Próba és értékelés
Tesztelés
Hirdetés
Ahogy említettük, a Genius hangrendszerei az olcsóbb kategóriába sorolhatók a maguk 7-15 000 forint körüli árával, így sejthető, hogy nem a kifejezetten vájtfülűeket célozták meg velük. A hangszórókat egy átlagos felhasználó képességeivel hallgattuk, egy átlagos számítógép alaplapjára kötve. Zenékből a 320 kb/s-os és kicsivel gyengébb minőségű MP3 mellett veszteségmentes FLAC formátumúakat is használtunk a teszteléshez.
Ismét az SP-HF500A-val kezdtünk. A kis hangszórók bizony nem vitték túlzásba a basszusok kiadását, sajnos alig lehetett érezni bennük az erőt. A magasabb hangok olykor nagyon berezonáltatták az 1,5"-os hangszórókat. Ez nem a nagyra állított hangerő miatt történt, csupán nem bírta a kis Genius. Egy kis equalizer-finomhangolással azért ezt is ki lehet javítani. A laptopok vagy monitorok beépített megoldásaihoz hasonlítva viszont igen nagy különbséget fedezhetünk fel a Genius termékét hallgatva. Az igazat megvallva ezek tényleg erre készültek, és erre a feladatra az árukért meg is felelnek.
Az SP-HF1200A jól hallható különbséggel, sokkal kellemesebben szólt az 500A-hoz képest. A háromutas hangdobozok megtették hatásukat, jól ismert zenéink ezúttal már élvezhető minőségben szólaltak meg. A Genius oldalán lévő hangszínállító potméterekkel még tovább lehetett javítani a hangzáson, ha éppen nem volt tökéletes. Ehhez kapcsolódik, hogy a mély hangok szinte csak akkor voltak igazán érezhetők és hallhatók, ha teljesen maximumra tekertük a szabályzóját. A potméterek elhelyezése egyébként hagy némi kívánnivalót maga után, ráadásul az ott található kék LED-nek iszonyúan erős, zavaró a fénye. A próba során a jobb oldali hangszóró középsugárzója furcsán berezonált, de – mivel a bal oldali teljesen jól szólt – ez minden bizonnyal csak a tesztelt hangrendszerünk kisebb egyedi hibája volt.
Az első 2.1-es hangrendszer, amit tesztelésre fogtunk, az SW-J2.1 1200 volt. A mélysugárzó elhelyezésére a kézikönyve ugyan az asztal tetejét is ajánlja, mi azonban, miután mindkét elrendezést kipróbáltuk, inkább az asztal alattit választottuk. A sztereó hangszórók után egy teljesen más élményben volt részünk a 2.1-est hallgatva. A mélyeket igazán jól adta ki az SW-J2.1, nagyon kellemes, cseppet sem fülsértő módon. Igaz, nagy hangerőre állítva a szatellitek egy kicsit már berecsegtek, de egy picit visszavéve a basszusból ez általában el is múlt. A magasabb régióban viszont egyes esetekben túlságosan kiemeli, amit érdemes például equalizerrel korrigálni.
A legnagyobb Genius, az SW-HF2.1 1200 maradt a végére. Nem csalódtunk benne, ám összehasonlítva az SW-J2.1-gyel, annak mélyhang-kiadását jobbnak éreztük. Persze az SW-HF2.1-nek sincs oka a panaszra, de csak ha a potmétereit feltekertük. Alapállapotukban ugyanis elég lapos hangzást kapunk.
Értékelés
A Genius négy hangszórókészletét végigpróbálva végül is arra jutottunk, hogy mindegyik az árkategóriájának megfelelő teljesítményt nyújtott, így meg lehetünk elégedve velük. A legkisebb, és egyben legolcsóbb SP-HF500A kétutas hangszórók kinézete ugyan nem igazán nyerte el a tetszésünket, de azért nem vészes az a fényes, fekete előlap. Egy hasonló árnyalatú monitor mellé illik. 17 wattos teljesítményét nem éreztük meggyőzőnek, ám 7000 forintért nagyszerű kiváltója lehet a monitorba vagy notebookba épített gyári megoldásnak.
Az SP-HF1200A már egy fokkal komolyabb készlet. A háromutas rendszer teljesítményét és kinézetét tekintve is jobban áll, mint az előző modell. Nagyjából 11 000 forintos árért arányosan többet is kapunk. Ezzel már bátrabban hallgathatunk zenét, még talán filmhez vagy játékhoz is bevethető.
Érdekes módon az SW-J2.1 1200 kicsivel kevesebbe kerül, 10 500 forintos áron szerezhető be, ám véleményünk szerint nagyon megéri az árát. A mélysugárzó jól érezhetően és élvezhetően adta ki a hangokat, a szabályzókkal pedig tovább lehetett finomhangolni a magas és mély hangszíneket. Jó ötletnek tartottuk a távszabályzót is. Az SW-J2.1 büszkén viselheti az ajánlott címkét.
A legerősebb készlet, az SW-HF2.1 2000 ára már az előzőek másfélszeresét éri el, körülbelül 16 000 forintért vásárolható meg. A teljesítményére ebben a kategóriában nem lehet panasz, a nagy mélysugárzó és a két ugyancsak méretes közép- és magassugárzó megtette, ami tőle telt, bár – mint említettük – az SW-J2.1 mély hangjai egy kicsit jobban tetszettek nekünk. Zenéhez, filmekhez és játékokhoz is jó kiegészítő lehet. Az SW-HF2.1 nekünk legalábbis tetszett.
![]() |
![]() |
Genius SW-J2.1 1200 | Genius SW-HF2.1 2000 |
ndavid
A Genius hangszórókat a Fan Hardver Kft. bocsátotta a rendelkezésünkre.