Egreat EG-S2: asztali lejátszó nyomott áron

Nem mai csirke ez a hálózati médialejátszó, de kipróbáltuk, a mai versenyben, hogy állja a sarat.

Médialejátszó

Fájlok innen-onnan

A belső, 3,5"-es SATA tárakat fogadó garázs mellett a hátlapon található interfészeknek köszönhetően külső merevlemezek, illetve optikai (DVD vagy Blu-ray) meghajtó csatlakoztatható hozzá. Ezeket a menürendszerben külön engedélyezni kell, viszont utána a távirányítóról gond nélkül vezérelhetőek. A FAT32 mellett az NTFS fájlrendszer kezelését is biztosítja, és a hálózati SMB (Samba) megosztásról vagy UPnP hálózati megosztásról, valamint az USB-n keresztül csatlakoztatott pendrive-okról is eljuttathatóak rá filmek, zenék és videók.


Kezelés, fotók és zenék

A rendszer az összes típusú médiaállományt képes egyszerre kezelni, és ezek a méret, az ábécésorrend vagy az utolsó használat időpontja szerint is rendezhetőek. Viszont arra nem sikerült rávenni, hogy csak a képeket, videókat vagy csak a zenéket listázza ki. Az Info gomb megnyomásával közvetlenül a főmenüből is lekérhetünk adatokat a fájlokról, de ez a lejátszás során is bármikor megejthető. Ennél fontosabb, hogy ugyan kicsit körülményesen, de lejátszási lista összeállítására is mód nyílik. Ehhez nem kell mást tenni, mint létrehozni annyi könyvtárat, amennyit szeretnénk, és egyenként belemásolgatni azokba a kívánt fájlokat. Ennél ugyan már léteznek kifinomultabb megoldások is, de a lényeg az, hogy a kívánt cél elérhető.


Nagyon valószínű, hogy aki ilyen készülék vásárlása mellett dönt, az ezt a filmek, videók miatt teszi, ettől függetlenül nem lehet megfeledkezni a fotókról és a zeneszámokról sem. A képek esetében a formátumtámogatással akad némi gond, hiszen a JPG, PNG, BMP és GIF kiterjesztésű anyagokat hiba nélkül megjeleníti, viszont a PSD és TIFF szabványokkal nem boldogul, pedig felismeri őket. Talán ennél is szomorúbb, hogy az animgifek is megfektetik, ugyanis ezeknél csak az első képkockáig jut el. Az úgynevezett EXIF (mikor, milyen géppel, milyen beállítások mellett készült egy fotó stb.) adatok feldolgozására és megjelenítésére nem képes, viszont a diavetítés funkció elindítható, a képváltás sebessége módosítható, és az ezt színező effektek sem hiányoznak. A képarányt természetesen megtartja, és igény szerint forgathatóak és nagyíthatóak is a képek, sőt még aláfestő zene is pakolható alájuk.


A zenék esetében a támogatott formátumok körébe nem nagyon lehet belekötni, hiszen az MP3 és a WMA kiterjesztés mellett az veszteségmentesen tömörített FLAC és a tömörítetlen WAV számok sem okoznak neki problémát. Az ID tagek feldolgozása és megjelenítése biztosított, azonban a netről nem képes egyéb információkat leszívni az egyes dalokról. Bár nem ide tartozik szervesen, de valahol meg kell említeni azt is, hogy a térhatású vagy nagyfelbontású hangszabványok közül a Dolby Digital és a DTS mellett a Dolby Digital Plus, a Dolby True HD, a DTS-HD Master Audio és a DTS-HD High Resolution kezelését teszi lehetővé.

Videók

A videók kezeléséhez előcsalható a kurzorral egy virtuális lejátszófelület, ahol tízmásodperces időintervallumok ugorhatóak át egy gombnyomással. Akinek ez nem elég, az a számokkal jóval gyorsabban "tekerhet" bele az anyagba (1=10%, 2=20% 6=60% stb.), illetve persze a távirányító vezérlésre kitalált funkciógombjait (Play, Pause, Forward stb.) is használhatja. A külső feliratok kezelése támogatott, a betűk pozíciója, illetve a karakterek mérete, színe is módosítható, aminek eredményeként a szöveg mindig jól olvasható.


Szokásostesztcsomagunk bevetése után kiderült, hogy ugyan a modell az összes ebben található videóval elboldogul, azonban a lejátszás minősége korántsem egyenletes. Egészen pontosan a TS, a 9,7 Mbps bitrátájú 1080p MKV és a Killa_sample olykor bizony meg-megdöccentette, az M2TS-nél pedig néha finom remegést lehetett megfigyelni. A színek és a hangok egyébként ezeknél is rendben voltak, és zavaró képhibák sem jelentkeztek, hasonlóan a többihez, amelyeknél még a folyamatossággal sem akadtak problémák. Egyébként, ha valaki a drága pénzen vett Blu-ray filmjeit ISO fájlokká alakította a könnyebb kezelés érdekében, örülhet neki, hogy azokat itt is használhatja, ráadásul a menü sem marad le róluk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények