Computex 2009 – összefoglaló

Hirdetés

Netbookok

Idén a nagysebességű mobil hálózat, a WiMAX mellett a netbookok kapták a főszerepet. Ezek a kis laptopok igazi tajvani terméknek számítanak, hiszen itt született meg az Eee PC, és innen származik tíz eladott példányból kilenc. A mostanra unalomig agyonismételt Intel Atom és a fogyni nem akaró 945GSE chipkészlet mellett rengeteg érdekességet láttunk. Komolyakat nem, csak a kijelzőméret továbbpumpálását. Persze ez is a trendbe tartozik, az első fecske, az Acer Aspire One 751 már odahaza is kapható. Most számolatlanul öntötték a tizenegy hüvelykeseket, láttunk Asust, MSI-t, és rengeteg olyan tajvani vagy kínai – úgymond – OEM modellt, melyen bármilyen gyártó címkéje díszeleghetne.


Asus Eee PC 1101HA és MSI Wind U200 [+]

Nagy szívfájdalmunkra a többség továbbra is az Intel chipkészlethez ragaszkodik. Ugyanis a gyártók szeretnének minden fillért megspórolni, és arra hivatkoznak, hogy az okosabb – és drágább – lapkák felőrölnék a jobb bevételi forrásnak számító szubnotebookpiacot. Ezért csak három olyan minivel találkoztunk, melyben a 3D-ben is potens NVIDIA Ion integrált grafikus magja dolgozott. Az első a Lenovo IdeaPad S12, a másik kettő pedig a számunkra ismeretlen Telcast és Weibu terméke volt. Utóbbival kísérteties hasonlóságot mutatott az OCZ-nél látható, szintén ionos „játékos netbook”.


Ion a netbookokban [+]

Még az Ion platformot sem emésztették meg a gyártók, az NVIDIA már készen is van következő dobásával. Pontosabban készen van már lassan két éve, csak valahogyan a mobil internetes eszközökbe szánt Tegra platformot sem fogadták akkora lelkesedéssel, mint ahogyan az NVIDIA beállította. Pedig a termék nagyon érdekes, kisebb, és lényegesen kevesebbet fogyaszt, mint az Intel Centrino Atom platformja, mégis le tud játszani HD videókat, és 3D-ben is egészen jó. Méretével kapcsolatban érdemes megnézni az NVIDIA videóját. De jó is lenne egy, a mai netbookokál nem kisebb, de könnyebb laptop, ami nem 4-8, hanem 20-30 órát képes menni egyetlen feltöltéssel. Láttunk is pár ilyet, de megint az a helyzet, hogy a gyártók eléggé kicsik, jelentéktelenek. Pedig a CompalComm kis „zöldikéje” nagyon jól nézett ki. Monitora 10 hüvelykes, háza fémből készült, nagyon vékony és könnyű.


A legszebb tegras netbookot a CompalComm hozta össze [+]

Nem ült ölbe tett kézzel az AMD sem. Végre az egy szem HP Pavilion dv2 mellett láthattunk további könnyű és mobil, Yukon vagy Congo platformos masinákat is. Nem sokat, de köztük volt az a gép, ami pillanatnyilag ebben a kategóriában nyerőnek számít. Arról a 11,6 colos kijelzőjű Acer Aspire One 7-ről van szó, amit itt csak Gateway és Packard Bell néven láttunk, de valójában azonos velük. Volt szerencsénk élőben találkozni az atomos verzióval, és úgy gondoljuk, a normális felbontású kijelző és a nagyszerű billentyűzet végre munkára is használhatóvá tenné, de a harmatos processzor már egyszerűbb képszerkesztési feladatokra is kevés. A combosabb AMD Athlon L110 viszont éppen jó lehet.


Packard Bellnek keresztelt Acer Aspire One AMD Yukon platformmal [+]

Annyit említenénk meg a netbookok kapcsán, hogy a HP Pavilion dv2 – különösen kétnapnyi kiállítási tapogatás után – szerintünk nem szép. Élőben nem néz ki olyan ütősen, mint a reklámképeken, továbbá kicsit túlzó rajta a krómbetét és a fényesség.


Élőben nem tűnt olyan szépnek a Pavilion dv2, mint a reklámképeken [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények