Cudy M1800 Mesh rendszer: édeshármas

A most még kevéssé ismert márka mesh rendszere meglepően sokat tud.

Teljesítmény, értékelés

Tesztünket a megszokott módon végeztük, tehát a korábban is alkalmazott, múlt század első felében épült, kétszintes, téglát és vasalt födémet „tartalmazó” lakásunkban végeztük a már korábban is használt elrendezésben, melynek alaprajza az alábbi ábrán látszik:


[+]

A mesh legfontosabb feladata természetesen az, hogy a födém jelentette, a normál routereket megakasztó akadályt leküzdve az emeleten is megfelelő sebességű és stabilitású hozzáférést biztosítson. Ennek érdekében a második csomópontot a 4. pontot tartalmazó szoba ajtaja mellé, a harmadik node-ot pedig a lépcsőfeljáró közepére telepítettük. Az egyes pontokban mérve az iPerf3-mal tíz párhuzamos kapcsolatot indítva a következő sebességeket kaptuk:

Mérési helyszín Sávszélesség lefelé (Mbps) Sávszélesség felfelé (Mbps)
2./vezetékkel 958 972
2./vezeték nélkül 860 857
3. 711 688
4. 343 327
5. 368 345
6. (első egységtől) 72 8,7
6. (első egységtől 2,4 GHz-en) 82 44
6. (teljes mesh kiépítése után) 348 289
Backhaul sebessége ideális pontban 780 684
Backhaul sebessége lépcsőfordulóban 729 656

Mint a számokból is látszik, a Cudy M1800 nem teljesít rosszul, ezért is sajnálatos a dedikált backhaul hiánya, amivel a teljes hálózaton, sok kliens mellett is elérhető lenne a maximális sebesség. Ennek hiányában viszont a közeli 800-900 Mbps után a lakás nagy részén már csak 300-400 Mbps sávszélességre számíthatunk. Helyesen konfigurált mesh esetében a 2,4 GHz-es sáv jobb áthatolóképessége nem feltétlenül érvényesül (mert a gyorsabb 5 Ghz-es jel jobban visszafogva is hozza akár ugyanazt az értéket), de ha úgy tapasztaljuk, hogy az 5 GHz-es jel nem ér el valahova, akkor érdemes még megpróbálkozni a 2,4 GHz-es sáv használatával.

Hirdetés

Értékelés

Igazán kellemesen csalódtunk a Cudy M1800 szettben: eredetileg sokkal kevesebbet vártunk tőle annál, mint amit nyújtott. Nemcsak a sebesség területén kaptunk többet, de a szolgáltatásokat nézve is jól áll ez a kínai termék. A legtöbb ilyen mesh megoldás ezen a területen nagyon fapados, a felhasználók dolgát megkönnyítendő ugyanis szinte mindent kihagynak belőle, hogy a kezelőfelület egyszerű maradhasson. A Cudy ezzel szemben könnyen beüzemelhető, mégis megkapunk vele szinte minden fontosat: VPN-t, portok szabad kezelését, DDNS klienst, a helyi hálózat menedzselését, vendég Wi-Fi-t.

A beüzemelés egyszerű és gyors, a mesh kiterjesztése pedig megoldható a gyártó egyéb termékeivel (routerek, repeaterek) is. A szülői felügyeleti lehetőségek ugyan lehetnének valamivel gazdagabbak, mint ahogy a biztonsági szintet is javítaná, ha a rendszer konfigurálásakor megkövetelné a saját jelszó beállítását, de mivel ez utóbbi amúgy is véletlenszerűen kerül kiosztásra a gyárban, ezek a hiányosságok megbocsáthatóak, ráadásul firmware-frissítéssel a gyártó által még orvosolhatók is.


[+]

Nem ez a helyzet viszont a hardveres korlátozásokkal, hiszen sem dedikált (rádiós) backhaul, sem USB port nem telepíthető utólag – ezek azok, amiket kissé hiányoltunk az egyébként korrekt kínálatból. Mindent összefoglalva tehát a Cudy M1800 egy átlagos sebességű mesh hálózat, mely meglepett minket azzal, hogy a vártnál jobb és sok funkcióval rendelkezik; viszont úgy érezzük, új névként még így is nehéz dolga lesz a piacon, mert bár 90 000 forintos ára tudásának megfelelő, ebben az árfekvésben más, a vevők számára ismertebb nevek is kínálnak hasonló megoldásokat.


Cudy M1800 AX1800 három darabos csomag

Wombath

A Cudy M1800 mesh szettet a Hama Magyarország Kft. biztosította a teszthez.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Hama

Előzmények