Hirdetés

Hova mentsem a fontos adataimat?

NAS

Egy megfelelően konfigurált NAS bár kínálhat adatbiztonságot, ugyanakkor felépítéséből adódóan felvethet néhány problémát is. Az egyik ilyen a tápellátás kérdése. A már említett korábbi cikkünkben külön kitértünk rá, hogy a merevlemezek esetében mennyire fontos a stabil tápellátás. A NAS-ok tápegységét a mindenkori teljes kiépítéséhez méretezte a gyártó. Mint minden termék esetében, itt is igaz, hogy csak korrekt 230 V-os hálózat esetén képes a NAS hibátlan működést biztosítani, ami hosszútávon kihatással lehet a tárolóban elhelyezett meghajtó(k) élettartamára.

Hirdetés

További probléma lehet a monitorozás, ami bizonyos egyszerűbb és olcsóbb modelleknél messze nem tökéletes. Abban az esetben, ha nem értesülünk időben meghajtóink problémáiról, úgy máris nő a kockázat, illetve végzetes esetben akár a teljes mentést is elveszíthetjük. Ne áltassuk magunkat, hisz a gyártó nem a mi kedvünkre fejleszti a NAS-t, hanem elsősorban a piacon eladható, nyereséges terméket akar készíteni, így nem fog semmivel sem több energiát ráfordítani, mint amennyi épp ezen célhoz elegendő.

Ma már a legtöbb NAS valamilyen Linux-alapú operációs rendszerrel van felvértezve, és egyes modelleknél akár egy komplett számítógépről is beszélhetünk, ami az adattárolás és megosztás mellett számos egyéb funkció ellátására is fel van készítve. Ez a fajta komplexitás növelheti az esetleges hibák, illetve biztonsági rések esélyeinek felbukkanását, és mivel a NAS az esetek döntő többségében egy internet-hozzáférést biztosító routerre van felfűzve, így az azon eltárolásra került, mentett adataink külső támadásoknak is ki lehetnek téve, ergo szélsőséges esetekben ezzel akár adatlopás áldozatává is válhatunk.

Nem megfelelő felkészültség mellett a NAS akár adatgyilkos is lehet, ugyanis a konfigurálás során megtörténhet, hogy teljes formázást hajt végre a belehelyezett meghajtón/meghajtókon. Ezért fontos, hogy adatokkal megtöltött meghajtóval tilos nekilátnunk az egyes beállítási lépéseknek azelőtt, hogy a tárolt fájlainkról aktuális mentést ne készítettünk volna. Emellett megtörténhet, hogy automatikus (vagy manuális) firmware-frissítés során a NAS újraformázza a benne található merevlemezeket, aminek szintén igen súlyos következménye lehet. Természetesen ilyesminek normál esetben nem lenne szabad bekövetkeznie, de mint tudjuk, hibátlan rendszer és szoftver nem létezik.

A NAS-ok nagy része támogat különféle RAID módozatokat is, amire a fent részletezett megállapítások vonatkoznak. Ezen felül a NAS mellett szólhat, hogy megfelelően konfigurálva, bizonyos időközönként automatikusan elvégezheti számunkra a biztonsági mentést, mely tartalmat internet-hozzáférés segítéségével akár a helyi hálózaton kívülről is elérhetjük.

Az, hogy a NAS mennyire véd az elemi károk, illetve egy esetleges betörés ellen, nagyban függ annak elhelyezéstől.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés