetőségek garmadája. Például eléggé elrejtették a vendég Wi-Fi hálózatos részt, pedig a notebookok és mobil készülékek terjedésével egyre fontosabb komponensé válik. Jó pontot érdemel viszont a fejlett hálózati és internetes hozzáférés-kezelés, amihez a D-Link eszközei kiváló időzítési lehetőségeket kínálnak, minden tiltás és engedélyezés óramű pontossággal belőhető.


Szintén ügyes eszköz a régóta ismert SharePort alkalmazás, amivel csupán néhány pillanat műve a router USB csatlakozójára dugott adattárak hálózati meghajtóként való megosztássa.

Érdekes újdonság a mydlink fiók, amihez hozzárendelhetjük D-Link hálózati eszközeinket, és ezután a router, a NAS vagy a kamerák távolról, interneten keresztül is kezelhetőek. A DIR-865L routernek az állapotát követhetjük nyomon, módosíthatjuk a Wi-Fi paramétereit, de akár le is kapcsolhatjuk, és megnézhetjük, hogy a routerre csatlakozó eszközökön milyen weboldalakat néztek meg. Jó hír, hogy ez az alkalmazás létezik Androidot és iOS-t futtató készülékekre is. Ez a funkció elsősorban talán nem is routereknél, hanem NAS-oknál (tartalom elérése interneten keresztül) és kameráknál (a kép elérése interneten keresztül) lehet érdekes.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés