Bevezető, külső
Régen történt, hogy utoljára TN+film paneles kijelző landolt szerkesztőségünkben, hiszen ma már minden az IPS, PLS vagy éppen VA kijelzők körül forog, legalábbis akkor, ha otthonra keresünk kijelzőt. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lenne kereslet az olcsóbb TN-es modellekre. A Dell ezen igények kielégítésére kínálja E szériás monitorait, melyek kívülről le sem tagadhatják, hogy mely nemes istálló lovai közül valók.
Alapvetően a tesztre érkezett, pontosan 24"-es, E2414H modellszámot viselő monitor nem néz ki rosszul: viszonylag keskeny, enyhén vaskos matt fekete káva, lekerekített élek, pici talp stabil állványzattal és diszkréten elhelyezett gombok jellemzik.
Hátulról nézve is egész jó a helyzet. Itt jól látható a kábel elvezetésére szolgáló kivágás, de az is, hogy a mutatós állvány ellenére túl sok beállítási lehetőséget nem kapunk, be kell érni a dönthetőséggel. Az anyagminőség tapintásra nem rossz, de a műanyag néhány helyen kissé vékonyra sikeredett.
A talp és az állvány egyetlen gombnyomással leszerelhető, így 100 x 100-as VESA fali konzol segítségével falra is szerelhetjük. Szerencsére ebben a lefelé álló, takarólemezzel fedhető bemenetek sem fognak senkit megakadályozni.
Az egyszerű, de ötletes kábelcsatorna is jól funkcionál, lehetővé teszi a jel- és tápkábel ízléses elvezetését – szerencsésebb esetben egyáltalán nem is látszanak.
Ebben az is nagy segítségünkre van, hogy DVI-on, analóg VGA-n és tápcsatlakozón kívül mást nem kapunk, így akár három kábelt is elvezethetünk szépen. Itt említenénk meg, hogy az E2414H-nak nincs beépített hangszórója, tehát hangbemenettel sem kell bajlódni, de a gyártó kínálatában opcionálisan szerepel a monitor aljára rögzíthető hangdoboz, ha erre valaki mégis igényt tartana (mondjuk irodai környezetben).
Technikai paraméterek, PWM, menü
A tesztelést DVI kábel csatlakoztatásával kezdtük, majd a kalibrálást megelőzően megmértük a gyári beállítást, valamint a háttérvilágítás PWM vizsgálatát is megejtettük.
Monitor típusa | Dell E2414H |
---|---|
Technológia | TN+film |
Háttérvilágítás típusa | LED (edge-lit) |
Kijelző mérete | 24 hüvelyk (60,97 cm), szélesvásznú |
Felbontás | 1920x1080 képpont |
Válaszidő | 5 ms |
Kontrasztarány | 1000:1 |
Fényerő | maximum 250 cd/m2 |
Betekintési szögek | 160°/170° |
Megjelenített színek száma | 16,7 millió |
Színtérlefedettség | sRGB (CIE 1976 83%) |
Csatlakozók | D-Sub, DVI-D, |
Extrák | 100 x 100 mm VESA furatok falra rögzítéshez |
Teljesítményfelvétel | 20 W tipikus (kalibrálva 14-16W) |
Gyártó honlapja | www.dell.com/hu |
Termék honlapja | Dell E2414H |
Fogyasztói ár | 47 000 Ft |
Garancia | 3 év |
A termék 1920x1080 képpontos TN+film kijelzővel dolgozik, ami mögött LED háttérvilágítás található. A háttérvilágítás PWM módszerrel történik, méghozzá 160 herztes frekvencián, ami meglehetősen alacsony érték.
Menü
Jó szokását megtartva a Dell ugyanazt a menüfelépítést alkalmazza ennél a modellnél is, mint a többinél, de extra funkciókat ne várjunk tőle ezen kívül. A káva oldalán elhelyezett gombokból kettő funkciója testre szabható (kvázi gyorsbeállítóként funkcionálnak), de ennél többet nem kínál. A feliratozás is elmaradt, ám ez nem akkora probléma, hiszen a menü közvetlenül a gombok mellett jelenik meg a kijelzőn, így funkciójuk magától értetődő.
Betekintési szögek
Hirdetés
Az alábbi képen a monitor betekintési szögeit örökítettük meg. Az IPS-es és egyéb prémium paneles monitorok után rendkívül szokatlan látvány a TN+film panel, melynek legnagyobb hátránya éppen ezen a téren mutatkozik meg.
Középről elmozdulva jelentős kontrasztveszteség, színtorzulás és fátyolos kép a jutalmunk, alulról nézve pedig teljesen használhatatlan eredményt kapunk. Ez persze ettől a paneltől nem meglepő, ezen a téren számos más, ilyen típusú kijelző sem képes sokkal jobb eredményre.
Háttérvilágítás
Gyenge pont szokott lenni a háttérvilágítás, pontosabban annak beszűrődése. A Dellnél egészen jól kordában tartották ezt a hibát, így csak visszafogott foltosodást láthatunk, illetve mind a négy szélen (közvetlenül a káva és a panel találkozásánál) észlelhető jelentősebb bevilágítás. IPS glow effekttől viszont értelemszerűen itt nem kell tartanunk.
Kalibrálás, mérések
A Dell gyárából ez a típus különösebb kalibráció nélkül kerül ki, ennek következtében nem is lepődünk meg az eredmények láttán.
Sem a fehéregyensúly, sem a gamma, sem a színek nincsenek a helyükön. Érdemes egy kalibrálást megejteni, hogy a panel minden hátránya ellenére legalább kihozzuk belőle a maximumot.
Kalibrált eredmények
A legjobb eredményt tehát akkor kapjuk, ha saját környezetünkben kalibráljuk. Ezt most is megtettük a szokásos célérzékekkel: továbbra is a 6500 K színhőmérséklet (D65), 2,2 gamma, 120 cd/m² fényerő és a legjobb fekete, valamint legnagyobb kontrasztarány a cél.
A kalibrálást követő mérés bizonyította, hogy pontosan dolgoztunk, csupán minimális eltérések vannak hibahatáron belül. A színek nagyjából a helyükre kerültek, de a delta E értéke éppen csak jónak mondható. Sajnos a színtérlefedettség nem pontos, ráadásul a menüben sincs sRGB, így ezt még ezzel sem tudtuk kompenzálni – bár az opció megléte sem lenne erre garancia. A feketeponton 0,15 cd/m² értéket kaptunk, a mérés alapján a kontrasztarány 800:1.
120 cd/m² – 6500 K – 2,2 gamma | fényerő | kontraszt | vörös | zöld | kék | ICM profil |
---|---|---|---|---|---|---|
Dell E2414H | 61 | 75 | 100 | 90 | 93 | >katt< |
ICM kiterjesztésű fájlt készítettünk; ez ugyanúgy használható, mint a korábbi ICC-k, a hozzá tartozó beállításokat a fenti táblázat részletezi. Fontos információ: ezek használata nem helyettesíti a műszeres kalibrálást (eltérő panelek, revíziók, környezet stb.)!
Válaszidő
A gyárilag megadott 5 ezredmásodperces válaszidő természetesen gyorsítással értendő, de ezt szabályozni, kikapcsolni a menüből nem lehet.
A válaszidő vizsgálatánál a gyorsításból fakadó túllövés látható, szerencsére nem vészes mértékben.
Homogenitás
Homogenitás-korrekcióra sincs lehetőség, ezt a funkciót a Dell meghagyja felsőkategóriás készülékei számára. Pedig lenne mit korrigálni, 10-20% közötti eltérést mértünk a középponthoz képest – a húsz százalékos eltérés pedig nem mondható jónak.
Értékelés
Több monitortesztünkben és megannyi, új kijelzőket firtató hírünkben leírtuk már, hogy hatalmas változáson ment keresztül az asztali monitorok piaca. Ez java részben betudható a felhasználók igényeinek gyökeres változásának (mely hatványozottan érezhető volt), valamint annak is köszönhető, hogy volt gyártó a háttérben, aki a TN+film paneles LCD-k hosszú ideig tartó meghatározó szerepkörének meggyengítésén dolgozott. Ezek összességében vezettek oda, hogy mára elérhető áron lehet vásárolni otthonra nagy betekintési szöggel bíró, játékra és munkára egyaránt alkalmas monitort, amiben valamilyen prémium panel található – legyen az IPS, VA vagy PLS típusú.
Opcionális USB-s soundbar is kapható a Dell E2414H-hoz
Persze a TN+film paneles monitorok nem tűntek el a piacról, továbbra is szép számmal válogathatunk belőlük, kisebb-nagyobb, olcsóbb-drágább, a választék továbbra is igen bőséges. Arról nem is beszélve, hogy akinek igénye van a nagyobb képfrissítési frekvenciára (mondjuk pro gamer vagy aktív 3D-t szeretne használni), illetve a létező legalacsonyabb válaszidőt (2 ms) akarja elérni, annak ez a paneltípus az egyetlen járható út. Sőt bármennyire is hihetetlen, bizonyos helyeken feltétel a szűk betekintési szögtartomány, amit ez a típus jellegéből adódóan képes teljesíteni.
Az átlagos felhasználónak viszont ma már teljesen más igényei vannak, a bár ezeket a TN panel általában nem tudja kielégíteni, sajnos az ár még mindig igen erős befolyásoló tényező. Ha megvizsgáljuk, akkor a legolcsóbb modellek között válogatva 10-15 ezer forinttal kerül kevesebbe egy 24"-es TN+film monitor, mint egy "csupán" 23,6"-es IPS-es darab, míg 24"-esnél maradva ez a különbözet már legalább 20 000 forintra rúg. Ez pedig sokaknál rengeteget számít, illetve ahol több kijelzőt kell egyszerre beszerezni, ott akár perdöntő is lehet e különbözet.
Amennyiben a képátló terén hajlandóak vagyunk lejjebb adni az igényeket, akkor már közelebb kerülhetünk a szemlátomást is jobb képminőséghez: a Dell felhozatalát vizsgálva például a tesztelt E2414H típus 47 000 forintba kerül, míg az IPS paneles, de csak 23"-es U2312HM már 50 000 forintért hazavihető. Ez utóbbi nem mellesleg ergonomikus állvánnyal, USB elosztóval és DisplayPort bemenettel is rendelkezik, így teljesen érthető, ha jobb vétel pár ezer forintos árhátránya és egy collal kisebb képátlója ellenére is. Hovatovább, még a 40 000 forintba kerülő, teljesen belépőszintű 24"-es TN+filmes monitorokkal szemben is megéri az árkülönbözet.
Mindezeket mérlegeljük alaposan, mielőtt leemeljük a polcról és kifizetjük a látszólag olcsóbb TN+film panellel szerelt példány ellenértékét, főleg, ha hosszú távon gondolkodunk. Az E2414H nem rossz monitor a maga kategóriájában, de a stabil állványt, az alacsony fogyasztást és a 3 éves cseregaranciát leszámítva nem tudunk olyan érvet mondani mellette, ami miatt ezt választanánk egy alig drágább, bár kisebb képátlójú IPS-es modellel szemben, vagy egy olcsóbb, de hasonló méretű TN+filmes kijelző ellenében – ha más panel nem jöhet szóba.
Daywalker
A Dell E2414H monitort az Dell hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.