Cudy M1800 Mesh rendszer: édeshármas

A most még kevéssé ismert márka mesh rendszere meglepően sokat tud.

Dizájn és hardver

A 2018-ban alapított, hálózati termékeket gyártó Cudy neve még nem túl ismert a hazai piacon, pedig a kínai cég már egész szép portfólióval rendelkezik az egyszerű antennáktól a Wi-Fi 6 és 4G kompatibilis eszközökig. Az általunk tesztelt termék egy Wi-Fi 6 szabványú, otthoni mesh rendszer kiépítésére összerakott csomag, három darab egységgel, mely több száz négyzetméter lefedését, szükség esetén pedig könnyű bővítését ígéri 90 000 forint körüli áron.

Külső

Ahogy az az otthoni célokra szánt modern mesh megoldásoknál szokás, a Cudy M1800 is olyan dizájnt kapott, amivel bárhol elhelyezhető egy lakásban anélkül, hogy már távolról ordítana, hogy valami hálózati eszközről van szó. A fehér hengereken azért diszkréten feltűnik a cég márkajelzése, és van egy V alakot formázó LED is, mely különböző színekkel világítva és villogva tájékoztat bennünket a működésről.


[+]

Az egyes node-ok külső tápegységgel és négy darab belső antennával rendelkeznek, hátoldalukon pedig két darab Gigabit Ethernet port, a gyors párosítást lehetővé tévő WPS gomb és egy süllyesztett reset gomb található.


[+]

A hengereken alul-felül rácsozat biztosítja a belső hardver szellőzését, az alsó részen gumírozott talp gondoskodik a stabilitásról, és ugyanitt találjuk az alapértelmezett jelszavakat és SSID-ket tartalmazó matricákat. A csomagban egyébként az egyes node-okhoz a tápegység mellett egy LAN kábelt is kapunk.

Belső

A Cudy nem sokat árul el az M1800 egységekbe kerülő hardverről, annyit tudunk, hogy kétmagos processzor került bele 16 MB flash memória és 256 MB DDR RAM társaságában. A rádiós oldalon az AX1800-ból már kitalálható, hogy két egység dolgozik párhuzamosan, egy a 2,4 GHz-es (574 Mbps), egy pedig az 5 GHz-es (1201 Mbps) sávban. Ez már előrevetíti azt, hogy dedikált rádiós backhaul nem áll rendelkezésre, ami főleg a sok klienssel terhelt környezetben lehet korlátozás majd. Meglehetősen alapszintű tehát a hardver, és nincs USB csatlakozás sem, így adattároló vagy – nem hálózati – nyomtató megosztására sincs lehetőségünk.

Üzembe helyezés, szolgáltatások

A mesh rendszerek általában okostelefonos üzembe helyezést preferálnak, szolgáltatásaik pedig – főleg az olcsóbb szegmensben – elég limitáltak, mindkét szempontból a hálózathoz kevésbé értő felhasználók igényeire szabottan. A Cudy az M1800 esetében viszont teljesen más utat választott, itt nincs mobilos app, a funkciók köre pedig teljesnek mondható, éppen úgy, ahogy azt egy „klasszikus” routernél látnánk.

Hirdetés

[+]

A mesh rendszer kiépítésénél az első lépés az egyik – tetszőleges – node csatlakoztatása a tápegységéhez és az internethez. Miután a bootfolyamatot megvártuk, már kapcsolatba is léphetünk vele a böngészőben akár vezetékes, akár vezeték nélküli módon, és elkezdhetjük az üzembe helyezést segítő varázsló utasításait követni. Ez a procedúra nem tartalmaz semmilyen szokatlan elemet, ki kell választani a node működési formáját (ez a kurrens firmware-ben lehet mesh router, mesh AP, repeater és WISP router is), majd beállíthatjuk az időt, megváltoztathatjuk az SSID-ket, illetve a Wi-Fi hálózatok és a kezelői felület jelszavát.

[+]

Az utóbbiakkal kapcsolatban megemlítenénk, hogy a manapság terjedő és biztonsági szempontból kívánatos kötelező változtatás helyett csak opcionális lehetőségként merül fel, a mindenre "tovább"-ot kattintó felhasználó tehát az alapértelmezett hálózati nevekkel és jelszavakkal fogja használni rendszerét. Ez nem a legbiztonságosabb megoldás ugyan, de mivel minden adat véletlenszerű, azért annyira nem rossz a helyzet, mintha az admin/admin páros lenne gyárilag beállítva valamennyi eszközön.

[+]

Ha megvagyunk az alapvető beállításokkal, akkor már működik is a rendszer, következhet a további node-ok hozzáadása. Ez történhet „kívülről” is, tehát a párosítást lehetővé tévő WPS gombbal, de a kezelőfelületről is elindíthatjuk, ekkor egy varázsló vezet végig a szükséges lépéseken. Nekünk mindkét esetben probléma nélkül sikerült a csatlakozás, bár a folyamat maga nem valami gyors.


[+]

Ami a szolgáltatásokat illeti, a kezelőfelület, mint említettük, olcsó mesh rendszerekhez képest szokatlanul gazdag, a Cudy AX1800 valóban sok mindent tud, amivel tényleg igényeinkre tudjuk szabni a helyi hálózatot. Ugyanakkor az UI magyar fordítása nem tökéletes, egyes pontok még angolul jelennek meg.


[+]

A funkciókat illetően inkább csak felsorolásszerűen megemlítenénk az olyan, ebben a kategóriában ritkábban látott lehetőségeket, mint a rendkívül sokféle szervert ismerő DDNS szolgáltatás, a porttovábbítás és trigger, illetve a VPN, aminél a WireGuard és az OpenVPN is támogatott. A konfigurációs lehetőségek is széleskörűek, finomhangolhatjuk például a használt DNS-t, a DHCP működésébe is beleszólhatunk. Vendéghálózat létrehozása is lehetséges, illetve egyes klienseket letilthatunk az internetről, ha például gyermekeink lefekvés helyett is a neten lógnának (igazán komolyan paraméterezhető felügyeletre azonban ne számítsunk a rendszertől). Természetesen az SSID elrejtésére, MAC-alapú szűrésre is van lehetőség.


[+]

Teljesítmény, értékelés

Tesztünket a megszokott módon végeztük, tehát a korábban is alkalmazott, múlt század első felében épült, kétszintes, téglát és vasalt födémet „tartalmazó” lakásunkban végeztük a már korábban is használt elrendezésben, melynek alaprajza az alábbi ábrán látszik:


[+]

A mesh legfontosabb feladata természetesen az, hogy a födém jelentette, a normál routereket megakasztó akadályt leküzdve az emeleten is megfelelő sebességű és stabilitású hozzáférést biztosítson. Ennek érdekében a második csomópontot a 4. pontot tartalmazó szoba ajtaja mellé, a harmadik node-ot pedig a lépcsőfeljáró közepére telepítettük. Az egyes pontokban mérve az iPerf3-mal tíz párhuzamos kapcsolatot indítva a következő sebességeket kaptuk:

Mérési helyszín Sávszélesség lefelé (Mbps) Sávszélesség felfelé (Mbps)
2./vezetékkel 958 972
2./vezeték nélkül 860 857
3. 711 688
4. 343 327
5. 368 345
6. (első egységtől) 72 8,7
6. (első egységtől 2,4 GHz-en) 82 44
6. (teljes mesh kiépítése után) 348 289
Backhaul sebessége ideális pontban 780 684
Backhaul sebessége lépcsőfordulóban 729 656

Mint a számokból is látszik, a Cudy M1800 nem teljesít rosszul, ezért is sajnálatos a dedikált backhaul hiánya, amivel a teljes hálózaton, sok kliens mellett is elérhető lenne a maximális sebesség. Ennek hiányában viszont a közeli 800-900 Mbps után a lakás nagy részén már csak 300-400 Mbps sávszélességre számíthatunk. Helyesen konfigurált mesh esetében a 2,4 GHz-es sáv jobb áthatolóképessége nem feltétlenül érvényesül (mert a gyorsabb 5 Ghz-es jel jobban visszafogva is hozza akár ugyanazt az értéket), de ha úgy tapasztaljuk, hogy az 5 GHz-es jel nem ér el valahova, akkor érdemes még megpróbálkozni a 2,4 GHz-es sáv használatával.

Értékelés

Igazán kellemesen csalódtunk a Cudy M1800 szettben: eredetileg sokkal kevesebbet vártunk tőle annál, mint amit nyújtott. Nemcsak a sebesség területén kaptunk többet, de a szolgáltatásokat nézve is jól áll ez a kínai termék. A legtöbb ilyen mesh megoldás ezen a területen nagyon fapados, a felhasználók dolgát megkönnyítendő ugyanis szinte mindent kihagynak belőle, hogy a kezelőfelület egyszerű maradhasson. A Cudy ezzel szemben könnyen beüzemelhető, mégis megkapunk vele szinte minden fontosat: VPN-t, portok szabad kezelését, DDNS klienst, a helyi hálózat menedzselését, vendég Wi-Fi-t.

A beüzemelés egyszerű és gyors, a mesh kiterjesztése pedig megoldható a gyártó egyéb termékeivel (routerek, repeaterek) is. A szülői felügyeleti lehetőségek ugyan lehetnének valamivel gazdagabbak, mint ahogy a biztonsági szintet is javítaná, ha a rendszer konfigurálásakor megkövetelné a saját jelszó beállítását, de mivel ez utóbbi amúgy is véletlenszerűen kerül kiosztásra a gyárban, ezek a hiányosságok megbocsáthatóak, ráadásul firmware-frissítéssel a gyártó által még orvosolhatók is.


[+]

Nem ez a helyzet viszont a hardveres korlátozásokkal, hiszen sem dedikált (rádiós) backhaul, sem USB port nem telepíthető utólag – ezek azok, amiket kissé hiányoltunk az egyébként korrekt kínálatból. Mindent összefoglalva tehát a Cudy M1800 egy átlagos sebességű mesh hálózat, mely meglepett minket azzal, hogy a vártnál jobb és sok funkcióval rendelkezik; viszont úgy érezzük, új névként még így is nehéz dolga lesz a piacon, mert bár 90 000 forintos ára tudásának megfelelő, ebben az árfekvésben más, a vevők számára ismertebb nevek is kínálnak hasonló megoldásokat.


Cudy M1800 AX1800 három darabos csomag

Wombath

A Cudy M1800 mesh szettet a Hama Magyarország Kft. biztosította a teszthez.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Hama

Előzmények