Bevezető, külső
Tavaly év végén dobta piacra ötödik generációs blokkjára épülő LQ vízhűtéssorozatát a DeepCool, mely 240 és 360 mm-es radiátorokkal és fekete, illetve fehér színben érhető el. Ebből a négyesfogatból mi a 360-as, fekete változatot teszteljük most. Papíron, és első ránézésre is az LQ széria egy modern, a manapság elvárt extrák jó részével rendelkező hűtés, ebben a pillanatban a középkategória tetejére, a felsőkategória aljára utaló 65 000 forintos árral. Nézzük meg tehát, mit kapunk ezért a pénzért, és mi az, ami szerintünk hiányzik a tökéletességhez!
Hirdetés
Dizájn
A DeepCool több éve már az egyik legjelentősebb szereplője a számítógépes hűtők piacának, és ez látszik az LQ360-on is, mely minden részében letisztult és visszafogott, és már csomagolása is olyan, hogy a lehető legkevesebb időt kelljen a vásárlónak a felszereléssel bajlódni. Ez azt jelenti, hogy a hővezető paszta a blokk alján előre felkenve várakozik (ezt mondjuk pont nem szeretjük, mert azzal párosul, hogy tartalékba nem kapunk semennyit), a ventilátorok pedig már rögzítve vannak a radiátoron. Az alaplapi szereléket szinte a végletekig optimalizálták, gyakorlatilag három lépés az egész szerkezet rögzítése a processzoron – és ha a radiátor beépítését, illetve a kábelezést is idevesszük, akkor sem tarthat tovább a teljes szerelés folyamata 10 percnél.
A hűtőrendszer központi eleme, mint már említettük, a gyártó ötödik generációs szivattyújára és átdolgozott blokkjára épül. A szivattyú 3400 rpm fordulatszámú, de a fontosabb fejlesztés a talpat érinti, melynél sűrűbbre vették a hőátadó lemezkéket és növelték számukat is, hogy az jobban illeszkedjen a modern CPU-k hotspotjainak elhelyezkedéséhez.
Manapság a középkategóriától felfelé már szinte kötelező valamilyen kijelzőt is integrálni a blokkba. Ennek a folyamatnak a DeepCool volt az egyik úttörője, úgyhogy itt is kapunk egy több szegmenses panelt, mely összesen három kisebb és egy nagyobb pozíciót kínál ahhoz, hogy a processzor foglaltságát, órajelét, fogyasztását és persze hőmérsékletét is kijelezze. Mindehhez persze az alaplapi USB csatlakozót is igénybe kell vennünk, illetve telepíteni a DeepCreate nevű, 212 MB-os programcsomagot, ahol aztán a megjelenítés különböző paramétereit is testre szabhatjuk a későbbiekben. A blokkra kerülő kijelző egyébként egy külön modulban kapott helyet, mely mágneses rögzítésű, és minden irányban forgatható, tehát mindegy, milyen helyzetben kerül az alaplap a számítógépházba, a számok mindig a helyes irányban állhatnak majd. Nem hiányzik az ARGB világítás sem, a kijelzős modul oldalai pompáznak ebben.
A blokk irányából két, szövettel burkolt csővezeték indul a radiátor felé. Forgatható, de nem oldható csatlakozóval rendelkeznek, extraként pedig két tépőzáras szíjat kapunk, hogy egymáshoz fogathassuk őket.
A radiátor oldalán fixek a csatlakozók, és itt rögtön a DeepCool által „kitalált” Anti Leak Systembe érkezik a folyadék – ez gyakorlatilag egy nyomáscsökkentő megoldás, mely lehetővé teszi, hogy ha valami okból – például túlmelegedés – megemelkedő belső nyomás távozhasson, mielőtt kilyukad valamelyik csővezeték. A radiátor maga alumíniumból készült, rajta pedig tesztalanyunk esetében három darab 120 mm-es FD12-ARGB légkavaró dolgozik.
Bár a dobozból kivéve úgy tűnhet, hogy ezek vezeték nélküli összekötést alkalmaznak, ez valójában nincs így, hanem egyfajta öszvérmegoldásként különálló, az ARGB fények és a motorok jeleit és táplálását együtt biztosító, dedikált csatlakozós kábelezést használnak. Ehhez tehát tartozik egy speciális, viszont igencsak szorosan méretre vágott kábel, mely így gondoskodik tehát a sok külön vezeték közösítéséről, a házba beépítve pedig aztán el tűnik a szemünk elöl.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!