Hirdetés
Érdekességek
Jártunkban-keltünkben rengeteg fura dologgal találkoztunk a kiállításon. Ilyen volt például az Asus standján látható, régi motorosokat talán a korai mikroszámítógépekre emlékeztető új Eee családtag, a Keyboard (EK1542). Egy teljes, Intel Atom alapú számítógép rejtőzik az Eee Boxnál megismert billentyűzet fémházba öltöztetett változata alatt. Még egy 5 colos, 800x480 pixeles érintőképernyő is fért rá, de emellett van D-Sub, HDMI, audio és több USB csatlakozója. A termék adattárolója 16 vagy 32 gigabájtos SSD, továbbá tartalmaz még egy durván másfél órára elegendő akkumulátort is. Egyetlen hátránya, hogy az elavult Intel 945GSE + ICH7-M chipkészletre épül, bár a HDMI-t kicsit furcsálljuk.
Valószínűleg távol van még a megvalósítástól az a digitális otthon koncepció, amit ugyancsak az Asus standján láttunk. Alapötlete egy olyan, notebookba telepíthető projektor – így lesz majd, ha megvalósítják – ami az asztalon lévő tárgyak köré információkat vetít. Először a laptop kamerája felismeri, hogy mit „lát” maga előtt, az interneten utánanéz, és már küldi is az információt. Egy tányéron látható ételről például megmondja, hogy mennyi kalóriát tartalmaz, vagy a látható hozzávalókról, hogy milyen fogás készíthető el belőlük. Kulcscsomónkat felismerve pedig leírja, hogy a slusszkulcshoz tartozó autóban mennyi benzin van, illetve a másik kulcshoz tartozó lakás szobáiba telepített kamerák éppen mit látnak.
A lehetőségeknek egyelőre nem csak a képzelet, hanem a technológia is korlátot szab, viszont a bemutatóban látott laptopok sokkal valóságosabbak. Minden bizonnyal hasonlóan fognak kinézni majd a közeljövő Asus laptopjai. Bízunk benne, hogy a letisztult, szögletes formán nem sokat változtatnak.
Szintén a lakás elemévé varázsolja a számítógépet az ECS, de sokkal egyszerűbb módszerrel. Az Intel egymagos Atom 230 processzorára és az NVIDIA videolejátszásban erős Ion chipkészletére épülő miniszámítógépet egy vázába tették, amit szépen a nappaliba, a televízió közelébe tehetünk, és senki nem fogja sejteni, hogy az valójában egy számítógép. Dicséretes, hogy a HDMI kimenetet és az Blu-rayt is kezelő optikai meghajtót sem hagyták ki a képletből.
Bizonyára emlékeznek még páran az Art Lebedev Studio Optimus billentyűzetére, melynek minden gombján egy-egy kis OLED kijelző van, így bármilyen ábra megjelenhet rajtuk. Most hasonló – bár jóval egyszerűbb – megoldást láttunk az OCZ standján Sabre néven. Már a CeBIT-en is bemutatták ezt a bal oldalon kilenc kis OLED kijelzős gombbal ellátott jószágot. A billentyűk ábrája és funkciója szabadon módosítható, akár alkalmazásonként is más-más lehet. Ilyenkor valós időben cserélődnek a képek, ahogyan váltunk az alkalmazások között. A Sabre további érdekessége, hogy végei világítanak.
Röviden kitérünk az SSD-piac fejlődésére. Mára kissé unalmassá vált ez a téma, a tárak folyamatosan gyorsulnak, kapacitásuk nő, áruk csökken. Hogy valamivel felrázzák az állóvizet, minden gyártó standján ott figyelt legalább egy SSD vs. HDD teszt, amelyben valamilyen csúcssebességet mutattak. Legérdekesebbnek a SanDisk változatát találtuk, ahol a sebesség mellett a fogyasztást és a súlyt is képbe hozták. Hogy biztosra menjenek, a HDD-oldalra egy vaskos RAID tömböt tettek. Mosolyogtató volt a vrpm kifejezés, ami virtuális percenkénti fordulatszámot jelent azoknál az eszközöknél, amelyekben nincs is mozgó alkatrész. Reklámfogásnak viszont kitűnő a 40-100 000 vrpm a 4-10 000 rpm-tel szemben.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!