Core 2 tuning - a kevesebb néha több

Értékelés

Ha még létezik olyan felhasználó, aki eddig nem mert beruházni egy kétmagos processzorral szerelt rendszerbe - mondván, hogy a nem több szálra optimalizált programok nem profitálnak a második magból, és így az alacsonyabb órajel miatt lassabb játékélményt kapunk cserébe -, azok számára most eljött az idő, hogy újragondolják elveiket. Még akkor is meggyőző a Core 2 Duo processzorok sebessége, ha csak azokat az alkalmazásokat nézzük, melyekben a második mag lényegében kihasználatlan (játékok). És itt már a tuning sem igazán segít az AMD processzorokon, hiszen, mint láttuk, a Core 2 Duók is nagyon jól túlhajthatóak, sőt mi több, még jobban, mint az X2-es processzorok, lényegében minimális feszültségemeléssel és léghűtéssel közel 40%-os órajeltöbbletet értünk el mindkét Core 2 Duóval. Itt azért meg kell jegyeznünk, hogy a sikeres tuninghoz elengedhetetlen egy olyan alaplap, amellyel ezt el tudjuk érni, ezért az alaplap kiválasztására ezúttal szenteljünk nagyobb figyelmet a szokásosnál. Természetesen ez csak abban az esetben áll, ha mindenképpen tuningra szeretnénk adni a fejünket, ellenkező esetben beérhetjük egy olcsó ECS vagy Asrock alap alaplappal is.


Core 2 Duo E6300 [+]

A Core 2 Duo E6300 összességében azt hozta, amit vártunk tőle, az Athlon 64 X2 4200+ és 4600+ közti sebességet a nagyobb X2-esnél olcsóbban kapjuk meg, bár sebessége nem olyan lenyűgöző, ha az Extreme X6800-zal egy grafikonon szerepel, azért nagyon jó vételnek számít. Mint láttuk, az 1,86 GHz-es processzort könnyedén sikerült az X6800 órajeleire felhúznunk, ezzel a sebességgel pedig egyelőre nem kel versenyre egyetlen AMD processzor sem.

Az E6400 jórészt az Athlon 64 X2 5000+-hoz közeli teljesítményt produkált (legtöbbször felülről közelítette azt), viszont az ára inkább az X2 4600+-hoz közelít, így egyértelmű, hogy igencsak "best buy" gyanús, főleg, ha figyelembevesszük még azt a tényt is, hogy az E6400-nek eggyel magasabb szorzója van az E6300-nál, emiatt pedig nagyobb eséllyel hajtható túl 3 GHz fölé.

Egy Core 2 Duo rendszer kiépítéséhez mindössze két kisebb akadályon kell túljutnunk: egyrészt szerezni kell valahonnan egy processzort, ami egyelőre nem megy olyan könnyen, mint azt hinnénk, ugyanis csak elvétve lehet kapni Magyarországon, másrészt egy ideálisnak tűnő alaplapot is érdemes alá beszerezni, ami lehetőleg nem túl drága, mégis jól lehet tuningolni. A tesztben használt Asus P5W DH Deluxe 55 000 forint fölött kapható, ami majdnem annyi, mint egy Core 2 Duo E6400 processzor. Természetesen a P5W DH egy nagyon jó alaplap rengeteg extra szolgáltatással, azonban, ha valakinek nem kell a sok integrált eszköz... egyelőre még nincsenek Core 2 kompatibilis, jól tuningolható alaplapok olcsón, sajnos.

Végezetül: a tuning mindig példányfüggő, így a tesztben elért eredmények nem vehetőek 100%-ig biztosra minden egyes legyártott processzor esetében, azonban a különböző fórumokon olvasottak alapján úgy tűnik, hogy ezek a CPU-k kivétel nélkül bírják a 2,8 GHz-es órajelet.

 

Core 2 Duo E6300 és E6400

fLeSs

A tesztben szereplő Core 2 Duo E6400 processzort az Mmd PR Hungary-től, az E6300-at pedig z0ty fórumtagunktól kaptuk.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

  • CPU-VGA-párosítás hatékonyan

    Cikkünkben az új Core 2 Duo bevonásával arra keressük a választ, hogyan lehet összehangolni optimálisan a modern processzorok és grafikus kártyák teljesítményét.

  • Socket AM2-es lapok tesztje - 2. rész

    Egy-egy Abit, Foxconn és Gigabyte gyártmányú, nForce 500-as chipset köré épülő alaplap ismertetésével folytatjuk cikksorozatunkat.

  • Hardverparádé

    Friss alaplapok, videokártyák, Blu-ray író és még sok más érdekesség érkezik a hazai piacra.

  • Exkluzív notebookok és egyebek

    Az Asus különleges hordozható gépei mellett alaplapokkal, friss videokártyákkal, monitorokkal és házakkal foglalkozunk.

Előzmények

Hirdetés