Cseresznyés input

Hirdetés

Cherry Control XT

Cherry? Kóla? Nem, billentyűzet! Mi?! – Simán elképzelhető egy hasonló párbeszéd, pedig a Cherry több mint fél évszázados múltra visszatekintő elektronikai vállalat, mely ipari célú, valamint autókba és számítógépekbe szánt kapcsolókat, vezérlőket és billentyűzeteket gyárt. Régi motorosok talán még emlékeznek a cseresznyés márkajelzésű termékekre, de sok bolti eladó és speciális gépekkel dolgozó is lehet, hogy – tudtán kívül – éppen Cherry billentyűzetet nyomkod. Ma három, elsősorban otthoni használatra szánt terméket mutatunk be.

A Cherry Control XT az eVolution termékvonal legegyszerűbb, vezeték nélküli, multimédiás készlete. Egy lapos billentyűzet és egy optikai egér alkotja, melyek méretes, igényesen kialakított és megfestett dobozban érkeztek tesztlaborunkba.

A billentyűzet gombokat körülölelő része fekete, alatta íves, ezüstszürke csuklótámasz húzódik. A két rész között kis dizájnelem, egy beugró teszi érdekesebbé a formát, amelybe pár extra gombot helyeztek. Az egyik trió – a szóköz alatt – hangerőszabályzásra, a másik – a kurzormozgatók alatt – médialejátszáshoz való.

További négy extra billentyűt találunk a numerikus pad fölött, a leragadó billentyűk jelzőfényeinek helyén. Ezekkel számológépet, levelezőklienst, webböngészőt hívhatunk elő, vagy eltehetjük aludni a számítógépet (sleep). Bár a mellékelt katalógusban a német elrendezésű Control XT-t láttuk, nekünk angol jutott, amelyről hiányzott az Í betű, Enterje pedig egysoros volt. Szerencsére a kurzormozgatók fölötti hatost nem forgatták el.

Oldalról nézve a mai divatnak megfelelően majdnem teljesen vízszintes a Control XT, egy lépésben állítható lábával sem túl nagy a dőlésszöge.

Szolid kis egér jár a billentyűzet mellé. Színben harmonizál vele, bár a klaviatúrának nincsenek olyan fényes fekete betétei, mint az elektronikus rágcsálónak az ezüstszürke háta és sötét oldala között.

Két hüvelykujjgombjától eltekintve teljesen szimmetrikus a kicsike, így bal kézzel is viszonylag kényelmesen használható. Görgője sajnos nem dönthető oldalra. Hátán, a Cherry címke fölött egy furcsa vágás fut keresztbe; először azt hittük, hogy itt nyílik az elemek fedele, de kiderült, hogy ez csak dísz.

Oldalról nézve az tűnt fel, hogy az egér a szokásosnál valamivel laposabb, és a görgőt egy kicsivel hátrébb tették, mint a konkurenseken.

Alul négy pici csúszótalpat találtunk, a kis fedél alatt pedig két AAA-s elem bújik meg. Az optikai érzékelő felbontása meglehetősen nagy, 1000 dpi.

Akárcsak a billentyűzet, a digitális rágcsáló is 2,4 GHz-es rádióhullámok segítségével kommunikál a számítógéppel; várható hatótávolsága 10 méter körüli. Picike, USB-s vevőegységet kaptunk a készlethez, amely alig nagyobb az AAA-s elemnél, csatlakozójának pedig nincs fémkerete.

Cherry Orca

A Control XT-vel megegyező méretű, de értelemszerűen más festésű dobozban kaptuk a Cherry eVolution sorozatának zászlóshajóját, az Orcát. Az egér és billentyűzet kombó névadójához hasonlóan fekete-fehér színvilágú. A gépzongora formára hasonlít a Control XT-hez, de a fekete gombos rész körül nemcsak a csuklótámasz, hanem a keret is fehér.

A nyomógombok elrendezésében és festésében is volt különbség a két termék között. Az Orca német kiosztással és feliratokkal érkezett. Bízunk benne, hogy lesz magyar változat is kétsoros Enterrel és Í gombbal, hiszen ehhez csak a feliratokat kell módosítani.

Elsőre úgy tűnhet, hogy – a fő gombok elosztását kivéve – egyforma az Orca és a Control XT, pedig nem így van. Az előbbinek más formájúak a billentyűi, egy picivel laposabbak, fölfelé pedig nem szűkülnek olyan gyorsan. Ezzel nagyobb lett a nyomófelületük, és szerintünk jobban is néznek ki. A kurzormozgatók és szóköz alatti hármas fekete-fehér, hullámos ívet formáz. A numerikus pad fölötti négy extra gomb itt is elfoglalja a LED-ek helyét.

Oldalról úgy tűnik, hogy az Orca nem is vízszintes, hanem kissé hátrafelé lejt. Ezt hangsúlyozza a gomboknál egy leheletnyivel magasabb csuklótámasz, mely domborúságával tovább erősíti ezt az érzetet. Lábra állítva még annyira sem meredek, mint a Control XT, tehát a nagyon hasonló billentyűzetek között azért sok apró, de lényeges eltérés van.

Egyáltalán nem hasonlít viszont a két szett egere. Az Orca lézerese kisebb, már-már a notebookos méretet közelíti. Formailag meglehetősen emlékeztet a Logitech VX Revolutionre. Jobb kézhez igazították, két fő gombját a fehér lemezből vágták ki, amelynek közepében fekete sáv húzódik, ebben található a felbontást 800–1600 dpi között állító gombocska.

Szemből nézve oldalra billen az aszimmetrikus forma, tehát csak jobb kézzel kényelmes. A fekete és fehér rész találkozásán itt is van fényes betét.

A hüvelykujj felőli részen két gombot, alattuk pedig kellemes tapintású betétet találtunk. Sajnos az Orca egerének sem dől oldalra a görgője.

Újabb VX Revolution-emlékeztető az egér hátuljába rejthető USB-s adó-vevő, a Cherrynél viszont lehagyták a kis fedelet, amely üres állapotban védi a rést. Kellően nagy csúszótalpak és az egyetlen AA-s elem fedele látható még az egér hasán.

Cherry Stream

Két társához hasonló, szép nagy dobozban kaptuk az eVolution család legegyszerűbb tagját, a vezetékes, USB-s Stream billentyűzetet. Nekünk a diszkrét fekete jutott, de van belőle világosszürke és fekete-ezüst színkombinációjú is.

Jó arányérzékkel rakták össze a sallangmentes, széleinél némileg lekerekedő, csuklótámasz nélküli beviteli eszközt. Kissé megbontja a harmóniát a leragadó billentyűk LED-jeinek elhelyezése, de annyi baj legyen. Ellentétben két márkatársával, itt lett volna hely normál vastagságú funkcióbillentyűknek, de mégis vékonyítottakat tettek fel. Ismét az angol kiosztású és feliratú változatot tehettünk próbára.

Csuklótámasz híján máshova kellett tenni a hat multimédiás gombot. Ezek most a felső rész közepére kerültek, egy csoportba. Mint látszik, itt már a harmadik, ezúttal egészen notebookos Cherry billentyűformát kapjuk.

A Stream is meglehetősen lapos, kihajtható lábai is csak pár fokos dőlést adnak neki.

Próba

Elsőként a Control XT-t fogtuk kézbe. Mivel a dobozában nem találtunk semmilyen telepítőlemezt, csak bedugtuk a kis USB-s adót és vártunk. Rövidesen munkára jelentkezett az egér és a billentyűzet. Csak ekkor tűnt fel, hogy egyiken sincs újracsatlakozáshoz való gomb – sebaj. Mindenféle vezérlő nélkül, hibátlanul működött az összes extra gomb, csak a leragadók állapotáról hiányoltuk visszajelzést.

Amikor a nappaliba, a HTPC-hez sétáltunk vele, feltűnt, milyen könnyű, szinte semmi súlya, pedig két AA elem is volt már benne. Billentyűiről és nyomáskomfortjukról semmi kiemelkedőt sem tudunk mondani, bár elmarasztalni sem lehet őket. Olyan átlagosak – kissé imbolygósak, nyomásuk közepesen hosszú, semmi extra. Visszatérve az asztali géphez, arra lettünk figyelmesek, hogy többször elveszti a jelet, kihagy. Ennek a jelenségnek tápegységünk volt az okozója, ugyanis az asztal mellé helyezett gép hátuljából kikandikáló USB-s vevőt éppen kitakarta az áramforrás. Előlapról hajtott vevővel teljesen megszűnt ez a probléma, sőt a 10 méteres hatótávolságot is ki tudtuk használni.

Kemény – egy szóval így jellemeznénk a Control XT egerét. Műanyagjai ridegek, nem túl kellemes tapintásúak. Gombjai lehet, hogy csak azért jártak az elfogadhatónál valamivel nehezebben, mert még nem koptak be, de a görgő alattit nagyon kellett nyomni. Szerencsére a fix fokozatokban mozgó kerék ilyenkor sem ugrott meg. Kár, hogy oldalra nem dönthető. Kényelmesen elértük mind a két, hüvelykujjhoz rendelt gombot. Az optikai érzékelő nem zavartatta magát fekete szövet egérpadon sem.

A Control XT után meglepően nehéznek találtuk az Orca billentyűzetét. Ennek köszönhetően stabilabban állt térdünkön, amikor fotelből ülve bűvöltük a multimédiás PC-t. Valószínűleg pont ilyen használatra tervezték csuklótámaszát, mert az eddig kipróbált, seregnyi hasonló termék közül a Cherry fekete-fehérje bizonyult a legkényelmesebbnek. Ennek majdnem az asztalon itta meg a levét, ahol alsó állásban olyan volt, mintha a monitor fele dőlne. Kinyújtott lábakkal viszont már itt is kényelmesen nyomkodtuk. De még milyen kényelmesen! Érezhető volt, hogy egy csúcsmodellel van dolgunk, gombjai rövidebb úton és finomabban jártak, mint a Control XT-nek. Szélesebb nyomófelületei miatt keskenyebbek voltak a sávok az egyes billentyűk között, így eleinte az átlagosnál többször ütöttünk mellé vagy duplát, de később már megszoktuk, és a röviden járás miatt nagyon megszerettük gombjait, gépelési sebességét.

Nagyon szubjektív, hogy kinek milyen egérforma jön be, de nekünk a Logitech VX Revolutionhöz hasonlóan az Orca egere is nagyon tetszett. Igaz, hogy kicsi, de nem éreztük, hogy kisujjunk le akarna csúszni róla. Jók voltak az oldalsó, gumihatású felületek, de a felső, fényes fehéret izzasztónak találtuk. Szerencsére itt finoman jártak a gombok, a hüvelykujj felőlieket is kényelmesen elértük. Nagy kár, hogy a görgő ismét nem dönthető oldalra, mert már nagyon megszoktuk ezt a tulajdonságot. Jó pont, hogy egy AA-s elemmel nem túl nehéz a kisegér. Az optikai érzékelővel kapcsolatban egyetlen kifogásunk volt. Fekete szövet egérpadunkat és asztali lámpánkat sikerült éppen olyan helyzetbe állítani, hogy az egér megbolonduljon rajta. A lámpa minimális elfordításával ez a probléma megszűnt.

Mintha csak egy közepes notebookról szakítottuk volna le a Cherry Streamet. Billentyűi röviden és keményen jártak, nem célszerű és teljesen fölösleges erővel kalapálni őket. Jó gyorsan és halkan lehetetett írni vele. Használat közben folyamatosan azon gondolkodtunk, miért nem lehet ezt az asztali kialakítást a ritkán használt numerikus rész nélkül rátenni a notebookokra? Hiszen 35 centiméteres szélességével még a 15,4 hüvelykes szélesvásznúakra is ráférne. Talán a laptopos érzés miatt most a laposabb állás jött be jobban.

Értékelés

Mai három Cherry tesztalanyunk közül a Control XT billentyűzet-egér párost éreztük a leggyengébbnek, pontosabban átlagosnak. A szett egyik része sem emelkedik ki a konkurensek közül, melyekből a 9000 forintos ár környékén akad jócskán. Azért a 10 méteres hatótávolság és az átlagosnál hosszabb, három éves garancia megérdemel egy kis dicséretet.

Minden tekintetben sokkal jobbnak véljük az Orca készletet. Fekete-fehér színkombinációjával a nappaliban is jól mutat. További egyediséget adnak neki a billentyű közötti szokatlanul kis rések. Nemcsak dekorációs elemnek jó, hanem használni is kényelmes. Nagyra értékeljük az okosan kialakított csuklótámaszt és a finoman járó gombokat. Számunkra majdnem tökéletes lett az egér is, bár a felső borítását valami kevésbé izzasztóra, görgőjét pedig oldalra dönthetőre cserélnénk. Egyetlen komolyabb baja van a Cherry eVolution Orcának, mégpedig az, hogy 19 000 forintba kerül. Ennyi pénzért már a Logitech, Microsoft és a Genius is nagyszerű vezeték nélküli készleteket kínál. Nehéz dolga lesz az Orcának a vásárlókért vívott harcban, de teljesítménye és ötéves garanciája miatt tőlünk ajánlott minősítést kap.

Végül, de nem utolsósorban essen pár szó az egyszerű kis Streamről. Nekünk elsősorban letisztult, minimál formája miatt tetszett. Billentyűi laposak és egészen jól járnak. Kár, hogy nem vezeték nélküli, de 5000 forintos árával és 3 éves garanciájával egészen jó vételnek tűnik.


Cherry OrcaCherry Stream

rudi

A billentyűzeteket a hazai forgalmazótól, a RIEL Elektronikai Kft.-től kaptuk tesztelésre. A termékek május végétől érhetőek el.

Azóta történt

Előzmények