Hirdetés

Garmin Edge 840: mindent bele!

Négy év után dobta csak piacra a Garmin az Edge kerékpáros komputerek új középkategóriás szériáját. Érdemes volt várni rá?

Bevezető, doboz tartalma, külső

A Garmin Edge szériája a legnépszerűbb kerékpáros „komputer” a piacon – és szándékosan nem írunk sebességmérőt, hiszen ezeknél a szerkezeteknél ma már szinte mellékes funkció a sebesség kijelzése, helyette viszont a navigációtól az edzésig számtalan területen nélkülözhetetlenek a kerékpárosok számára. A Garmin Edge családban a középkategóriát képviselő 5xx-as és 8xx-as sorozatok előző generációja négy éve jelent meg, márpedig ezen a területen négy év az örökkévalóság – sokat elmond a Garmin piaci helyzetéről, hogy egyáltalán megengedhette magának, hogy ennyi ideig várjon az utódok piacra dobásával. Remélhetőleg, ha már ennyi ideig tartott a tervezés-fejlesztés, akkor legalább sikerült valami igazán ütős termékkel megjelenni.

Az új széria négy tagot számlál, melyek sorrendben Edge 540, Edge 540 Solar, Edge 840 és Edge 840 Solar nevekre hallgatnak. A legfontosabb, napi használatot befolyásoló különbség közöttük, hogy az 540-esek nem rendelkeznek érintőképernyővel, így csak gombokkal irányíthatók, míg a 840-ek tapizhatók is. Az új felhasználói felület (mely a csúcsmodell 1040-ből származik) esetében ez szinte létszükséglet egyébként, így – ellentétben a korábbi 530/830 párral, a 840 lényegesen könnyebben kezelhető. A „sima” és Solar változatok között pedig az az eltérés, hogy az utóbbiak napelemmel is rendelkeznek, a keret és a kijelző felülete is képes a napenergia hasznosítására, így napsütésben töltik akkumulátoraikat (de arra azért ne számítsunk, hogy normál felhasználás során teljesen elszakadhatunk a fali adaptertől).

Edge x40 széria tulajdonságai
Termék megnevezése Garmin Edge 540 Garmin Edge 840
Képernyő mérete, felbontása 2,6", 246x322 pixel transzreflektív színes LCD
Méretek (ma x mé x sz) 85 x 58 x 20 mm
Tömeg 85 gramm
Vízállóság IPX7
Gombok száma Hét
Érintőképernyő Nincs Van
Belső memória mérete 16 GB 32 GB
Előre telepített térképek Egy régió+TrailForks (ingyenes lefedettség: világszintű) Két régió+TrailForks (ingyenes lefedettség: világszintű)
Támogatott GNSS rendszerek GPS, GLONASS, Galileo (Többsávos+több rendszeres működés biztosított)
Kommunikáció szenzorokkal ANT+, Bluetooth
Egyéb kommunikáció Wi-Fi, USB (Type-C interfész)
Smart görgő vezérlés Igen (ANT+ FE-C protokoll)
Gyártó honlapja www.garmin.hu
Termék honlapja Garmin Edge 540 Garmin Edge 840
Fogyasztói ára 159 900 forint 199 900 forint
Garancia 2 év

Kicsomagolás és bemutatkozás

A körítés területén a Garmin nem változtatott az eddigi hozzáállásán, így az alapcsomagban a készülék mellett egy előrenyúló tartót, két normál, tehát kormányra, kormányszárra, felsőcsőre szerelhető tartót (és ezek rögzítéséhez gumigyűrűket, alátéteket, szerszámokat), Type-A/Type-C kábelt és egy biztonsági pántot találunk.


[+]

Maga az Edge 840 alapvetően az elődök nyomdokában jár, de valamivel szélesebb és minimálisan magasabb is, mint az előző széria, méretei 58 x 85 x 20 mm-esek. Ez a növekedés alapvetően a napelem(ek) miatt van, és járulékos haszna a nagyobb akkumulátor, aminek köszönhetően az – napelemes töltés nélküli – üzemidő elérheti a 48 órát. Tesztünk során egyébként a legjobb minőségű GPS vételt használva, a kijelzőt sokat piszkálva és navigálva 3 óra alatt 10% körüli értéket fogyasztottunk, így a Garmin által az erre a felhasználásra megadott 26 órás működés abszolút reálisnak is tűnik.

[+]

Sajnos miközben az előlap méretei a napelemes opció miatt nőtt, a kijelző maga nem változott, maradt továbbra is 2,6”-es és 246x322 pixeles felbontású. Bár a háttérvilágítás nélküli is tökéletesen látható, transzreflexív panel valamivel talán kontrasztosabb, mint az előd, de az a helyzet, hogy 2023-ban, a mm-es kávákkal és magas pixelsűrűséggel rendelkező telefonok, notebookok, tévék korában az Edge 840 képe egyszerűen túl apró, és ezt a hatást nemcsak a meghízott keret, de a néha nagyon apró (láthatóan az Edge 1040 3,5”-es kijelzőjére méretezett) betűk is erősítik. Ami viszont jó hír, hogy az érintésérzékeny felület kiváló, pontos, kesztyűben és esőben is tökéletesen működött. Ráadásul végre – ellentétben a 830-cal – ha nem akarjuk menet közben sáros kesztyűvel összekenni, akkor is ott vannak a gombok, amikkel szükség esetén minden funkciót elérünk.

Hirdetés

[+]

Ezekből a gombokból tehát összesen hét darab van: a készülék alsó élén a két „fő gombbal” indíthatjuk és állíthatjuk meg a mérést, rögzítést, valamint jelölhetünk ki ennek során egy-egy szakaszt, míg a ki- és bekapcsológombot balra fent találjuk. A maradék négy gombbal tudunk ide-oda mozogni a képernyők, menüpontok között, illetve elfogadni vagy visszalépni egy kiválasztásból.


[+]

A két fő gomb között találjuk a töltésre és adatátvitelre is szolgáló, idén már Type-C konnektort használó csatlakozót. Ez vízálló (az Edge maga egyébként IPX7-es minősítésű), az egyéb kosz távoltartása érdekében pedig egy takarólapot kapott. Ez alatt van a biztonsági pánt rögzítése, ebben tehát nincs különbség az előző generációhoz képest.


[+]

A készülék alján ott a Garminnál már évtizedek óta használt, negyedfordulatos talp, melynek örömteli újdonsága, hogy cserélhető: ha bármilyen baleset következtében sérülne, nem muszáj egy komoly szervizes beavatkozás során a teljes hátlappal együtt kukázni, elég lesz ezt a kisebb műanyag elemet megvásárolni. Az itt látható öt érintkezővel a Garmin külső akkumulátorához, illetve ebike-ok esetén megfelelő tartó vásárlása után a kerékpár áramforrásához is csatlakozhatunk.

Üzembe helyezés, alapfunkciók

Az Edge 840 első üzembe helyezése a Garmintól megszokott módon történik. Ha minden funkciót ki akarunk használni, akkor nem is ússzuk meg az online fiók létrehozását és telefonunkra a Connect alkalmazás telepítését, mely az alapvető beállítások elvégzését is nagyon megkönnyíti, plusz, ha egy korábbi Edge-ről térünk át erre, akkor az ottani beállításokat és szenzorpárosításokat is áthozza nekünk, de például az adatképernyőket is módosíthatjuk. innen.

A Garmin Connect appban a fontosabb beállítások mind elvégezhetőkA Garmin Connect appban a fontosabb beállítások mind elvégezhetők A Garmin Connect appban a fontosabb beállítások mind elvégezhetők [+]

Menet közben aztán azért is hasznos a csatlakoztatott telefon, mert így megkapjuk az oda érkező értesítéseket, látjuk, ha keresnek otthonról, illetve a LiveTrack funkcióval útvonalunkon is nyomon követhetnek bennünket. Ez utóbbi kapcsán újdonság, hogy már nemcsak látják, hogy hol járunk, de üzenetet is küldhetnek. Végül, de nem utolsó sorban igényli a telefonos kapcsolatot a beépített giroszkópot használó Balesetészlelés és a Kerékpárriasztó is: az előbbi a beállított kontaktoknak küld üzenetet, ha elestünk, az utóbbi pedig a telefonon jelzi, ha magára hagyott kerékpárunkat megmozdítják.

A kezdőképernyő "Áttekintéseit" testre is szabhatjuk
A kezdőképernyő "Áttekintéseit" testre is szabhatjuk

A felhasználói felület tud magyarul, és a fordítás is rendben van, egyetlen probléma, hogy az átlagos angol szavakra méretezett mezőkbe a hosszabb magyar szavak vagy néha csak erőszakosan rövidítve férnek el, néha pedig egyszerűen kilógnak belőlük.

A fordítás rendben van, de a szavak, mondatok hossza néha túlzott rövidítésért kiált
A fordítás rendben van, de a szavak, mondatok hossza néha túlzott rövidítésért kiált

Edge-ünk bekapcsoláskor egy testre szabható alapképernyővel fogad bennünket. Ezen az úgynevezett Áttekintéseket (angolul Glances) találjuk – ezek sorrendje és láthatósága testre szabható. Az áttekintések nemcsak passzív elemek, rájuk koppintva a vonatkozó funkciókhoz jutunk, tehát például a Navigációval rögtön az elérhető útvonalakhoz, útvonaltervezéshez, míg a Tréninggel az Edzéstervhez, napi javasolt edzéshez, stb.

Az elérhető szolgáltatások, adatok száma óriási – nagyon nehéz olyasmit találni, amit a Garminnál ne integráltak volna az Edge-be. Az alapvető információ közül nem hiányzik semmi, tehát a sebességgel, eltelt idővel, megtett távolsággal, emelkedővel/lejtővel kapcsolatban megtudhatunk mindent, amit csak el tudunk képzelni. Az adatképernyők, melyekből többet is létrehozhatunk, igényeink szerint alakíthatók, a megjelenített mezők száma, elhelyezése viszonylag tág határok között módosítható. A GPS-nek köszönhetően az óra azt is tudja, hogy tartózkodási helyünkön mikor van napkelte/napnyugta, ANT+ vagy Bluetooth érzékelőkkel pedig a pedálfordulatszámot, leadott teljesítményt, Garmin Varia radarral a mögöttünk lévő autók közeledését is nyomon követhetjük, illetve görgőzés esetén a kompatibilis „okos” görgőket még vezérelhetjük is.

Az Edge támogatja úgynevezett profilok létrehozását. Ezek tulajdonképpen beállítás- és adatképernyő gyűjteményként foghatók fel, és akár kerékpárokhoz, akár „szakágakhoz” is rendelhetjük őket. Előre elkészítve három ilyen profilt kapunk, Műút, Hegyi és Beltéri néven országúti, hegyikerékpáros és görgős esetekre, de természetesen a számuk bővíthető.

Ha mindez nem lenne elég, akkor a Garmin még saját alkalmazásboltot is kínál ConnectIQ néven, ahonnan appok mellett további adatmezőket, grafikonokat is telepíthetünk az Edge-re, ugyanúgy bővítve a képességeit, mint egy okostelefonnál lehetséges.

Extra funkciók I: Navigáció

Egy modern, legalább középkategóriás kerékpáros komputernél nem elég, ha sebességet és megtett távolságot mér, muszáj, hogy legalább valamilyen szinten navigációt is kínáljon. Az Edge 840 ezen a téren gyakorlatilag mindent tud, amit csak kell: képes előre feltöltött nyomvonalon végigvezetni bennünket, tud újratervezni és szükség esetén akár a készüléken is tervezhetünk pályát. Ez utóbbi kapcsán érdekes pontok (POI-k), általunk elmentett helyszínek, a térképen kijelölt pontok, de akár címek is megadhatók célpontként, és beleszólhatunk abban is, hogy a készülék milyen szempontokat vegyen figyelembe a tervezéskor, inkább az emelkedőket minimalizálja, vagy a távolságot.

Az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy egy 2,6”-es kijelzőn, a Garmin által kínált „ABCDE” billentyűzettel a szövegbevitel igencsak nyögvenyelős, ezért is célszerűbb inkább a telefonon intézni az útvonaltervezést, akár Garmin Connectben, akár Komootban (de este otthon a PC-n Straván is elkészíthetjük a másnapi túra útvonalát, vagy GPX/TCX/FIT fájl formájában is feltölthetjük a készülékre USB-n keresztül).

Terepen azért is érdemes inkább az otthoni útvonaltervezésre hagyatkozni, mert ha nem is gyakran, de belefutottunk olyan tervezési hibákba, melyeknél a készülék bizony bevitt minket „a susnyásba”, hiába volt bekapcsolva például a gyakrabban használt ösvényeket előnyben részesítő „Népszerű útvonaltervezés”.

A Trailforks adatbázisban szereplő ösvényeket menet közben is jelzi a készülék
A Trailforks adatbázisban szereplő ösvényeket menet közben is jelzi a készülék

A pálya bejárása közben az Edge 840 térképes és szöveges módon is tud navigálni, de ha akarjuk, akkor ezeket le is tilthatjuk, ilyenkor csak akkor csipog, ha letértünk az útról. Az újratervezés gyors, de ha nem szeretnénk használni, ki is kapcsolhatjuk, ilyenkor a készülék automatikusan változó nagyítással igyekszik segíteni abban, hogy mindig képben legyünk az eredeti útvonal helyzetéről.

Ami a rendelkezésre álló térképeket illeti, ezek részletessége Magyarországon és a magyarországi terepen is egész jónak mondható, de a készülékre külső forrásból származó adatokat is feltölthetünk, így a TuHu, az Openmtbmap vagy a Open Bike Map is használható vele, a kijelzőn is jól nyomon lehet követni, hogy hol járunk éppen.

A ClimbPro segítségével előre tudjuk majd, hogy az emelkedőkön mire számíthatunk
A ClimbPro segítségével előre tudjuk majd, hogy az emelkedőkön mire számíthatunk

Autós, motoros navigációnál kevésbé, kerékpárral azonban nemcsak az útirány, de az emelkedők is fontosak lehetnek. Az Edge készülékek egyrészt folyamatosan mutatják az előttünk álló útvonal profilját, másrészt megkapjuk az úgynevezett ClimbPrót. Ez az Edge 530/830-ban is már rendelkezésre álló szolgáltatás a betöltött útvonalat elemzi, és az igazán keménynek gondolt emelkedőkről részletes profilt készít, amikor odaérünk, mutatja, hogy hol járunk éppen, mennyi van még hátra, és így tovább. Ami az Edge 540/840 esetében újdonság, hogy mindez már betöltött útvonal NÉLKÜL is működik, a készülék ugyanis az előttünk lévő és valószínűleg sorra kerülő emelkedőkről elkészíti ezt az analízist, és rögtön meg is mutatja, amint a kiindulópontra érünk. Tesztünk során ez a szolgáltatás teljesen megbízhatóan és jól működött.

Végül térjünk ki egy pillanatra a GPS pontosságára is, melyet az új modellekben a többsávos, több navigációs rendszert (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou) stb. használó chipset biztosít. Ezen a téren nekünk a teszt során semmilyen problémánk nem akadt, az Edge 840 tökéletesen követte az útvonalat az erdő mélyén is. Az előző generációval összevetve is látható a fejlődés: az alábbi képen egy erdei ösvényről kanyarodtunk ki a vele párhuzamosan futó erdészeti útra. Ez egy pár méteres, derékszögű átjáró, melyet az Edge 840 tökéletesen követett le, ellentétben a (pirossal kihúzott) Edge 530-cal, ami inkább egy ferde kitérőként mutatta ezt be.

A további képeken pedig az látszik, hogy – szintén az erdőben – ugyanazt az ösvényt kétszer jártuk be, egyszer oda, egyszer vissza – a 840 nagyon szépen egymásra is teszi a két nyomvonalat, míg az 530-nál akár 10-30 méteres eltérések is láthatók.


[+]

Extra funkciók II: Edzés, versenyzés

Az Edge komputerek nemcsak túrázás, de edzés, versenyzés közben is nagyon hasznos szolgálatatásokat kínálnak, és az 540/840 esetében talán ezen a területen van a legkomolyabb előrelépés az előző generációhoz képest. Ahogy azt már említettük, a kezdőképernyőn rögtön ott láthatjuk például azt, hogy mennyire volt magas az elmúlt időben a terhelés, az aznapi ajánlott tevékenységet, de tudunk edzéstervet készíttetni a Connecten, sőt, különálló edzéseket is tervezhetünk, vagy áttölthetünk mondjuk TrainingPeaksről. Akármi is a kiindulópont, az Edge 840 az edzést szépen végig fogja követni, jelzi, hogy milyen pulzussal, erővel tekerjünk, okosgörgő használata esetén pedig az ellenállást is állítja nekünk ANT+ FE-C protokollon keresztül.

Egy délutáni edzésprogram okosgörgőhöz...
Egy délutáni edzésprogram okosgörgőhöz...

Edzés, illetve bármilyen rögzített bringázás után egy összefoglalót is kapunk arról, hogy az adott menet milyen terhelés volt, erőnlétünket milyen módon befolyásolta, mennyi volt az ajánlott folyadék- és kalóriabevitel, illetve mennyi időt érdemes regenerációra hagynunk. A Garmin ezeken túl bizonyos fiziológiai jellemzőket is igyekszik megbecsülni, így VO2Maxot, LTHR-t, ezek pontossága azonban megkérdőjelezhető – arra viszont alkalmasak, hogy legalább a trendeket figyelemmel kísérhessük. Az óra egyébként ajánlásokat is ad, hogy mire érdemes jobban odafigyelni: alacsony vagy magasabb terhelésű állóképességre gyúrjunk, vagy inkább anaerób edzéseket végezzünk.

Annak köszönhetően, hogy az Edge ismeri erőnlétünket és teljesítőképességünket, arra is felhasználható, hogy verseny során segítsen beosztani erőforrásainkat. Egyrészt kapunk tőle egy becslést arra vonatkozóan, hogy miben vagyunk jók (például sprintben, vagy inkább hosszútávon), másrészt ha egy ismert útvonalon versenyzünk, akkor tanácsot ad arra vonatkozóan is, hogy az mennyire fekszik nekünk és mikor hogy tartalékoljuk erőnket. Aki wattmérővel teker, az természetesen mindezt élőben, menet közben is kontrollálhatja.

Szintén az erőbeosztásunkat segíti a Stamina kijelzése: ez egyfajta becslés arra vonatkozóan, hogy mennyi tartalékunk van még. Természetesen pontossága nem olyan, mint egy autóban az üzemanyagszint-jelzőnek, de ahogy egyre többet használjuk a készüléket, úgy válik majd egyre megbízhatóbbá.

Értékelés

Egyik szemünk sír, a másik nevet: önmagában nézve az Edge 840 egy kiváló kerékpáros komputer, melynek ugyan magas az ára, de igazából ahhoz képest, amit tud, nem nevezhető drágának. Ám nem nézhetjük önmagában, hiszen csak a Garminnál maradva is több versenytársa van: egyrészt az előző generációs 530/830 páros, másrészt érintőképernyő nélküli testvére, az 540 is.

Az előző generációhoz képest szélesebb lett az új Edge, amitől a kijelző még apróbbnak tűnik
Az előző generációhoz képest szélesebb lett az új Edge, amitől a kijelző még apróbbnak tűnik [+]

Az biztos, hogy az Edge-en érződik a Garmin tapasztalata, egy nagyon strapabíró, masszív eszköz, a cégtől megszokott negyedfordulatos rögzítéssel és tökéletes ANT+ kompatibilitással (a korábbi Edge szérián időnként előforduló érzékelő-eldobálással egyelőre nem találkoztunk). A kezelőfelület nagyon sokat fejlődött, és most már érezhetően érintőképernyőre optimalizálták. Ez egyben azt is jelenti, hogy az 540-et jelen helyzetben nehéz ajánlani a 840 helyett: bár olcsóbb, de használhatóságán többet vesztünk, mint amennyit nyerünk az áron.

Az - ingyen - telepíthető térképek a Föld felszínének nagy részét lefedik
Az ingyen telepíthető térképek a Föld felszínének nagy részét lefedik [+]

Az ergonómia frontján sem tökéletes minden, egyrészt az alsó gombok olyan szélesek lettek, hogy oldalról is könnyedén benyomhatók, másrészt a felület maga is a nagyobb 1040-re lett optimalizálva, a kép egyes elemei, a betűk időnként ezért túl aprók, koncentrálni kell, hogy elolvassuk őket. Ezek azonban a normál használat során ritkán jelentkeznek, a térkép és a különböző adatok is tökéletesen látszanak. Az üzemidő kiváló, még erős használattal is elérhető a 30 óra, takarékoskodva pedig a Garmin ígérete szerint akár a 48 óra is. Ez napi 12 órával számolva négy nap menetidőt jelent.

Mindez jó, de azért akadnak gondok is. Az egyik, hogy négy év eltelte után az Edge inkább egy erős továbbfejlesztés, mintsem forradalmi újdonság az 530/830 pároshoz képest, kevés valóban jelentős újítással. A szabadon használható ClimbPro, az új felület, a mélyebb betekintést adó edzéstámogatás olyasmi, ami a 1040-nel mutatkozott be, és ez a felhasználóknak csak azon részét érinti, akik kifejezetten a kerékpározás sport oldalára koncentrálnak (akit ez teljesen hidegen hagy, azoknak a Garmin egyébként az Edge Explore családot ajánlja). A másik gond a 2023-ban már kisméretűnek és alacsony felbontásúnak tűnő kijelző, amit optikailag még kisebbé tesz a Solar változatok napelemei miatt szélesebbre vett keret. Szerencsére a képernyő azért továbbra is jól látható napfényben is, kesztyűvel, esőben is tökéletesen kezelhető és megfelelően reszponzív.

Azok számára tehát, akik most gondolkodnak egy új, mindent tudó kerékpáros komputer megvásárlásán, az Edge 840 mindenképpen érdekes lehet, az előző generációról váltani viszont főleg akkor javasoljuk, ha elsősorban edzés, versenyzés a cél a kerékpározással, mert ez az az irány, ahol a legtöbb fejlesztés történt.


Garmin Edge 840 kerékpáros sebességmérő óra

Wombath

A Garmin Edge 840-et a Garmin Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények