Hat komoly notebook asztali PC helyett

Hirdetés

Teljesítmény

Konfigurációs szempontból a Dell Inspiron 15R SE és a Lenovo IdeaPad Y580 adja a legtöbb variációs lehetőséget mezőnyünkből: mindkettőt hatféle összeállításban láttuk különböző, harmadik generációs Core i processzorokkal, kijelzővel és memóriakonfigurációval. Az Acer Aspire Timeline Ultra M5-581 négyféle, a Samsung Series 5 550P-t kétféle, a Sony versenyzője egyetlen kiszerelésben kapható a hazai piacon. Az Asus N56VM kifutó modell, már alig van belőle pár darab, de rövidesen jön helyette az N56VZ, várhatóan 3-4 különböző összeállítással.


[+]

Processzorban kicsit eltér a többiektől az Acer Aspire M5, mert alacsony fogyasztású processzora van, így valamivel alacsonyabb órajelen jár. Persze nem sokkal, mert a tesztünkben szereplő, 1,70 GHz-ről 2,60 GHz-ig felpörgő Core i5-3317U mellett kapható Core i7-3517U-val is, ami ugyancsak kétmagos, de 1,9 GHz-en indít és egészen 3,0 GHz-ig felpörög, majdnem a 35 wattos TDP értékkel bíró Core i5-3210M 3,10 GHz-es szintjére. (Az Intel mobil processzorokról részletes összehasonlító táblázat található tudástárunkban.)


[+]

Világos, hogy a CPU-tesztekben a négymagos Core i7-ek domináltak, hiszen a modern alkalmazások és a mérőprogramok ma már jól kihasználják a kettőnél több magot, a négynél több programszálat. Ahol számít a memória, ott a két RAM modullal ellátott konfigurációk a nyerők, így a 2 x 4 GB memóriás Dell – lassabb Core i7 processzora dacára – diadalmaskodott két AIDA résztesztben is az IdeaPad Y580 fölött, mely ugyan erősebb Core i7-tel rendelkezik, de csak egy memóriamodullal. Az alvégen azt érdemes még észrevenni, hogy a Core i5-3210M jól kimutatható mértékben fürgébb az alacsony fogyasztású i5-3317U-nál. Persze gyakorlati használatban ez csak hosszabb, számításigényes feladatoknál érzékelhető, átlagos használatnál még a Core i5-3317U és a négymagos Core i7-ek közt is nehéz különbséget tenni.

Napi használatban egy SSD sokkal jobban érezteti hatását, még akkor is, ha csak támogatja a merevlemezt. Az alábbi három, egymást követő HD Tune mérés jól szemlélteti, ahogyan az Acer Aspire TimelineU M5 kis SSD-je „betanulta” a méréshez használt adatszekvenciát, és egyre gyorsabb lett; 81 MB/s-os átlagsebessége a harmadik körben 108 MB/s-ra növekedett, amivel már lazán lekörözte a hagyományos winchesteres konkurenseket. Gyakran használt eszközeink betöltési, elérési ideje fokozatosan javulni fog a kiegészítő SSD-vel, persze egy rendszer SSD jobban, fürgébben teljesít.


Az Acer Aspire M5 kis SSD-jének gyorsító hatása ismétlődő műveleteknél egyre jobb

A fenti, technikai paramétereket összefoglaló táblázat legérdekesebb különbségeit a grafikus kártyára vonatkozó sor rejti, ugyanis ez a komponens az egyes modelleknél fix. Azaz majdnem, mert az Asus N56VM éppen a GeForce GT 630M erősítése miatt fut ki, az N56VZ-nek már GeForce GT 650M-je lesz, ami Fermi helyett Kepler architektúrára épül, és lényegesen gyorsabb. Ez a húzás elvileg a Samsung Series 5 550P-nél is megléphető lenne, mert az is létezik a GT 630M helyett GT 650M-mel, de a hazai piacra nem hozzák be. Grafikus kártyában a legerősebb az IdeaPad Y580, de a benne lévő GeForce GTX 660M csak órajelben komolyabb a vékony Acer GT 640M-jénél. Kilóg a sorból az Inspiron 15R SE Radeon HD 7730M-je, mely az AMD legújabb GCN architektúrájra épít.


[+]

Mondani sem kell, hogy modern architektúrája és magas órajelei révén a GeForce GTX 660M-mel ellátott IdeaPad Y580 vitte a prímet a játéktesztekben. A processzortesztekben elmaradozó Acer most a GT 640M révén befutott a második helyre, a dobogó harmadik fokára pedig a Dell Inspiron 15R SE állhatott fel Radeon HD 7730M-jével, mely meg tudta verni a csökkentett órajelű GeForce GT 640M LE-t is a Sony notebookban.

A mezőny végén a két GeForce GT 630M-mel szerelt modell végzett, az Asus magasabb órajele miatt jobban muzsikált a Samsungnál. Jó hír, hogy mindkét laptopból létezik GT 650M-es változat, és az Asus N56VZ rövidesen a hazai piacra is befut. Ennél is jobb hír, hogy 1366x768 pixeles beállításon minden indulónk játszható sebességet produkált közepes, sőt több esetben magas grafikai részletesség mellett is. A GeForce GTX 660M-mel akár Full HD felbontásra is válthatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés