Hangszórókvartett a Geniustól

SP-HF500A és 1200A

Az utóbbi hónapokban, években egyre nagyobb lendületett vett a notebookok, netbookok és egyéb hordozható számítógépek elterjedése. A felhasználó egyetlen eszközben megkap mindent, amire szüksége van, igaz, a kis méret miatt ezek egyike-másika azért hagy némi kívánnivalót maga után. Általában a hangszóró is ilyen szokott lenni. Inkább kizárólag fülhallgatóval élvezi kedvenc zenéit az ember, mintsem azt a szinte fülsértő zajt hallgassa, ami a parányi hangkeltőkbol jön. Persze ugyanez a helyzet az LCD monitorokba épített hangszórókkal is. Mai tesztalanyaink azoknak adhatnak ötletet, akik vagy hasonló cipőben járnak, vagy egyáltalán nincs még semmilyen hangszórójuk, de valamilyen olcsóbb példány beszerzésén gondolkoznak.

A Genius kínálatának újdonságaiból szemezgettünk ezúttal, így két sztereó és két 2.1-es hangszórórendszerre esett a választásunk. Ezek természetesen a profi készletekhez képest alacsonyabb, 7-15 000 forintos árkategóriájukhoz mért hangminőséggel rendelkeznek, ami persze egy átlagos felhasználónak így is tökéletes lehet zenehallgatáshoz, filmezéshez vagy éppen játékhoz. Mi is főleg ilyen szemmel vizsgáltuk őket.

SP-HF500A

Hirdetés

Elsőként a legkisebb készletet, az SP-HF500A-t vettük szemügyre. A famintázatú dobozokat elöl fényes, fekete műanyag borítás fedi, amit csak néhány ezüstszínre festett elem tör meg. A Geniusok nem túl nagyok, 110 x 120 mm-es alapterületükhöz 200 mm-es magasság társul. A 14 watt teljesítményű rendszer kétutas, így mindkét dobozon alul egy 3"-os hangszóró található a mély és közép hangoknak, felül pedig egy 1,5"-os a magasaknak. Egyiket sem védi rács.

A kezelőszervek és bemenetek a jobb oldali hangszóróra kerültek. Balra tették a hangszínállító potmétert, jobbra pedig a hangerőállítót, ami egyben a bekapcsoló is. A kettő között lapul egy-egy hangkimenet és -bemenet, így közvetlenül a hangszóróra is köthetjük MP3-lejátszónkat, iPodunkat.

Hátul csak a ki- és bemenő táp- és audiokábelek láthatók. A két hangszórót összekötő kábel hossza meghaladta az egy métert, így könnyen el lehetett helyezni őket. Negatívum, hogy a két dobozt nem lehet teljesen kettéválasztani, fixen rögzített az összekötő vezetékük. A hátsó fal felső részére, a magas sugárzó mögé került egy-egy kerek reflexnyílás.

SP-HF1200A

Az SP-HF1200A a sorozat egy jóval erősebb és nagyobb tagja. A hangdobozok egyenként 112 x 300 x 149 mm-esek. Magasak, mivel ezekbe már három-három hangszóró került, egy 3"-os a mély, egy 3"-os a közép, és egy kisebb, 1,5"-os a magas hangoknak. A rendszer összteljesítménye így 30 W RMS. Mindez az SP-HF500A-hoz hasonló fadobozba zárva, ám szerintünk mutatósabb kinézettel. A rideg műanyagot felváltotta a sötét szövettel borított rács, amely a teljes előlapot elfedi.

A ládák rácsát könnyedén le lehet venni, ekkor válnak láthatóvá a zajkeltők is. A jobb oldalira tették a csatlakozókat, egy jelző LED-et és a három potmétert is. Ez utóbbiakkal szabályozhatjuk a hangerőt, illetve külön a mély és magas hangszíneket.

Hátul található a főkapcsoló, ami közvetlenül a tápkábel fölött kapott helyet. Emellett egy sztereó RCA bemenet lapul, majd egy fülhallgatóknak szánt jack bemenet látható. Külső eszközt is csatlakoztathatunk az RCA bemenetre a mellékelt jack-RCA átalakítónak köszönhetően. Végül a sárga RCA aljzat a másik, bal oldali hangszóró kimenete. Ezúttal is kellően hosszúnak találtuk a vezetékek hosszát, de ha valakinek nem lenne elég, hosszabbítókábellel megnövelheti.

SW-J2.1 1200 és SW-HF 2.1 2000

SW-J2.1 1200

A két sztereó Genius után a két 2.1-es hangrendszer következett, a mélynyomóból és két szatellitből álló triók. Az SW-J2.1 1200 a J szériába tartozik, így a készülékek külsejére különösen ügyeltek. Stílusos, fekete borítást kaptak, a kis hangszórókra pedig egyedi textúrájú szövetborítás került. A gyártó szerint egy notebook vagy LCD monitor nagyszerű kiegészítői lehetnek. Tartozékként mellékelnek hozzá egy jack-hosszabbítót, egy jack-RCA adaptert és egy távirányítót. A hangszórók össztömege majdnem négy és fél kilogramm.

A készletben tehát egy hatalmas, 180 x 233 x 239 mm méretű mélynyomót kapunk, amit akár az asztalra vagy az alá is helyezhetünk. A nagyméretű, oldalsó, kerek védőrács hasonlóan óriási hangszórót sejtet, ám alatta csak egy 4 hüvelyk átmérőjűt találunk, ami 20 watt (RMS) teljesítményű.

A mélynyomó hátuljára került a csatlakozók nagy része. A bal oldalon látható potméterrel a mély hangok erősségét, azaz a mélynyomó hangerejét állíthatjuk. Ezt követi egy 3,5 mm-es jack bemenet, majd a távszabályzó mini-DIN aljzata, és a sztereó RCA kimenet, amikre a szatelliteket köthetjük. A doboz alsó részére tették a főkapcsolót.

A vezetékes távszabályzó főleg akkor hasznos, ha a mélynyomót az asztal alá helyezzük, hiszen nem kell lehajolgatni a hangerő állításához. Másik előnye, hogy találunk rajta egy-egy fülhallgató-kimenetet és mikrofonbemenetet, tehát egyfajta hosszabbítóként is üzemelhet.

A két szatellit hangszóró formás, lekerekített íveket kapott, amit a fényes, fekete festés és a mintás, ezüstös árnyalatú szövettel borított előlap egészít ki, így egy igazán mutatós párt kapunk. A szatellitekben 2"-os hangszórók vannak, amelyek egyenként 5 W RMS teljesítménnyel rendelkeznek, méretük pedig 75 x 190 x 70 mm.

SW-HF2.1 2000

Tesztünk legvégére hagytuk a legerősebb, legnagyobb készletet, a 60 W RMS összteljesítménnyel felvértezett SW-HF2.1 2000-t. A faborítású hangszórók igazán impozáns látványt nyújtanak. A három hangszabályzó a mélynyomó felső részére került, ezekkel állíthatunk a hangerőn, és a mély-, illetve magas hangokon. A nagyobbik 2.1-es hangrendszerből sem spórolták ki az anyagot, a készlet össztömege meghaladja a hét kilogrammot is.

A mélynyomó az SW-J2.1 1200-éhoz hasonlóan jó méretes darab, 180 x 180 mm-es alapterülete van, magassága pedig 300 mm. A hangszóró ezúttal alulra került. Az 5,25" átmérőjű hangkeltő teljesítménye 30 W RMS. A hátsó fal felső részén egy kicsi reflexlyuk található.

A két másik, 15 wattos hangfalban két 3"-os és egy 1,5"-os hangszórót találunk. A dobozok nagyon hasonlítanak az SP-HF 1200A készlet elemeire, ám az azonos, 300 mm-es magasság ellenére alapterületük kisebb, csak 96 x 89 mm-es.

A csatlakozók a mélynyomó hátsó részén, alul találhatók meg. Egy sztereó RCA kimenet és bemenet rejtőzik itt, mellettük a főkapcsolóval.

Próba és értékelés

Tesztelés

Ahogy említettük, a Genius hangrendszerei az olcsóbb kategóriába sorolhatók a maguk 7-15 000 forint körüli árával, így sejthető, hogy nem a kifejezetten vájtfülűeket célozták meg velük. A hangszórókat egy átlagos felhasználó képességeivel hallgattuk, egy átlagos számítógép alaplapjára kötve. Zenékből a 320 kb/s-os és kicsivel gyengébb minőségű MP3 mellett veszteségmentes FLAC formátumúakat is használtunk a teszteléshez.

Ismét az SP-HF500A-val kezdtünk. A kis hangszórók bizony nem vitték túlzásba a basszusok kiadását, sajnos alig lehetett érezni bennük az erőt. A magasabb hangok olykor nagyon berezonáltatták az 1,5"-os hangszórókat. Ez nem a nagyra állított hangerő miatt történt, csupán nem bírta a kis Genius. Egy kis equalizer-finomhangolással azért ezt is ki lehet javítani. A laptopok vagy monitorok beépített megoldásaihoz hasonlítva viszont igen nagy különbséget fedezhetünk fel a Genius termékét hallgatva. Az igazat megvallva ezek tényleg erre készültek, és erre a feladatra az árukért meg is felelnek.

Az SP-HF1200A jól hallható különbséggel, sokkal kellemesebben szólt az 500A-hoz képest. A háromutas hangdobozok megtették hatásukat, jól ismert zenéink ezúttal már élvezhető minőségben szólaltak meg. A Genius oldalán lévő hangszínállító potméterekkel még tovább lehetett javítani a hangzáson, ha éppen nem volt tökéletes. Ehhez kapcsolódik, hogy a mély hangok szinte csak akkor voltak igazán érezhetők és hallhatók, ha teljesen maximumra tekertük a szabályzóját. A potméterek elhelyezése egyébként hagy némi kívánnivalót maga után, ráadásul az ott található kék LED-nek iszonyúan erős, zavaró a fénye. A próba során a jobb oldali hangszóró középsugárzója furcsán berezonált, de – mivel a bal oldali teljesen jól szólt – ez minden bizonnyal csak a tesztelt hangrendszerünk kisebb egyedi hibája volt.

Az első 2.1-es hangrendszer, amit tesztelésre fogtunk, az SW-J2.1 1200 volt. A mélysugárzó elhelyezésére a kézikönyve ugyan az asztal tetejét is ajánlja, mi azonban, miután mindkét elrendezést kipróbáltuk, inkább az asztal alattit választottuk. A sztereó hangszórók után egy teljesen más élményben volt részünk a 2.1-est hallgatva. A mélyeket igazán jól adta ki az SW-J2.1, nagyon kellemes, cseppet sem fülsértő módon. Igaz, nagy hangerőre állítva a szatellitek egy kicsit már berecsegtek, de egy picit visszavéve a basszusból ez általában el is múlt. A magasabb régióban viszont egyes esetekben túlságosan kiemeli, amit érdemes például equalizerrel korrigálni.

A legnagyobb Genius, az SW-HF2.1 1200 maradt a végére. Nem csalódtunk benne, ám összehasonlítva az SW-J2.1-gyel, annak mélyhang-kiadását jobbnak éreztük. Persze az SW-HF2.1-nek sincs oka a panaszra, de csak ha a potmétereit feltekertük. Alapállapotukban ugyanis elég lapos hangzást kapunk.

Értékelés

A Genius négy hangszórókészletét végigpróbálva végül is arra jutottunk, hogy mindegyik az árkategóriájának megfelelő teljesítményt nyújtott, így meg lehetünk elégedve velük. A legkisebb, és egyben legolcsóbb SP-HF500A kétutas hangszórók kinézete ugyan nem igazán nyerte el a tetszésünket, de azért nem vészes az a fényes, fekete előlap. Egy hasonló árnyalatú monitor mellé illik. 17 wattos teljesítményét nem éreztük meggyőzőnek, ám 7000 forintért nagyszerű kiváltója lehet a monitorba vagy notebookba épített gyári megoldásnak.

Az SP-HF1200A már egy fokkal komolyabb készlet. A háromutas rendszer teljesítményét és kinézetét tekintve is jobban áll, mint az előző modell. Nagyjából 11 000 forintos árért arányosan többet is kapunk. Ezzel már bátrabban hallgathatunk zenét, még talán filmhez vagy játékhoz is bevethető.

Érdekes módon az SW-J2.1 1200 kicsivel kevesebbe kerül, 10 500 forintos áron szerezhető be, ám véleményünk szerint nagyon megéri az árát. A mélysugárzó jól érezhetően és élvezhetően adta ki a hangokat, a szabályzókkal pedig tovább lehetett finomhangolni a magas és mély hangszíneket. Jó ötletnek tartottuk a távszabályzót is. Az SW-J2.1 büszkén viselheti az ajánlott címkét.

A legerősebb készlet, az SW-HF2.1 2000 ára már az előzőek másfélszeresét éri el, körülbelül 16 000 forintért vásárolható meg. A teljesítményére ebben a kategóriában nem lehet panasz, a nagy mélysugárzó és a két ugyancsak méretes közép- és magassugárzó megtette, ami tőle telt, bár – mint említettük – az SW-J2.1 mély hangjai egy kicsit jobban tetszettek nekünk. Zenéhez, filmekhez és játékokhoz is jó kiegészítő lehet. Az SW-HF2.1 nekünk legalábbis tetszett.

Genius SW-J2.1 1200 Genius SW-HF2.1 2000

ndavid

A Genius hangszórókat a Fan Hardver Kft. bocsátotta a rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények