GeForce 8800 GTX - forradalmi nagyágyú

GeForce 8800 GTX testközelből

Tesztlaborunkban a nagyobbik GeForce 8-as, a 8800 GTX landolt. Első pillantásra látszott, hogy itt valami hatalmassal van dolgunk. A méretes hűtő alatt hihetetlenül hosszú nyomtatott áramkör nyújtózott.

A kártya teljes hozza megközelítőleg 27 centiméter, így lelógott az alaplapról. Ez kisebb házak esetében gondot jelenthet, de aki egy ekkora óriást vásárol, annak biztosan a háza is méretes.

Az új csúcs-GeForce-ot közelebbről szemlélve először a hatalmas hűtőn akadt meg a szemünk. A szomszédos kártyahelyet is felemésztő megoldás nagyobb minden eddig látottnál. A lapátkerékszerű ventilátor a házból kifelé fújná a levegőt, ha nem lenne a hűtő borításán néhány rés. Nagy meglepetésünkre a közel 700 millió tranzisztoros chip hűtése egyáltalán nem volt hangos, zaja a GeForce 7900 GTX szintjén mozgott, tehát zárt házból alig hallatszott ki.

A kártya hátulján nincs semmi érdekes, a nagy csoda a hűtő alatt bújt meg. A GPU-t hatalmas fémsapka borítja, mely alá nem mertünk benézni. A kártya végén, a két DVI csatlakozó előtt látható még egy kisebb chip, amely a RAMDAC-okat rejti – ezek korábban a GPU-ban laktak. Érdekes a memóriamodulok kiosztása is. Eddig a crossbaros kártyáknál kettő valamely egész számú hatványához voltunk szokva, most viszont 12 chipet találtunk. A válasz egyszerű. Két-két chip alkotja a hatcsatornás vezérlő egy-egy 64 bites ágát, így jön össze a 384 bit (6 x 64 bit).

Említést érdemel még a 8800 GTX hátulján látható két PCI Express tápcsatlakozó. A kártya az alaplaptól, a PCI Express buszon keresztül legfeljebb 75 wattot kaphat. A szabvány szerint az extra csatlakozóról is legfeljebb 75 wattnyi energia irányítható a grafikus kártya felé. A két konnektorból arra lehet következtetni, hogy a 8800 GTX valahol 150 és 225 watt között fogyaszt. A tesztelési útmutató a 8800 GTX-hez legalább 450 wattos tápot jelöl meg, melynek 12 voltos ága legalább 30 A leadására képes. A 8800 GTS igénye kisebb; 400 watt és 26 A a 12 voltos ágon.

A hűtést megbontva látszik, hogy a nagy ventilátor még nagyobb bordára fújja a levegőt. A hőleadóban egy heat-pipe húzódik végig, de a korábbi kémfotókon látott vízhűtéscsonkoknak nyomát sem találtuk. A GPU-val rézbetét érintkezik, a többi chipet pedig olyan hővezető párnácskák borítják, amilyeneket a GeForce 7900 GTX-nél láthattunk.

A GPU fémsapkáján a 0638A2 felirat volt a legérdekesebb, ami arra utal, hogy a lapka 2006 38. hetében, vagyis szeptember végén készült. A Samsung memóriamodulok 1,1 ns késleltetésűek, ami 900 MHz-es elvi sebességet jelent.

A GeForce 8800 GTX mérete igazán a konkurensek mellé állítva tűnik fel. Az eddigi nagyoknál, a Radeon X1950 XTX-nél, GeForce 7900 GTX-nél és a kétchipes 7950 GX2-nél is hosszabb egy hüvelykkel.

A képeken több helyen is látszik, hogy a 8800 GTX-nek két SLI csatlakozója van. A mellékelt dokumentáció az SLI kapcsán általában több és nem kettő 8800 GTX összekapcsolásáról beszél, így elképzelhető, hogy akár három, négy (vagy talán több?) csúcskategóriás GeForce is összeköthető. Ennek valószínűleg nem a játékosok, hanem a kis költségvetésű szuperszámítógép-projektek fognak örülni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • GeForce 8 és nForce 680i

    Az NVIDIA frissen bemutatott nagyágyúi mellett Xbox 360-nal és sok más újdonsággal foglalkozunk.

  • Az MSI-vel Sanghajban

    A tajvani székhelyű vállalat idén ünnepli 20 éves fennállását – születésnapi gyárlátogatáson vettünk részt.

  • GeForce 8800 GTS az Asustól

    A bődületes sebességű GeForce 8800 GTX után megvizsgáltuk visszafogottabb testvérét, a GeForce 8800 GTS-t.

  • Utolsó őszi újdonságok

    A GeForce 8-ak mellett friss lendülettel érkeznek a Biostar termékei, az adattároló alkalmatosságok és megannyi lézernyomtató.

Előzmények

Hirdetés