D-Link eszközök 802.11n-alapokon

Beállítás

A D-Link útválasztó konfigurálása pendrive és Windows Connect Now nélkül is nagyon egyszerűen zajlott. Több módszert is választhatunk, melyek közül a kezdőknek talán a mellékelt CD-n lévő, pár lépéses varázsló a legjobb. Négy nyelven beszél, de magyarul sajnos nem. Szerencsére kapunk benne egy szép kis kapcsolási ábrát, melyhez nem kell túl sok nyelvtudás. Ezután beállíthatjuk internetkapcsolatunkat, majd vezetékes hálózatunkat. Természetesen a friss router minden lényeges kódolási technikát ismer.

A beléptetőrendszer és a webes kezelőfelület is több nyelven beszél, szám szerint ötön.

Hasonló menüvel is találkoztunk már a D-Link újabb eszközeinél. Meg kell hagyni, sokkal elegánsabb, mint a korábbi kék-szürke-sárga-fehér, és eligazodni is könnyű benne. Rögtön két varázslóval kezd, melyekből az egyikkel az internetkapcsolat, a másikkal a Wi-Fi hálózat biztonsága állítható. A menürendszert két részre osztották. Felül van a főmenü, melynek balra jelennek meg az alpontjai. A jobb oldalon hasznos tippeket kapunk.

Térjünk vissza a varázslókra. Mind a kettőnek van egy-egy dicséretes része. Az internetesnél az a jó, hogy az útválasztó jelszavának módosításával kezd, ami picivel biztonságosabbá teszi az világháló vad vizeire evezők életét. A Wi-Fi beállításánál a laikusokra gondolva nem szabványok, hanem biztonsági szintek szerint sorakoztatták fel a lehetőségeket, és még a felhasznált adapterek képességeire is figyelmeztetnek.

A főmenü „Setup” pontjában szintén beállíthatjuk az internetkapcsolat, Wi-Fi és a hálózat paramétereit, de már részletesebben. A gyakorlottabb felhasználók valószínűleg ezt a módszert részesítik majd előnyben a korábbi kettővel szemben.

Komolyabb opciók bújnak meg az „Advanced” részen. Virtuális kiszolgálókat, port forwardingot, alkalmazásokra vonatkozó szabályokat hozhatunk itt létre, mindegyikből 24 darabot. Lehetőség van a felfelé irányuló adatfolyam korlátozására és tíz prioritási szabályt is létrehozhatunk. A magasabbra értékelt kapcsolatok csomagjai előnyt élveznek majd az alacsonyabbak csomagjaival szemben. Így kedvezhetünk például az internetes játéknak a háttérben futó letöltéssel szemben.

Nagyon sokrétű a hozzáférés szabályozása. Varázsló segítségével többféle irányelvet készíthetünk, ahol megadhatjuk az időbeosztást, a gépek nevét (vagy IP és MAC címét), azután webcímek vagy portok alapján tilthatunk vagy engedélyezhetünk.

Van külön befelé irányuló szűrés, és a tűzfal is elég részletes. Ide került a DMZ, akárcsak az alkalmazásszintű átjárók beállítása. Az „Advanced” rész a Wi-Fi és a vezetékes hálózat finombeállításával végződik.

A „Tools”, azaz eszközök szekcióban többnyire a szokásos, ide való eszközöket találjuk, mint az admin felület jelszavát, az idő beállítását, naplózást, rendszerinformációkat és firmware-frissítést. Azért van itt néhány érdekesség, például a napló e-mailben való elküldése. Valamiért ide került a dinamikus DNS és a hozzáférési szabályokhoz való ütemező is.

A „Status” részen további, részletesebb információk vannak az eszköz, az internetkapcsolat, az aktuális folyamatok és a Wi-Fi hálózat állapotáról. Dicséretesen részletes a főmenü utolsó, „Support” pontjában található help, amely minden beállítható elemről ad információt, és még egy szójegyzék is van mellette. Kár, hogy ez sem olvasható magyarul.

Legutóbbi találkozásunk óta módosult a D-Link hálózati adaptereit vezérlő szoftver kezelőfelülete. A korábbi, magyarul beszélő bal oldali menü helyett most csak két angol fül, valamint felül egy állapotjelző van. Az első fülön listázzák a megtalált hálózatokat, a másodikon elmenthetjük beállításainkat. A felület kezelése egyszerű és egyértelmű. Csatlakoztatva jelzi a hálózat nevét, IP címünket, a jelerősséget és a csatorna számát is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Hardverek útra, asztalra

    Elérhető árú notebookokat, fotónyomtatókat és további érdekességeket gyűjtöttünk e heti körképünkbe.

  • N-re vált a USRobotics is

    Újabb gyors, Draft N-es Wi-Fi készlet járt nálunk, ezúttal a USRobotics boszorkánykonyhájából.

  • Asus Wi-Fi az N-edik dimenzióban

    Majdnem két éve, hogy MIMO-s eszközöket próbáltunk ki az Asustól. Vajon hová fejlődtek azóta a 802.11n tervezetre alapozó termékek?

  • N-es Wi-Fi a Conceptronictól

    Megnéztük, milyen gyors a hálózati eszközök terén kevéssé ismert gyártó 802.11n szabványtervezettel kompatibilis Wi-Fi készlete.

Előzmények

Hirdetés