Hirdetés
Tesztelés, értékelés
Szokásos, mai viszonylatban meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott tesztkonfigurációnkat telepítettük az Obsidianba. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat használtuk, de korábbi tesztjeink szereplői is feltűnnek a grafikonokon.
- Intel Core 2 Duo QX9650 processzor
- Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
- Asus P5E3 DeLuxe alaplap
- 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
- Radeon HD 3850 videokártya
- 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
- Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
- Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral
Processzorhűtős tesztjeinkhez hasonlóan szakítottunk régi szokásunkkal, hogy a hőmérsékleteket időbeli grafikonon ábrázoljuk, mely a felfutást és a lecsengést is tartalmazza, ugyanis ez szinte egyforma volt az azonos rendszerű – például léghűtéses – megoldásoknál. Helyette sokkal átláthatóbb ábrázolást használunk, amiben több korábbi tesztalany is szerepel. Ebben a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk, és mind a három házhűtőt járattuk percenként 1000-es fordulatszámukon.
Első tesztkörünkben az Obsidian 800D egészen jól szerepelt. Nyugalmi processzorhőmérsékletben ő volt a nyerő, és terhelve is hozta a sokkal kisebb házak szintjét. Miért érdekes ez? Azért, mert egy kisebb dobozt kisebb légszállítással is könnyebb átszellőztetni, mint egy lényegesen nagyobbat. Ráadásul az Obsidian nem is a szokásos, elöl (és oldalt) beszív, hátul kifúj szellőzési képlet szerint működik, hanem alulról kapja a friss levegőt, ami felül és hátul távozik. Ennek, és a nagyon masszív felépítésnek köszönhetően már most is halkabbnak hatott a Corsair óriása, mint a mellette dolgozó Casetek CK-1020. A processzorhűtő hangja a nagyobb belső térben mélyebb, kellemesebb tónusú volt.
A második körben percenként 1500-as fordulatra lassítottuk a processzorhűtőt. Ez a húzás – mint annyiszor korábban – most is sokkal halkabbá tette a rendszert, de hűtési teljesítménye nem romlott számottevően. Az Obsidian ugyan hátrébb csúszott egy hellyel, de lemaradása a legjobbakhoz képest is csak két fok volt. Hangban pedig eközben remekelt. Rezonanciának semmi nyomát nem tapasztaltuk, a jól elkülönített táp felől sem szűrődött át hang. A processzorhűtő enyhe duruzsolását kivéve az Obsidian alsó szegmenséből a felsőbe fúvó ventilátornak volt hangja. Érdekes, hogy ez a példány zajosabb volt a hátsónál, pedig egyforma fordulatszámmal és paraméterekkel bírtak. Megcserélve a kettőt fordult a hangossági helyzet is. Úgy gondoljuk, hogy ennek a zajos példánynak a leváltásával különösen halkká varázsolható az Obsidian.
Végezetül kikapcsoltuk a ház ventilátorait. Ez egy olyan nagy, alulról szellőző, alsó tápos doboznál, mint az Obsidian, egyenlő a halálos ítélettel. Hiszen ilyenkor az egyetlen, lassan járó processzorhűtőnek kell mozgatnia a levegőt. Bizony, ennek a feladatnak a nehézsége meglátszott a processzorhőmérsékleten. Az Obsidian az utolsó helyre csúszott vissza. Cserébe szinte némává tette a benne dolgozó konfigurációt.
Tartozunk még a merevlemez hőmérsékletével, melyet az oldalról szellőztetett hot-swap dobozba tettünk. Bekapcsolt ventilátorral még terhelés közben is alig melegedett 30 °C fölé, szellőztetés nélkül viszont már elég magas, 48 °C-os csúcsértéket mértünk.
Értékelés
Úgy gondoljuk, nagyon hatásosra sikerült a Corsair belépője a számítógépházak világába. Az Obsidian 800D egyből a legjobb és leglátványosabb óriástornyok közé sorakozott be, a Lian Li és a Silverstone társaságába. Nekünk ez a szigorúan letisztult forma nagyon tetszett, és dicséretes, hogy a hozzá szinte kötelező kiváló minőség és nemes anyagok sem hiányoznak. Nyilván a méret túlzó az átlagos konfigurációk számára, de szinte biztos, hogy az Obsidianba bemutatógépeket is szerelnek majd a Computexen vagy a CeBIT-en.
Különösen azért, mert elegáns külseje olyan nagyszerű belsőt rejt, amit még a konkurensek is ritkán tudnak felmutatni. A kábelezéshez kialakított rések kiválóak, a rendelkezésre álló hely királyi. Az Obsidian 800D-be bármit bele lehet építeni, amit csak a tervezők kitaláltak. Azért itt-ott még lehetne csiszolni ezen a nagyszerű terméken is. Nekünk például nem tetszett a kábelezést és első ventilátort letakaró műanyag elemek kivitelezése, illetve szívesen látnánk komolyabb zárszerkezetet a merevlemezeknél és a hatalmas oldallapoknál. Aztán itt van még az a fránya százezer forintos vételár. Mindent összevetve nekünk nagyon tetszett a Obsidian 800D. Bízunk benne, hogy rövidesen valamivel kisebb kivitelben és kedvezőbb áron is kapunk hasonló házat a Corsairtől.
Corsair Obsidian 800D
rudi
A Corsair Obsidian 800D házat az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.