Hirdetés

DTK házak jó áron

Tápteszt, értékelés

Alapos vizsgálatnak vetettük alá a két DTK tápot is. Legelőször a kisebbikbe épített Athlon 64-es konfiguráció adatait mértük meg. Terheletlen állapotban 90 wattot, processzorterhelés mellett 110 wattot mutatott a felvett teljesítményt mérő műszerünk. Ezeket az értékek a táp hatásfokát belekalkulálva bőven 100 watt alatti csúcsfogyasztásról tanúskodnak. A táp eközben a 3,3 voltos, 5 voltos és 12 voltos ágon is a szabványnak megfelelő értékeket mutatott. A legnagyobb eltérés 5 volton volt, ahol az 5,18 volt 3,6%-os kilengést jelent. A 300 wattos táp minden gond nélkül elbírta irodai alkalmazásokra bőven elegendő gépünket.

Galád módon a midi torony teszteléséhez használt, kétmagos processzorra és csúcskategóriás videokártyára támaszkodó konfigurációt is rákötöttük a kis 300 wattos tápra. A Cooler Master táppal végrehajtott méréseink alapján ennek a vasnak a valós fogyasztása terheletlenül, processzort terhelve, illetve játék közben: 115 W, 170 W, illetve 250 W környékén alakul, vagyis a kis tápnak elvileg el kellene bírnia. A három érték, amit a 300 wattos DTK-val mértünk, 171 W, 269 W, illetve 379 W volt, ami 60% körüli hatásfoknak felel meg. A 379 W már furcsa lehet egy legfeljebb 300 wattra képes tápegységtől, de ki kell hangsúlyozni, hogy ez a felvett teljesítményt jelenti, vagyis ebből a 379 wattból tud a táp – 60% körüli hatásfok mellett – 250 W környéki teljesítményt továbbítani a konfiguráció felé. A megközelítőleg 20%-kal jobb hatásfokú Cooler Master 310 wattból állította elő ugyanezt; a cirka 70 wattos különbség nem vészes, de elgondolkodtató.

A feszültségértékekből már látszott, hogy játék közben a kis DTK már a végét járja. A 12 volt már csak 11,49 volt volt, az 5 voltos ágon pedig 5,23 voltot mértünk, ami mindkét esetben közel volt a szabvány engedte határokhoz. Valószínű, hogy a tápot valós 300 wattal terhelve már nem tudott volna a megengedett feszültségértékek között maradni. Ez egyfelől kellemetlen, másfelől ki az az elvetemült, aki a 30 000 forintos, 700 wattos FSP Epsilon létezése mellett egy olcsó kategóriás, házzal együtt is kevesebb mint feleannyiba kerülő, 300 wattos apróságra lógatna rá egy izomprocesszort és két videokártyát? Szerintünk kategóriájában dicséretes teljesítmény, hogy a DTK PTP-3007P elbírta a kétmagos Pentiumot és a legéhesebb videokártyát.

A 400 wattos táp egy hajszállal gyengébben szerepelt. Játék közben 404 watt jelent meg a felvett teljesítményt mérő műszeren, a feszültségmérőn pedig 3,4 V, 5,24 V, illetve 11,49 V, ami az 5 voltos ágon már csak egy századdal volt a megengedett értéken belül. Mindenesetre a PTP-4007P is 60% körüli hatásfokot produkált, és még a szabvány keretein belül elbírta a nálánál sokkal erősebb áramforrásokhoz dimenzionált konfigurációt.

Értékelés

A DTK CAS-VE05B nem mutatott kiemelkedőt. Árának megfelelően egyszerű felépítésű, de kialakításánál azért ügyeltek a részletekre. Az előlap megjelenése visszafogottan elegáns, belül szívesen láttunk volna pár műanyag tartóelemet. Ugyan valószínűsíthető, hogy a táp nem bírt volna ki egy 400 wattos műterhelést, de az biztos, hogy ténylegesen 400 wattot fogyasztó konfigurációt rettenetesen nehéz összehozni – nekünk még a legéhesebb processzorral és két csúcsfogyasztású videokártyával sem sikerült. Tesztünkből kiderült, hogy a táp azért megbirkózott egy erőteljes konfigurációval.

A DTK CAS-VE02B több kellemes meglepetést is okozott nekünk. Egy picivel magasabb és mélyebb mini társainál, és ezt a pár centimétert nagyon jól felhasználták a DTK tervezői. Nagyon jó ötlet volt, és levegőssé tették a processzor környékét a fejre állított beépítéssel, de ebből a tápegység is profitált, hiszen távol került egy hőforrástól. A meghajtók műanyagos felfogatása is jó pontot érdemel, a kiszerelhető merevlemezkeret – vagy a helye – pedig jó alap lehet egy kis barkácsoláshoz, hangcsillapításhoz. Az első 92 vagy 80 milliméteres és a két hátsó 80 milliméteres ventilátorhely sokféle szellőzési variációt enged meg. A 300 wattos táp kis és közepes teljesítményű konfigurációkhoz elegendő. A DTK CAS-VE02B nem csak azok számára lehet érdekes, akik költséghatékony, kis helyfoglalású házat keresnek irodai gépükhöz, hanem LAN-ra járó, moddoló lelkületű vagy akár halk gépben gondolkodók számára is érdekes, olcsó, különösen ajánlott alternatíva.

 

DTK CAS-VE02B

rudi

A DTK házakat a Komel Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • DTK

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

  • Isteni házak

    A Gigabyte a vizek isteneiről nevezte el új házait. Az alumínium előlapos, vízhűtésre is felkészített Tritont és Poseidont teszteltük.

  • Cooler Master - olcsó elit

    Az új Elite házsorozat nevével ellentétben a Cooler Master friss gazdaságos szériája. Első tagját, a 330-ast teszteltük.

Előzmények

  • Jön a Zalman Fatal1ty-háza

    A rég várt PC-ház mellett egy notebookhűtő szállítását is megkezdi a gyártó.

  • Nívós HTPC trió

    A SilverStone és az Antec három nagyszerű formájú HTPC házát teszteltük. Vajon belül is olyan jók, mint kívül?

  • Mystique 632 ház - kifinomult részletek

    A Cooler Master új alumíniumházának előlapját ötletes és esztétikus ajtó védi.

  • Asus házak a mindennapokra

    Nem mindenki költhet tízezreket házra és tápra. Az olcsóbb megoldások között vannak jók és rosszak is. Ma az Asus gazdaságos közepes és mini tornyai méretnek meg.

Hirdetés