Elgato Stream Deck: a makrózás új mércéje

Volt szerencsénk kipróbálni a Stream Deck sorozat középső, szerintünk leginkább eltalált árazású tagját.

Bevezetés, hardver

A tavaly ősszel megjelent, AverMedia streamer kezdőcsomagról szóló cikkünkben már fejtegettük a streamelés, vagyis a játékmenet élőben történő közvetítés elterjedését; az interneten és közvetlen környezetünkben is sokszor hallunk olyanról, hogy sokan már egész fiatal korban arról álmodoznak, hogy egyszer ők is streamerek lesznek. Kicsit hasonló a helyzet ahhoz, mint mikor valaki meglát egy YouTube videót vagy egy szép fotót, és azt gondolja, hogy ezt ő is tudná és szeretné is csinálni – ilyenkor a legtöbben azonnal fel is csapják az internetet és elkezdenek kiokosodni, hogy mi is szükséges a kezdéshez.


[+]

A kezdő streamereknek a megfelelő számítógép vagy játékkonzol mellé általában egy asztali vagy állványra szerelhető – nem a fejhallgatóba épített – mikrofon és egy webkamera mellett gyakran ajánlják egy másodlagos monitor beszerzését, ami nem csak arra jó, hogy felvétel vagy közvetítés közben az egyik szemünk végig a kimenő képen legyen, de a rögzítőprogram vezérlésében és a nézőkkel való kommunikációban (chat figyelése) is nagy segítségünkre lehet. Persze már ez a felállás is hatékonyabb, mintha az egyetlen monitorunkon futó játékot kellene ilyenkor a háttérbe tennünk, ha valami mást szeretnénk csinálni, de még mindig megvan az a hátránya, hogy át kell váltanunk a kívánt programra, ezzel megszakítva a játékmenetet.


[+]

Erre a problémára kínál megoldást az Elgato Stream Deck, mely 2017-es piacra kerülési idejével nem a széria legújabb tagja, hiszen azóta már egy kisebb és egy nagyobb verzió is megjelent, de a rendszer bemutatására ez is tökéletesen alkalmas, arról nem is beszélve, hogy talán ehhez a modellhez szükséges a legkevesebb kompromisszum megkötése.

Elgato Stream Deck

A doboz fedelét leemelve rögtön a Stream Deckre esik a pillantásunk, ami egy külön egységet képező műanyag állvány tetején ücsörög, a felette elhelyezett füzetecske alatt pedig a házból kijövő, nem lecsatlakoztatható, 1,5 m hosszú USB portban végződő vezeték tekereg.

[+]

Hirdetés

Az állvány teljes egészében műanyagból készült és rengeteg különféle állásban használható. Adott egy alsó rész, amiben kétoldalt négy pár vájatot alakítottak ki, ezekbe állíthatjuk bele a felső rész lábait, melyekből két különböző méretű verzió is rendelkezésünkre áll, ezeket kombinálva pedig – észszerű kereteken belül maradva – nem tudunk olyan helyzetben ülni az asztal előtt, ahonnan ne látnánk rá a Stream Deckre. Persze ha szeretnénk, akár a dobozban is hagyhatjuk a tartót, ha csak egyszerűen le akarjuk tenni a kütyüt az asztalra, de érdemesebb inkább használni, ha már a csomag része, hiszen szilikonból készült csúszásgátló talpakkal is rendelkezik, ami a fő egységről nem mondható el.


[+]

A Stream Deck kapcsolói a legtöbb kiegészítő billentyűzettel ellentétben nem rendelkeznek feliratokkal vagy bármilyen jelöléssel, erre a célra apró LCD kijelzőket építettek a gombokba, melyek jelölését mi választhatjuk meg. Ez történhet felirattal, ikonnal, vagy a kettő együttesével, sőt akár gif animációkat is beállíthatunk, ha azt tartjuk a funkcióhoz leginkább passzolónak.


[+]

Az előlapon kívül más érdekességet nem találunk a 118 x 84 x 21 mm-es eszközön. Ami még említésre méltó lehet, az a felső él alatt a házba befutó vezeték, illetve az alsó oldalon elhelyezett, négy darab golyó alakú kitüremkedés, mely sokat ugyan nem javít a csúszásmentességen, de legalább arra jó, hogy tologatáskor ne a ház egész alja, hanem csak ez a négy pont kopjon.

Szoftver

Mint említettük, szoftver nélkül csak üres gombokat kapunk, úgy pedig, valljuk be, nem olyan élvezetes a nyomkodás. A konfiguráláshoz az Elgato weboldaláról letölthető, angol nyelvű, Stream Deck for Windows program letöltésére lesz szükségünk (létezik macOS-es verzió is), melyet elindítva rögtön meg is jelenik a 15 darab gomb, egyetlen kivétellel üres fekete négyzetként – a középső gombra gyári állapotban a cég által létrehozott, alapvető kérdésekre választ adó weboldal nyílik meg az alapértelmezett böngészőben.


[+]

A Stream Deck alapvető beállításait a felül található fogaskerék ikonra klikkelve érjük el, itt tudjuk elnevezni vagy frissíteni az eszközt (amennyiben elérhető rá új firmware), beállítani a fényerőt, illetve megadni, hogy mennyi idő után menjen alvó módba (ez 5, 15, 30, 60 vagy 120 perc lehet). Egy füllel odébb a különböző streamer szolgáltatásokhoz kapcsolódó (Twitch, YouTube, Mixer és Streamlabs), illetve Twitter fiókunkba léphetünk be, mely művelet elvégzése elengedhetetlen ahhoz, hogy később a fiókunkhoz tartozó feladatokat is ráprogramozhassuk a gombokra – de ezekről részletesen később. A harmadik fülön a Stream Deck profiljait kezelhetjük, itt adhatjuk meg azt is, hogy melyik legyen az alapértelmezett és melyiket kívánjuk hozzárendelni egy adott programhoz.

A Stream Deck beállításaiA Stream Deck beállításaiA Stream Deck beállításai A Stream Deck beállításai [+]

A profilváltás teljesen automatikusan megtörténik, amint átkattintunk a hozzá tartozó programhoz, azt viszont fontos kiemelni, hogy az adott szoftvernek aktívnak is kell lennie. Így tehát ha például a rögzítőprogramhoz rendelünk egy profilt és megpakoljuk a hozzá tartozó vezérlőgombokkal, aztán átváltunk egy játékra, amihez nincs vagy másik profil van kapcsolva, akkor nem tudjuk majd a rögzítést vezérelni addig, míg át nem kattintunk a rögzítőprogram ablakába, úgyhogy érdemes átgondolni, hogy mely funkciót mely szoftverek használata közben kívánunk használni.

A gyári állapotban kirakható funkciók a kattintásra megnyíló galériában találhatók.
A gyári állapotban kirakható funkciók a kattintásra megnyíló galériában találhatók [+]

A fentieknek megfelelően tehát a fizikai gombok száma nem korlátozza azt, hogy hány darab funkciót érhetünk el a Stream Deckről. Az automatikus módszer mellett manuálisan is váltogathatjuk a profilokat, továbbá mappák elhelyezésére is van lehetőségünk, akár mappán belül is, így a kihelyezhető funkciók száma szinte végtelen. A programon belül megtaláljuk a streameléshez legelengedhetetlenebb funkciókat, a gyárilag támogatott szoftverek között szerepel az Elgato Game Capture, az OBS, a Streamlabs, a Mixer és az XSplit, emellett az Elgato Control Centeren keresztül vezérelhetjük az Elgato Key Light lámpánkat, illetve lehetőségünk van a Twitch vagy YouTube közvetítéshez tartozó műveletek beprogramozására, például előre megadott chat üzenet kiírására vagy egy Twitter poszt létrehozására. A teljes lista a fenti képre kattintva megnyíló galériában található.


[+]

A streamerek számára hasznos funkciók mellett programok elindítását, szöveg bevitelét és multimédiás vezérlőket is ráprogramozhatunk a gombokra, valamint természetesen lehetőségünk van egyszerű billentyűkombinációk hozzárendelésére is. Utóbbit az automatikus profilváltással kombinálva bármilyen program bármilyen funkciójához (amennyiben az rendelkezik billentyűkombinációval) létrehozhatunk dedikált gombot, amihez ráadásul egyéni ikont is beállíthatunk.

A szoftver bármilyen JPEG, PNG, BMP, GIF, XPM, TIFF, ICNS, ICO vagy SVG formátumú, legfeljebb 144x144 pixel felbontású képfájlt elfogad, így saját kezűleg készített ikonokat is használhatunk. Ha nem érzünk magunkban elég művészi hajlamot, akkor az Elgato Stream Deck Key Creator nevű, böngészőből elérhető alkalmazást is igénybe vehetjük, ez azonban csak a népszerűbb funkciókhoz tartozó ikonok létrehozásában segít, egyedibb megoldásokhoz már kénytelenek leszünk máshol keresgélni, vagy megtanulni egy képszerkesztő program használatát.


[+]

Ha nem lenne elég, hogy egyetlen funkció hozzunk egy gombnyomásnyi közelségbe magunkhoz, létrehozhatunk úgynevezett Multi Action-öket is, mely, ahogy a neve is mutatja, több feladat egyidejű lefuttatását teszi lehetővé., szükség esetén késleltetések beiktatásával – utóbbi akkor lehet hasznos, ha tudjuk, hogy egy programnak mennyi időre van szüksége a biztos elinduláshoz, vagyis mennyi idő után jöhet a következő lépés.

Ezzel a lehetőséggel komplett folyamatokat tudunk hozzárendelni egyetlen gombhoz; a fenti képen látható példában a közvetítés elindítására dedikált gombunkra ráprogramoztuk nem csak a stream elindítását, hanem a Twitch megnyitását a böngészőben, egy poszt megjelentetését Twitteren, valamint a Stream Deck „Stream” profilra állítását, de a lehetőségeknek természetesen itt nincs vége, bizonyára mindenkinek van olyan folyamata, amit például minden gépindításkor rendszeresen elvégez és jól jönne, ha azt egyetlen gomnyomással is elvégezhetné.

Kattintásra galéria nyílik
Kattintásra galéria nyílik [+]

A program bemutatása a jobb alsó sarokban található „More Actions…” feliratú gomb megemlítésével lesz teljes. Itt egyfajta alkalmazásboltot találunk, ahonnan rengetegféle plug-int tudunk letölteni. Ezek segítségével közvetlenül a Stream Deckről vezérelhetjük Philips Hue okosizzóinkat, IFTTT-kompatibilis okosotthon eszközeinket, Corsair iCUE perifériáink világítását, de létezik olyan kiegészítő is, melynek segítségével egy bizonyos ablakot előre meghatározott méretben egy adott koordinátára rakathatunk a programmal.

A teljes listát egyesével, részletesen bemutatni reggelig tartana, így inkább csak screenshotok formájában gyűjtöttük őket össze, aki komolyabban érdeklődik az elérhető plug-inek iránt, az megnevezésük alapján már elkezdhet keresgélni az interneten elérhető leírások irányába. A kiegészítők telepítés után integrálódnak a jobb oldali listába, ahonnan egyszerűen ráhúzhatjuk őket bármelyik gombra, konfigurálásukhoz azonban néhány esetben nem árt az általában a fejlesztő weboldalán közzétett dokumentáció átfutása.

Értékelés

Beviteli eszközökről szóló tesztjeink általában nem szoktak negatívumok nélkül véget érni, azonban az Elgato Stream Deck esetében még ha kifejezetten szeretnénk, akkor sem tudnánk érdemi panasszal élni. Persze fel lehet hozni a termékkel kapcsolatban, hogy a ház lehetne fémből, a kapcsolat lehetne vezeték nélküli, de a helyzet az, hogy 50 000 forint körüli ára már így sem olcsó, a fentiek pedig bizonyára csak még nagyobbra duzzasztanák ezt az összeget, és jobban belegondolva nem is adnának hozzá annyit az élményhez, amennyit egy amerikai gyártó az ilyen apróságokért szeret elkérni. Maga az eszköz hardver szempontjából remekül össze van rakva, a jó minőség a gombok lenyomására és az alattuk elhelyezett kijelzőkre is értendő, a szoftverre pedig egy szavunk se lehet, a felépítéssel és a stabilitással sem volt problémánk.


[+]

A teljesség érdekében megemlítenénk a Stream Deck termékcsalád többi tagját is, hiszen tekintve, hogy kevés a versenytárs, főként ezekhez tudjuk hasonlítani. A kisebb, 6 gombbal rendelkező és a dönthetőséget nélkülöző Stream Deck Mini 35 000 forint körüli áron kapható, míg a nagytesóért, a Stream Deck XL-ért közel 100 000 forintot kell kifizetnünk. Utóbbit még reálisnak is érezzük, figyelembe véve hogy a nagyjából kétszeres áráért több mint kétszer annyi gombot is kapunk, a Minihez viszonyítva pedig az alap Stream Deck kifejezetten jó vételnek is számít, hiszen csak 15 000 forinttal kerül többe a kistesónál (ami másfeles szorzónak számít), de majdnem háromszor annyi gombbal és egy tartozék állvánnyal is rendelkezik.

Persze biztosra vesszük, hogy lesznek olyanok, aki a makrózható billentyűzeteket fogják felhozni jelentősen olcsóbb alternatívaként, melyek száznál is több gombbal rendelkeznek, de a Stream Deck varázsa épp abban rejlik, hogy nem kell megjegyeznünk, melyik gombra mit programoztunk, ráadásul ahogy az cikkünkből is kiderült, a 15 fizikai gomb nem is feltétlenül csak 15 funkciót jelent – arról nem is beszélve, hogy nem foglal egy egy billentyűzetnyi területet az asztalunkon, továbbá nem is a klaviatúrák lecserélésére lett tervezve.

Véleményünk szerint tesztalanyunk megérdemli különösen ajánlott díjunkat, amivel nem arra akarunk utalni, hogy minden háztartásnak rohannia kell beszereznie egyet, egyszerűen arról van szó, hogy olyan pluszt nyújt nem csak a streamerek, de egy átlagos, számítógépen dolgozó felhasználó számára is, amit más eszköz nem, és a széria többi tagjához képest talán ez a középső modell rendelkezik a legjobb ár/érték aránnyal. Az eszköz és a szoftver tehát adott, a lehetőségek kiaknázása már csak a felhasználón múlik.


Elgato Stream Deck makrópad

SidCorky

Az Elgato Stream Deck makrópadot a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés