Őszi hardverkoktél

Néhány hangszóró és a notebookok mellett bőven készültünk asztali számítógépes komponensekkel is.

Tápegységek, adattárolás


Cikkünket a rovatot szponzoráló számítástechnikai kereskedések aktuális ajánlataiból állítjuk össze. A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képezzük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Sokaknak van egy fejében egy lista azokról a gyártókról, akiktől bátran lehet tápegységet választani, hiszen valószínűleg nem lesz gond a megbízhatósággal, ezeken a listákon pedig valószínűleg mindenkinél szerepel a Seasonic is. Focus PX szériájuk nem épp az olcsóbbak közé tartozik, hiszen az 550 W teljesítményű verzió 40 000 forintba, a 650-es pedig 48 000 forintba kerül, ezért cserébe viszont az eszközök jó tulajdonságai mellé tíz év gyártói garanciát is kapunk.

Seasonic Foxus PX 650
Seasonic Foxus PX 650 [+]

A Focus PX modellek már a gyártó OneSeasonic nevezéktan szerint lettek megkeresztelve, vagyis már a termékek nevéből is tudhatjuk, hogy 80 Plus Platinum hatékonyságú, teljesen moduláris kábelezésű tápokról beszélünk. A PX széria tagjainak 120 milliméteres légkavarója három üzemmódot kínál attól függően, hogy mennyire terheljük gépünket: 30% alatt egyáltalán nem lépnek működésbe, ezzel is csendesebbé téve PC-nket, 50%-ig csak alig pörögnek fel, csak ennél nagyobb terhelésen pörögnek fel teljes fordulatszámra, így a leghatékonyabban hűtve a táp komponenseit.

Seasonic SS-400FL2 400 W
Seasonic SS-400FL2 400 W [+]

Amennyiben mégsem lenne elég ez a „néha halk” működés, választhatunk teljesen passzív tápegységet is, amilyen például az öt év garanciával 49 000 forintért kínált, 400 W teljesítményű Seasonic SS-400FL2. Már a teljesítményből is látszik, hogy ez a modell inkább alacsonyabb energiaigényű konfigurációkba való, hiszen a túl erős hardvereket már elég nehéz passzívan hűteni, de egy, a nappaliban dolgozó, főleg multimédiás feladatokra szánt, vagy irodában szolgálatot teljesítő számítógépbe tökéletes lehet.

Seasonic Prime TX 650
Seasonic Prime TX 650 [+]

Ha ragaszkodunk a 80 Plus Titanium minősítéshez, alaposabban a zsebünkbe kell nyúlnunk, hiszen a Prime TX széria 650 wattos tagja például 68 000 forintot kóstál, amiért cserébe viszont már nem 10, hanem 12 év garanciát is kapunk. A teljesen moduláris kialakítás és a terhelésfüggő ventilátorszabályzás itt is adott, sőt, a Prime TX sorozatban már 135 mm átmérőjű ventilátorok dolgoznak, melyek még teljes fordulatszámon sem keltenek 20 decibelnél több zajt.

Maxtor Z1 240 GB
Maxtor Z1 240 GB [+]

A két évnél hosszabb garanciaidő nem csak a drága eszközök kiváltsága lehet, a mindössze 10 500 forintos Maxtor Z1 240 GB SSD-nek például három év jutott. Persze egy adattároló még nem attól lesz gyors, hogy sok garancia van rá; a 2,5 hüvelykes házba csomagolt SSD SATA III csatolójánál már vannak fejlettebb megoldások, de a merevlemezről váltó felhasználóknak az 540 MB/s-os olvasási és a 425 MB/s-os írási sebesség is megváltás lehet majd.

Videókártyák

A Gigabyte szintén három év garanciát osztogat például videókártyáihoz, igaz ez az 59 000 forintos GTX 1650 4GB GDDR6 OC és a 83 000 forintba kerülő GTX 1660 6GB modellre is. Mindkét kártya az NVIDIA Turing architektúrájára épül, ám míg a 1660-ban a TU116-os, addig a 1650-ben a TU117-es GPU dolgozik.

Gigabyte GTX 1650 4GB GDDR6 OC
Gigabyte GTX 1650 4GB GDDR6 OC [+]

A 1660 – a számozásból is sejthető módon – egy fokkal nagyobb teljesítményre képes, és ez nem csak a magasabb mag- (1530 vs. 1410 MHz) és boost (1785 vs. 1590 MHz) órajelnek köszönhető, hanem például a több CUDA magnak is. A Gigabyte 1650 előnye – az újabb, GDDR6-os memóriachipek mellett – a DisplayPort és HDMI kimenet mellett található DVI-D csatlakozó, így a régebbi kijelzőkkel való összeköttetéshez sem lesz szükségünk adapter vásárlására, míg a GTX 1660-on az egyetlen HDMI-t három DisplayPort kimenet egészíti ki.

Gigabyte GTX 1660 6GB
Gigabyte GTX 1660 6GB

Amíg megelégszünk a Full HD felbontással és a visszafogott grafikai beállításokkal, a fenti modellek is elegendőek lehetnek egy olcsóbb konfigurációba, egy RTX 2060-nal a házunkban azonban már feljebb is tologathatjuk azokat a csúszkákat. A KFA2 gyártó modellje már 117 000 forint körüli összegért beszerezhető, vagyis megtarthatjuk a veséinket, ráadásul ha nem ragaszkodunk hozzá, monitort sem kell cserélnünk, ugyanis ez a kártya is rendelkezik DVI-D porttal a HDMI és DisplayPort kimenet mellett.

KFA2 RTX 2060 6GB
KFA2 RTX 2060 6GB [+]

Monitor, hangszórók

Ha mégis tervezünk kijelzőcserét, és tudjuk magunkról, hogy főleg játékra használjuk majd számítógépünket, érdemes egy magasabb, 144 Hz-es képfrissítésre képes modellt választani, amilyen például a három év garanciával 77 900 forintért kínált AOC 27G2U/BK. A monitor majdnem pontosan egy éve mutatkozott be, és bár a kommentszekcióban sok savat kapott a 27 hüvelykes mérethez mérten sokak szerint alacsonynak számító Full HD felbontás miatt, ne felejtsük el, hogy ez a monitor nem a csúcshardverrel szerelt számítógéppel rendelkezőknek lehet jó alternatíva, hanem a szerényebb büdzsével megáldott felhasználóknak, egy olcsóbb számítógépre pedig felesleges nagy felbontású kijelzőt kötni.

AOC 27G2U/BK
AOC 27G2U/BK [+]

Szerencsére az 1 ezredmásodperces válaszidőre képes panel nem TN, hanem IPS technológiájú, így a játék mellett azért általános feladatokra is befogható, sőt, a 120%-os sRGB színtérlefedettségnek hála grafikai munkáknak is nekiállhatunk, ha épp ehhez támadna kedvünk. A megjelenítő gazdag csatlakozókínálattal rendelkezik, hiszen hátoldalán HDMI, DisplayPort és D-Sub bemenetet is találunk, sőt még egy négyportos USB 3.0 hub, egy jack kimenet és egy 2 x 2 watt teljesítményű hangszórópár is belefért a vételárba.

WaveMaster MX3+ BT
WaveMaster MX3+ BT

Persze a beépített hangszórókat általában csak a rend kedvéért említjük meg, hiszen komoly zenei élményt azért nem szabad tőlük várni, inkább csak az értesítések vagy a nem kompetitív szinten űzött játékok effektjeinek megszólaltatására elegendőek. Ha mégis valami komolyabbat keresünk, akkor sem kell nagyon mélyen a zsebünkbe nyúlnunk, hiszen már akár 32 150 forintért is találhatunk 2.1 csatornás hangrendszereket, amilyen a WaveMaster MX3+ BT. A rendszer 50 watt összteljesítménnyel rendelkezik, melyet az asztalra kihelyezhető vezérlővel szabályozhatunk, ráadásul nem csak számítógépünkkel köthetjük össze, hanem a jack csatlakozó vagy a Bluetooth kapcsolat segítségével bármilyen, az említett csatlakozásokat támogató egyéb eszközzel is, legyen az játékkonzol vagy okos eszköz.

WaveMaster MOODY BT
WaveMaster MOODY BT

Hasonló megoldás a 40 110 forintért kapható WaveMaster MOODY BT is; személyében is egy 2.1-es hangrendszert tisztelhetünk, ám itt a Bluetooth és a jack mellett rendelkezésünkre állnak az RCA csatlakozók is, továbbá az összteljesítmény is nagyobb, 50 helyett 65 wattra képes a három hangszóró.

PC, notebookok

Ha megijednénk egy számítógép összeszerelésétől, rábízhatjuk azt profikra is, ugyanis több webáruház is kínál előre összeszerelt konfigurációkat. Ilyen például a Foramax is, akik nem csak hogy összeszerelik nekünk a gépeket, de vásárláskor lehetőségünk van memória- vagy SSD-bővítést is kérni, de akár külön (nem a processzorhoz mellékelt) CPU-hűtőt, optikai meghajtót vagy Windows operációs rendszert is rendelhetünk a kosárba helyezés előtt.

Foramax INTEL GAME PC Gen10 v2
Foramax INTEL GAME PC Gen10 v2 [+]

A három év garanciával 339 900 forintért árult Foramax INTEL GAME PC Gen10 v2 alapfelállásban egy ASUS H410M-A alaplapba szerelt Intel Core i5-10400F processzort tartalmaz, melyet egy ASUS Strix RTX 2060 Super videokártya támogat a munkában. A rendszermemória mérete 16 GB, míg a fő meghajtó egy 2 TB-os Toshiba merevlemez, a DeepCool D-Shield V2 házba pakolt rendszer energiaellátásáért pedig 600 wattos Cooler Master tápegység felel.

ASUS VivoBook X509JA
ASUS VivoBook X509JA

A hordozható számítógépek esetében még egy fokkal egyszerűbb a dolgunk, ugyanis megrendelés után nem kell várnunk az összeszerelésre, vagyis előfordulhat, hogy akár már másnap a kezünkben tarthatjuk új szerzeményünket. 164 900 forintba kerül az ezüst és sötétszürke színben elérhető ASUS VivoBook X509JA, melyben egy Intel Core i3-1005G1 processzor teljesít szolgálatot 8 GB rendszermemória és 256 GB-os NVMe SSD társaságában. A magyar nyelvű, háttérvilágítással is ellátott billnetyűzetes notebook 15,6 hüvelykes, Full HD IPS kijelzőt kapott, melyet a processzorba intergrált GPU szolgál ki, de a HDMI kimenetnek köszönhetően természetesen külső monitor csatlakoztatására is van lehetőség.

Lenovo IdeaPad 5 15IIL05
Lenovo IdeaPad 5 15IIL05 [+]

231 890 forintért már Core i5-1035G1 processzort és NVIDIA GeForce MX330 VGA-t is kaphatunk, méghozzá a Lenovo IdeaPad 5 15IIL05 házába csomagolva, melyben helyet kapott még 8 GB RAM és egy szintén 15,6 hüvelykes, Full HD megjelenítő. Háttértárrolóból ezúttal kettőt is kapunk, egy 128 GB-os SSD-t és egy 1 TB-os HDD-t, ám operációs rendszert sajnos egyik gépen sem találunk, azt külön kell majd beszereznünk.

Dell Inspiron 5405
Dell Inspiron 5405 [+]

A Dell Inspiron 5405 notebook több szempontból is más ligában játszik, mint az előző két versenyző, hiszen alapját egy AMD Ryzen 5 4500U CPU és a benne található Radeon Graphics IGP adja, Full HD IPS kijelzője pedig 14,1 hüvelykes képátlójú, ami hordozás közben lehet előny. Memóriából 8 GB, háttértárból pedig 256 GB-os SSD került a magyar nyelvű, világítós billentyűzet alá, a 289 990 forintos árába pedig az előtelepített Windows 10 Home operációs rendszer és a három év gyártói garancia is beletartozik.

SidCorky

Azóta történt

  • Akciókkal telik a vénasszonyok nyara

    A játékosok, a tuning szerelmesei, de még a gyakran úton lévő üzletemberek is találhatnak kedvükre valót aktuális válogatásunkban.

  • Őszi hardverdömping

    Építünk középkategóriás, játszós gépet, majd notebookot csapunk a hónunk alá, és a hálózat adta lehetőségektől eljutunk a hűtésekig.

  • Válogatás október derekához közeledve

    Többek között Phanteks házakra, Cooler Master tápokra és üzleti noteszgépekre irányítjuk a rivaldafényt.

Előzmények