Három csúcs FM2-es alaplap a szorítóban

Sapphire Pure Platinum A85XT

Végül, de nem utolsósorban a Sapphire A85X-es alaplapját vettük górcső alá.


[+]

A tetszetős doboz az alaplapon kívül a jól megszokott hátlapi takarólemezt, DVD-t és kis füzetecskét tartalmazza. Kapunk még hat darab SATA kábelt, valamint egy opcionálisan az elő- vagy hátlapra beszerelhető, kétportos USB 3.0 kivezetést. Mivel sok ház még nem tartalmaz beépített USB 3.0 portokat (a régebbiek meg pláne), ezért ennek használata kényelmesebbé teheti a legújabb USB szabványt is támogató eszközök csatlakoztatását.


[+]

Az alaplapot kezünkbe véve nekünk szinte azonnal a korábbi Pure Platinum A75 jutott eszünkbe. A bordák színétől és formájától, valamint még néhány kisebb módosításról eltekintve meglehetősen hasonló a két alaplap.


[+]

A tápellátás szinte egy az egyben az Platinum A75-ről lett átemelve. Ez összesen négy fázisból épül fel, melyek mindegyike két-két tekercset kapott. A tápcsatlakozó nyolctűs, a négy fázissal egyetemben ez bőven elég a jelenleg maximum 100 wattos TDP-vel rendelkező, Trinity kódnevű processzorok étvágyának.


[+]

A különféle PCI szabványú aljzatok felé haladva összesen nyolc slotba botlottunk. A legfelső egy viszonylag ritkán előforduló x4-es, ami alatt közvetlenül egy x16-os kapott helyet. A sorban a következő két x1-es mini PCI Express, mely már az mSATA szabványra is fel van készítve, ergo SSD-t is pakolhatunk bele. Erről akár a teljes rendszert is indíthatjuk, de valamely arra alkalmas szoftverrel párosítva akár gyorsítótárnak is használhatjuk az opcionálisan behelyezhető meghajtót. A kis aljzat a teljes, valamint a félmagas mini PCIe kártyákat is képes befogadni, így ha magasabb kártyát használunk, akkor a félmagas rögzítésére szolgáló fém távtartó belelóghat a hosszabb kártyán található egyes alkatrészekbe, ami miatt azt nem lehet tökéletesen rögzíteni. Ez egy figyelmetlen húzás a Sapphire-tól, ugyanis ezen a kis távtartó esetleges eltávolíthatóságával könnyedén lehetett volna segíteni. Ezeket egy újabb teljes hosszúságú slot követi, ami a korábban látottakhoz hasonlóan már csak 8 sávot kaphat. A sor végére itt is két klasszikus PCI került.


[+]

Az FCH mellett összesen 7 darab natív, SATA 6 Gbps kompatibilis slot kapott helyet. Ezen felül az összesen négy, natívan támogatott USB 3.0 kapuból itt egy párost használhatunk ki; az ehhez szükséges, kék színű port pont az elem alatt helyezkedik el, erre csatlakoztathatjuk a tartozékok között található kis kiegészítőt. Ebben a sarokban még egy POST CODE kijelző helyezkedik el, mely az esetlegesen előforduló gépindulási problémák kiszűrésénél lehet nagy segítség. A borda alatt látható a két BIOS/UEFI-t tartalmazó EEPROM chip, melyek között a bal szélen látható egyszerű mechanikus kapcsolóval tudunk váltani. Érdekesség, hogy ezek közül az első számút akár kézzel is könnyedén kiemelhetjük a foglalatából.


[+]

A négy RAM slot felett itt is láthatunk mérőpontokat, szám szerint összesen hét darabot. Ezek esetleges használata az MSI megoldásával összevetve mindenképpen kényelmetelenebb, mert mérés közben folyamatosan a pontokhoz kell szorítanunk a műszer érintkezőjét.

A hátlaphoz érkezve azonnal egy PS2-es billentyűzet/egér kombó porttal találhatjuk szembe magunkat, mely alatt két USB 2.0 aljzat kapott helyet. Tőlük jobbra egy beépített Bluetooth modul néz velünk szembe, mely alatt további két USB 2.0 került kivezetésre. Őket egy DisplayPort-HDMI páros követi, melyek felett a Realtek ALC892 optikai hangkivezetése található. Ezek után a D-Sub és dual-link DVI-I kettőse következik, őket a maradék két natív USB 3.0-s port követi a gigabites Realtek RTL8111F vezérlőjének LAN aljzatával párosítva. A sor végére most is a Realtek vezérlő jól megszokott analóg ki- és bemenetei kerültek.

A Sapphire az UEFI esetében továbbra is a QBIOS névre keresztelt, szerintünk a többi gyártóhoz képest kevésbé összeszedett megoldást használja. A beállítási lehetőségek száma valamivel kevesebb, mint az ASUS vagy az MSI esetében, valamint kevésbé átgondoltnak tűnik az egész rendszer. Ráadásul olyan alapfunkciók is hiányoznak, mint a screenshot egyetlen gombnyomásra történő, pendrive-ra való elmentése, amit a nagyobb márkák már régóta ismernek. (Ezért nincsenek most képeink sem a QBIOS-ról, de ha valaki mégis kíváncsi rá, korábban a Pure Black 990FX lapnál már bemutattuk.) Remélhetőleg a Sapphire mihamarabb pótolja a fennálló hiányosságokat.

A túlhajtási kisérlet során az ASUS és MSI esetében is beállított feszültséget céloztuk meg, amivel ennél az alaplapnál már csak 4400 MHz-et sikerült elérnünk. Ez 100 MHz-cel kevesebb, mint amit a másik két modell esetében láttunk. Ezzel szemben a GPU órajelének emelését a Sapphire tolerálta leginkább, ugyanis vele meg sem álltunk egészen 1080 MHz-ig. A DDR3-as modulok órajelét az MSI-hez hasonlóan egyelőre ez az alaplap is csak 2133 MHz-ig ismeri.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés