D-Link DNS-325 – alap NAS 2011-ben

Röpke ismeretséget kötöttünk a D-Link kétfiókos hálózati adattárával.

D-Link DNS-325 - ShareCenter

Ma már egyre több háztartásban üzemel több számítógép, okostelefonok, játékkonzol, és az sem ritka, hogy a szinte kötelező internetelérést egy Wi-Fi router adja. Egy ilyen rendszerben előbb-utóbb felmerül az igény központi adattárolásra, hogy a nyaraláson készült fotók, videók vagy az ilyen-olyan forrásból beszerzett filmek, zenék minden eszközről elérhetőek legyenek. Itt jön képbe a NAS – hálózati adattár –, ami pont erre való. Rengeteg gyártó kínál otthonokba szánt két winchesteres modelleket, és múltkor a Netgear Storánál láttuk, hogy az ár egyre alacsonyabb. Ma a D-Link DNS-325 van terítéken, ami éppen csak egy lépéssel van az alap DNS-320 fölött. Klasszikus, két 3,5 hüvelykes winchestert fogadó dobozka ez, kellően igényes fémburkolattal és korrekt előlappal ahhoz, hogy otthonunkba ne kelljen elrejteni, nyugodtan maradhat szem előtt – bár nyilván nem dísznek tervezték.

Hátulja is a szokásos, felül a winchestereket kilökő karok és egy kisebb ventilátor kapott helyet. Alattuk a táp, a Gigabit Ethernet hálózat csatlakozója és egy USB 2.0 sorakozik, a reset és az USB-s automata másoló (az USB-s eszköz tartalmát a NAS-ra menti), illetve a Kensington zárhely társaságában. Sajnos csak ez az egy 2.0 USB van, eSATA és gyorsabb USB 3.0 nincs, azok a komolyabb – drágább – modellek kellékei. A kétfiókos D-Linkhez a szokásos alap tartozékokat (táp, Ethernet kábel, dokumentáció) kaptuk, másra nincs is szükség. Ára így merevlemezek nélkül 50 000 forint környékén alakul (két év garanciával), akárcsak a konkurenseké.

Eltávolítva az előlapot hozzájutunk a 3,5 hüvelykes merevlemezek nyílásaihoz, melyekbe a kedvező árú kategóriára jellemzően keret vagy fiók nélkül, közvetlenül csúsztathatjuk be a tárakat. A DNS-325 alapja a Marvell Kirkwood SoC megoldása, 1,2 GHz-en jár, mellette 256 MB RAM és 128 MB flash ROM serénykedik. Ezek a paraméterek a „kommersz” NAS-ok világában közepesnek számítanak, a Netgear Storának például 1 GHz-es processzora és kevesebb memóriája van, de a legújabb Marvell chip már 1,6 GHz-en dolgozik. Alapvetően viszont erre a platformra minden gyártó nagyjából ugyanazokat a funkciókat implementálja, szóval a NAS-ok versenye valahol a programozók versenye.

Ezen a szinten a gigabites hálózati elérés, RAID 0 és 1 támogatás, alapszintű felhasználói fiókkezelés, FTP, archiválás, különböző multimédiás kiszolgálók futtatása, USB-s adattárak és nyomtatók kezelése alapfokon elvárható, emellett talán a letöltéskezelő (P2P, HTML, FTP) az a funkció, amit a legtöbb felhasználó keres, de az sem elhanyagolható, hogy az ilyen dobozok rendszerint az interneten keresztül is elérhetőek, szóval távolról hozzáférhetünk adatainkhoz. Korábban már említettük, hogy a DNS-325 nem teljesen alapszintű alapmodell, ugyanis felszerelték úgynevezett add-onokkal, amelyek hasznos (vagy éppen haszontalan) kiegészítő funkciókat nyújtó alkalmazások. Előnyük, hogy további lehetőségeket kapunk, amelyek idővel még bővülhetnek is, hátrányuk, hogy nem feltétlenül életképes minden programocska.

Működés

Mint a legtöbb hasonló NAS-t, a D-Link DNS-325-öt is egy nagyon jól összerakott, magyarul is beszélő alkalmazással kelthettük életre. Végigvezetett szépen a bekapcsoláson, a merevlemezek behelyezésén, a hálózat, a partíciók és az add-onok telepítésén. Végül szerintünk az optimális állapotban váltunk el a varázslótól, futott a tár, a konfiguráló gépen hálózati merevlemezként látszott, ezzel sem kellett utólag bajlódni.

Egészen kellemesre sikerült a kis D-Link kezelőfelülete, bár ez a rész már nem tud magyarul. Három lényeges lapja van, melyeken szépen megrajzolt ikonok sorakoznak. Az első, a kedvencek tartalma szabadon állítható a másik kettő (alkalmazások, menedzselés) kínálatából. Jobbra látható még mellettük a legutóbbi műveletek listája, sajnos ezen az archiválási feladatok nem jelennek meg.

A legérdekesebb tételeket az alkalmazások fülön találtuk, ide tartoznak a „külsős” add-onok, de a gyárilag kidolgozott funkciók, a letöltők és adatmentők is. Nagy örömünkre nem csak P2P (torrent), hanem FTP és HTML rendszerű letöltő is van. Ennél a ténynél már csak annak örültünk jobban, hogy mind a három korrekten működött is, szóval a külön, letöltésre használt számítógépet el lehet felejteni. Bőven jó lesz helyette a kis NAS, ami két winchesterrel, felpörgéskor sem fogyaszt 25 wattnál többet, tétlenségben 5-7 wattot igényel, a winchestereket hibernálva pedig lényegében nem fogyaszt. További jó pont, hogy a tárolók ki-bekapcsolása és a torrent kliens működése időzíthető.


Nagyon szépen kivitelezték az archiválós részt is. Helyi módszerrel a NAS-on belül csinálhatunk mentést (mondjuk a munkás könyvtárunkat biztosíthatjuk időnként), a hálózaton található eszközök könyvtárait és állományait is tárolhatjuk, emellett van Time Machine támogatás az Apple gépeihez. Természetesen megadható a mentés ideje, módja, szóval minden lényeges paramétert belőhetünk. Hasonlóan alapos a távoli mentés lehetősége, ahol az interneten keresztül más NAS-okra vagy Linux fájlrendszerű eszközökre kapcsolódhatunk. Szépen kiegészíti ezt az arzenált az USB portos mentés, kár, hogy ez csak a NAS felé működik (NAS tartalmát nem lehet egyből az USB-re küldeni), és magát a csatlakozót meg a folyamatot aktiváló gombot is a dobozka hátuljára rejtették.

Nem voltunk ennyire elragadtatva a mellékelt add-onoktól. Az AjaXplorer webes fájlkezelő jó, csak fölösleges az operációs rendszerbe épített vagy általában használt megoldások mellett (mint pl. a Total Commander). Elvileg a sok plug-innel megtámogatható galériás rész is jó lenne, gyakorlatilag viszont erősen herélve van, olyan alapfunkciók hiányoznak, mint a mappák böngészése képek után vagy a forgatásuk, az egész pedig eszelősen lassú is. Nem igazán értettük, mire jó a NAS-alapú blogolás, az audio streamelés pedig a galériához hasonlóan esetlen, erre a feladatra is vannak nagyságrendekkel jobb megoldások.

Értékelés

Összegezve a tapazsztaltakat a D-Link DNS-325 leglényegesebb NAS funkciói, a letöltés és az adatmentés rendben van, de mi a helyzet a sebességgel? Az is rendben van! Ugyan csak egy merevlemezzel (640 GB-os Samsung SpinPoint F1) próbáltuk, így a RAID képességeiről nem tudunk beszámolni, de megnéztük 100 Mbps-os és gigabites Etherneten is. Előbbivel azt hozta, amit két számítógép között is el lehet érni routeren keresztül, vagyis 9 MB/s körüli olvasást és ennél valamivel lassabb írást. Közvetlenül gigabites vezetékkel számítógépre kötve az olvasási tempó az USB 2.0 szintjére, vagyis 33 MB/s környékére katapultált, az írási tempó pedig 24 MB/s-ig emelkedett, ami a DNS-325 kategóriájában igencsak jónak mondható, bár a komolyabb (és drágább) modellek lényegesen gyorsabbak.

Bajunk a dobozka környezetre gyakorolt hatásával sem volt, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy két merevlemez és egy kis ventilátor dolgozik benne, rezgéscsillapításukra pedig nem fektettek különösebb hangsúlyt. Így nem szeretnénk a DNS-325-öt – meg úgy általában semmilyen hasonló NAS-t – az asztalunk sarkán üzemeltetni, halk környezetben pedig néhány méteres távolságból is jól érzékelhető volt, ha merevlemeze vagy hűtőventilátora beindult. Utóbbi a winchesterek függvényében állítható, halk módban egy winchesterrel ritkán indult be.

Értékelés

Mit is mondhatnánk a D-Link DNS-325 két fiókos NAS-ról? Alapvetően azt, hogy a leglényegesebb funkciókat (letöltés, archiválás) nagyszerűen hajtotta végre, sebességére sem lehet panaszunk, a környezetre (zaj, rezonancia, fogyasztás) pedig olyan hatással volt, mint legtöbb konkurense. Mivel ezek közül túl sokkal még nem volt tapasztalatunk, nem igazán ismerjük – még – szoftveres kínálatukat, nem merjük tiszta szívvel ajánlani a D-Linket, még akkor sem, ha 50 000 forint körüli ára egészen kellemes. Tetszett, de az add-onokon még bőven van mit csiszolni, és szívesen látnánk további USB csatlakozókat a masinán.


D-Link DNS-325

rudi

A D-Link DNS-325 NAS-t a D-link magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények