DDR2 versus DDR3

Megvizsgáltuk, hogy a DDR3-as memóriák használata milyen előnyökkel jár elődjéhez képest.

Tesztmemóriák

Szerkesztőségünk számára megadatott, hogy három különböző DDR3-as memóriával teszteljen. Azonban meg kell jegyezzük, hogy látva ezek specifikációit kicsit csalódottak vagyunk, ugyanis a gyárilag 1333 MHz-es modulok impresszívnek nem nevezhető 9-9-9-24-es időzítésekkel nem vettek le minket a lábunkról. De még ha az általánosnak nem nevezhető (vagyis méregdrága modulok esetében megkapható) 7-7-7-20-as időzítéseket is vesszük alapul, sem lehetünk elégedettek, hiszen már lehet kapni 5-5-5-18-as időzítésekkel DDR2-1250-es memóriát is.


[+]

Éppen a Corsairtől származik a CM3X1024-1333C9 jelölésű modulpár, melyek a gyártó szerint 1333 MHz-es órajelen 9-9-9-24-es időzítésekkel bírnak, amihez 1,7 V-os feszültségre van szükség, éppen ezért a Corsair külön kiemeli, hogy a JEDEC által elfogadott standard szerint ez a modul csak 1066 MHz-es, és ezen az órajelen 7-7-7-20-as időzítésekkel rendelkezik. Érdekesség, hogy az Everest memóriaazonosító modulja a memóriákat szintén csak 1066 MHz-esnek látja (a CPU-Z szerint is maximum 609, azaz 1218 MHz-et tudnak), tehát elég egyértelműnek tűnik, hogy már gyárilag tuningolt modulokkal van dolgunk. Tuningban a memória nem túlságosan jeleskedett, 1500 MHz-ig sikerült húzni 1,85 V-os feszültség és 9-9-9-24-es időzítések mellett az állítólag Qimonda chipes szettet.


[+]

Az OCZ-től kaptuk a második RAM-párt, melyek DDR3 PC3-10666 Gold Edition névre hallgatnak. Ezeket a Corsair-hez hasonlóan 1333 MHz-es órajelen 9-9-9-26-os órajelekkel látták el, ehhez 1,6 V-os feszültséget igényelnek. Ugyanakkor a gyártó garanciát vállal, hogy ezek a modulok 1,9 V-on is életben maradnak, ennek pedig a tuningőrültek örülhetnek. Az OCZ memóriái kicsit jobbnak tűnnek a Corsairnél annak alapján, hogy alacsonyabb feszültség mellett képesek elérni az 1333 MHz-et, és ezt a tuningolás során is bizonyították. Ráadásul az SPD-ből kiolvasott értékek is azt mutatják, hogy egy szépen összerakott és programozott modulról van szó, 370-től 666 MHz-ig öt lépcsőben határozták meg az órajelekhez tartozó időzítéseket. Arra sajnos még nem tudjuk a választ, hogy ezeken a modulokon milyen chip van, csak abban vagyunk biztosak, hogy nem olyanok, mint a Corsair 1333-asán.


A memóriamodul nagyítható [+]

A P35-ös tesztünkből megismert Samsung memóriapárt ismét bevetettük, méghozzá azért, mert csak ezekkel sikerült elérni az 5-5-5-15-os időzítéseket 1066 MHz-es órajelen. Erre nem volt képes se a Corsair, se az OCZ modulja. Érdekesség, hogy az Everest és a CPU-Z a Corsairnél látott időzítéseket (legalábbis első ránézésre) jelzett ki ezúttal is, és már kezdtünk gyanakodni, hogy a Corsair hűtőbordái alatt éppen ilyen Samsung modul található, de végül az a tény, hogy a Corsair kétoldalas, a Samsung pedig egyoldalas, a hőmérő szenzor hiánya és a neten egy kis kutakodás meggyőzött minket, hogy ez nem így van. További érdekesség, hogy ez a Samsung modulpár tuningban jobban teljesített, mint a Corsair 1333-asa: 1510 MHz-et sikerült belőlük kipréselni ugyaolyan időzítések és feszültség mellett. Ugyanakkor a két gyártó árai között elég nagy a különbség...

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Tizenkét P35-ös alaplap tesztje

    Az Abit, az Asus, a Foxconn, a Gigabyte és az MSI alaplapjait nyúztuk, különös tekintettel a tuningra.

  • Ördögi RAM

    Vagy ördögi iram? Mindkettő! Meghajtottuk a Compustocx telivér DDR2 memóriáját.

  • Tavaszi árverseny

    Egyre élesebb a piaci verseny a főbb hardverágazatokban, és jönnek az új nyomtatók, notebookok.

  • DDR3-as memóriák a CSX-től

    A Compustocx új moduljai magas órajelet érnek el, és nem idegen tőlük a tuning sem.

Előzmények