Computex 2009 – összefoglaló

Computex és Tajvan a válság évében

Most fejeződött be Tajvanon a 2009-es Computex, ami szorult gazdasági helyzet ellenére megőrizte tavalyi fényét. Rengeteg hírben számoltunk be az eseményről, blog formájában tudósítottunk, és most összeszedjük azokat a termékeket, érdekességeket, amelyeket a színpompás standokon kínálták a jobbára tajvani, de az egész világon ismert gyártók.

Mielőtt belemerülnénk a hardverek ecsetelésébe, térjünk ki egy kicsit a helyszínre! Tajvan fővárosa, Tajpej az ország északi részén terül el, lakossága az elővárosokat is beleszámítva közelíti a 7 milliót. A város látképét meghatározza az 509 méter magas Taipei 101 (vagyis one-o-one), mely az idei év elejéig a világ legmagasabb épülete volt. Tajvan fővárosát akár a modern kor szilíciumvölgyének is nevezhetnék, most már itt készülnek a csodák, itt köttetnek a nagy üzletek, itt székel még tíz a világ legnagyobb informatikai vállalatából.

Turistaszemmel nézve ez a város az ellentétek városának tűnik, jól megfér egymás mellett a régi és az ultramodern. Ugyanazon az utcán találkozhatunk szuper sportkocsival és rozoga, öreg motoros kordéval, de legfőképpen robogókkal, melyek akár a város címerébe is bekerülhetnének.


[+]

Tökéletesen jellemzi az országot a Computex informatikai kiállítás, melyet jövőre rendeznek meg harmincadjára. Pár éve kinőtte a tajvani kereskedelmi központot, ezért két éve építettek egy olyan csarnokot, mely a maga nemében egyedülálló Ázsiában. Persze már nem olyan sokáig, mert 2013-ra elkészül a testvére, tehát a jövőre is gondolnak.

Jól példázza az ország eltökéltségét, hogy a többi hasonló eseménnyel ellentétben sikerült tartani a tavalyi méretet, betelt a közel 50 000 négyzetméternyi kiállítóterület, több mint 1700, jobbára hazai vállalat képviseltette magát. Az első napon egy százalékkal több látogató érkezett, mint tavaly, és sikerült megkötni a kiállítás történetének legnagyobb üzletét a nagy televíziókat gyártó vállalatok érdekképviselete és a tajvani kijelzőpanel-gyártók között.

Netbookok

Idén a nagysebességű mobil hálózat, a WiMAX mellett a netbookok kapták a főszerepet. Ezek a kis laptopok igazi tajvani terméknek számítanak, hiszen itt született meg az Eee PC, és innen származik tíz eladott példányból kilenc. A mostanra unalomig agyonismételt Intel Atom és a fogyni nem akaró 945GSE chipkészlet mellett rengeteg érdekességet láttunk. Komolyakat nem, csak a kijelzőméret továbbpumpálását. Persze ez is a trendbe tartozik, az első fecske, az Acer Aspire One 751 már odahaza is kapható. Most számolatlanul öntötték a tizenegy hüvelykeseket, láttunk Asust, MSI-t, és rengeteg olyan tajvani vagy kínai – úgymond – OEM modellt, melyen bármilyen gyártó címkéje díszeleghetne.


Asus Eee PC 1101HA és MSI Wind U200 [+]

Nagy szívfájdalmunkra a többség továbbra is az Intel chipkészlethez ragaszkodik. Ugyanis a gyártók szeretnének minden fillért megspórolni, és arra hivatkoznak, hogy az okosabb – és drágább – lapkák felőrölnék a jobb bevételi forrásnak számító szubnotebookpiacot. Ezért csak három olyan minivel találkoztunk, melyben a 3D-ben is potens NVIDIA Ion integrált grafikus magja dolgozott. Az első a Lenovo IdeaPad S12, a másik kettő pedig a számunkra ismeretlen Telcast és Weibu terméke volt. Utóbbival kísérteties hasonlóságot mutatott az OCZ-nél látható, szintén ionos „játékos netbook”.


Ion a netbookokban [+]

Még az Ion platformot sem emésztették meg a gyártók, az NVIDIA már készen is van következő dobásával. Pontosabban készen van már lassan két éve, csak valahogyan a mobil internetes eszközökbe szánt Tegra platformot sem fogadták akkora lelkesedéssel, mint ahogyan az NVIDIA beállította. Pedig a termék nagyon érdekes, kisebb, és lényegesen kevesebbet fogyaszt, mint az Intel Centrino Atom platformja, mégis le tud játszani HD videókat, és 3D-ben is egészen jó. Méretével kapcsolatban érdemes megnézni az NVIDIA videóját. De jó is lenne egy, a mai netbookokál nem kisebb, de könnyebb laptop, ami nem 4-8, hanem 20-30 órát képes menni egyetlen feltöltéssel. Láttunk is pár ilyet, de megint az a helyzet, hogy a gyártók eléggé kicsik, jelentéktelenek. Pedig a CompalComm kis „zöldikéje” nagyon jól nézett ki. Monitora 10 hüvelykes, háza fémből készült, nagyon vékony és könnyű.


A legszebb tegras netbookot a CompalComm hozta össze [+]

Nem ült ölbe tett kézzel az AMD sem. Végre az egy szem HP Pavilion dv2 mellett láthattunk további könnyű és mobil, Yukon vagy Congo platformos masinákat is. Nem sokat, de köztük volt az a gép, ami pillanatnyilag ebben a kategóriában nyerőnek számít. Arról a 11,6 colos kijelzőjű Acer Aspire One 7-ről van szó, amit itt csak Gateway és Packard Bell néven láttunk, de valójában azonos velük. Volt szerencsénk élőben találkozni az atomos verzióval, és úgy gondoljuk, a normális felbontású kijelző és a nagyszerű billentyűzet végre munkára is használhatóvá tenné, de a harmatos processzor már egyszerűbb képszerkesztési feladatokra is kevés. A combosabb AMD Athlon L110 viszont éppen jó lehet.


Packard Bellnek keresztelt Acer Aspire One AMD Yukon platformmal [+]

Annyit említenénk meg a netbookok kapcsán, hogy a HP Pavilion dv2 – különösen kétnapnyi kiállítási tapogatás után – szerintünk nem szép. Élőben nem néz ki olyan ütősen, mint a reklámképeken, továbbá kicsit túlzó rajta a krómbetét és a fényesség.


Élőben nem tűnt olyan szépnek a Pavilion dv2, mint a reklámképeken [+]

A nagyok – Intel, AMD

Ahogy a nagyokhoz illik, hozta a formáját az Intel és az AMD. Az NVIDIA frissen bemutatott Tegrája és az AMD mobil platformja mellett az Intel tovább bővítette alacsony fogyasztású – úgynevezett ULV – processzorainak sorát. Nagy örömünkre nem még gyorsabb és még drágább, hanem egy várhatóan egészen jó árú, az Atomoknál minden bizonnyal jobb teljesítményű darabbal. Az SU2700-zal a Pentium Mobile családba is visszatér az egymagos megoldás. A 10 wattos fogyasztást felmutató lapka 2 MB másodszintű gyorsítótárat kap, és 1,3 GHz-en fog járni 800 MHz-es rendszerbusz mellett. Teljesítményben és fogyasztásban is valamivel gyengébb a márciusban bemutatott Core 2 Solo U3500-nál. Az AMD Congo platformjának nagyon erős ellenfele lehet, mert a rá épülő könnyű és hordozható laptopok ára várhatóan 600 dollár környékéről indul. Olyan izgalmas, 12-14 hüvelyk közötti monitorral szerelt gépeket várhatunk majd ezzel a processzorral szerelve, mint a Lenovo IdeaPad U350 vagy az Asus UX30, illetve ihletője, a MacBook Air, de az MSI is készül a Wind U200 ultravékony változatával.


[+]

Az AMD teljesen más irányból közelítette meg a Computexet, mint a másik két nagy. Nem akart mindenáron a mobil témán lihegni, maradt a régi jó processzoroknál és grafikus chipeknél. Hivatalosan bejelentette a Phenom II architektúrára épülő kétmagos Phenom II X2 és Athlon II X2 processzorokat, melyek minden bizonnyal a négymagos változatokhoz hasonlóan felzárkóznak a régóta domináns Core 2 Duo mellé.

Az AMD másik nagy dobása a készülőben lévő, DirectX 11-kompatibilis, Evergreen kódnevű grafikus processzor 40 nm-es gyártástechnológiával készült, 300 mm átmérőjű szilíciumostyájának bemutatása volt. Mégis, ha egy látogatót megkérdeznének, miért volt az AMD a Computex domináns márkája, akkor nem a fenti hardvereket nevezné meg. Az egész kiállítás ideje alatt, minden órában seregnyi nyereményt sorsoltak ki a gyártó bájos reklámlányai, és mindenkinek jutott egy kis ajándék, aki legalább hármójukkal találkozott. Könnyű feladat volt, elbújni nehezebb lett volna előlük, mert mindenhol ott voltak, rendszerint a fényképezőgépek kereszttüzében a cég emblémáival. Ezen a téren az Intel és az NVIDIA nyomába sem ért az AMD-nek.


[+]

Különleges házak

Érdekes, hogy a CeBIT-en rendszerint nagyon erős ház-, táp- és hűtővonalon a Computex elég unalmas volt. Mindemellett akadt azért egy-két olyan ház, amiről érdemes pár képet mutatni. A főleg memóriáiról és tápjairól ismert Corsair új próbálkozásáról, az Obsidian 800D-ről korábban már írtunk, most saját szemmel is megcsodálhattuk, újabb érdekes részleteket felfedezve rajta. Az elején rejtőző, nyomásra nyíló ajtó mögött négy SATA merevlemeznek előkészített hot-swap hely van, aminek szépen bedobozolták a csatlakozópaneljét és hűtését, akárcsak az alatta lévő további belső állásokat.


[+]

Egy ATX méretű alaplappal, három parányinak tűnő, de valójában méretes grafikus kártyával és egy termetes, 1000 wattos táppal szemléltette a gyártó, milyen óriási az Obsidian. Érdemes azt is megnézni, hogy milyen elegáns elölről nézve a táp és az optikai meghajtó kábelezése, és milyen csúf a rejtett másik oldalról.


[+]

Általában a kiállításokon a nagy, ismert és befutott gyártók tündökölnek. A kicsik szó szerint vadásznak a lehetőségre, kósza újságírókra, akik a pavilonjuk felé tévednek. Így jártunk az Ikonik képviselőjével is, pedig csak egy szépen megfestett házat akartunk lefotózni. Mint megtudtuk, nagyon friss a márka, egy éve van a piacon.


[+]

Az új modell, a P2-1 – ami egy korrekt, komoly, fekete belsejű nagytorony – bemutatása közben feltűnt egy olyan részletmegoldás, ami szinte hihetetlen, hogy eddig váratott magára. Az előlap fémrácsos meghajtófedeleit elég lazán megnyomni, és máris kinyílnak egy picit, nem kell őket feszegetni. Okos húzás az is, hogy komolyabb házaiknak van egy visszatérő – mondhatni a márkára jellemző – részlete, egy vörös fejű ventilátorszabályzó.


[+]

Ahogyan az lenni szokott, az igazi döbbenetet nem a csúcs, hanem a kedvezőbb árú, de okos részleteket megtartó modell okozta, amit M2-2-nek neveznek. A ház ugyancsak nyomogatható burkolatú és tekerős, de az előlapi panel mögött – melyet okosan a miditorony tetejére helyeztek – folytatódik a rácsos rész. Alatta egy ventilátor fújja kifelé a levegőt, ide tehetjük hűsölni külső merevlemezünket. És ha ez még nem elég, akkor leírjuk, hogy a táp úgy is betehető a házba, hogy ne a processzor felől, hanem a tetőn keresztül szívja be a levegőt. Kíváncsiak vagyunk, mikor kezdenek a nagyok ötleteket lopni a kicsi Ikoniktól. Ezt az okos miditornyot 70 dollár körüli nettó áron szállítják.


[+]

Búcsúzóul megnéztük egy korábbi vízhűtéses ászukat, amelybe alulra és felülre radiátort telepítettek, jár hozzá processzorblokk, pumpa, tartály, meg a kihajtható, egészen pofás tuningpanel. Ekkor jött a legérdekesebb infó, hogy az Ikonik házak talán rövidesen eljutnak Magyarországra is. Az M2-2-t nagyon szívesen megnéznénk közelebbről is.

Hűtők, tápok

Processzor- és grafikuskártya-hűtők területén nem volt túl érdekes a Computex. Minden bizonnyal azért, mert errefelé komolyabb elektronikai alkatrészekkel, és nem hőcsövekkel meg egyéb fémdarabokkal foglalkoztak. A külföldi márkák sem erőltették meg magukat, a Scythe például el sem jött. Azért a T-betűsök standjain belefutottunk pár meghökkentő darabba. A Thermalright, illetve a Thermaltake hengeres bordázattal és gőzhajós lapátkerékhez hasonló ventilátorral riogatta a látogatókat.


[+]

Bár nem hűtőiről ismert a Corsair, azért előrukkolt valami újjal ezen a téren is. Két új vízhűtő tartozik a Hydro termékcsaládba. A H50 processzorra való kompakt rendszer egy pumpával összeházasított CPU-blokkal, kis radiátorral és rajta 120 mm-es ventilátorral. Szkeptikusan állunk az ilyen megoldásokhoz, de most saját szemmel láthattuk, hogy a piac egyik legjobb léghűtését, a Thermalright TR-120 Ultrat 10 fokkal megverte, ráadásul árban a csúcs léghűtések szintjét célozza meg. A H30 memóriamodulokhoz való, nála arról bizonyosodtunk meg, hogy egy jó kis Phenom II-vel DDR3-1800-as tempó mellett is elérhető a CL 6-6-6-18-as késleltetés.


[+]

Ha a Corsairről szólunk, szinte kötelező megemlíteni egyik legnagyobb ellenfelét, az OCZ-t. Náluk a DDR2 memória 1500 MHz-en, a DDR3 pedig Core i7-tel, háromcsatornás módban majdnem 2140 MHz-en ketyegett. SSD-ben is ütötték a hajósokat, akik csak nemrég kezdtek bele a mozgó alkatrész nélküli tárak forgalmazásába. Megnézhettük az óriási méretű és kapacitású OCZ Colossus SSD meghajtót, mely 3,5 hüvelykes és 1 TB-os.


[+]

Tápoknál idén a 80 Plus minősítés legfelső, arany (Gold) fokozata volt a sláger. Hogy ezt megkapja egy modell, ahhoz 20 és 100 százalékos terhelésen legalább 87%-os, félgázon pedig 90%-os hatásfokot kell elérnie. Ráadásul a 110 voltos hálózatokon is, ami annyit jelent, hogy nálunk, 230 volton még jobbak. Rengeteg gyártó és forgalmazó standján találkozunk ezzel az elismeréssel, csak kár, hogy mindenhol fölöslegesen nagy – és várhatóan drága – behemótokat sorakoztattak fel. Közülük a legérdekesebb a Cooler Master PowerLAN sorozat volt, amelybe mellékesen PowerLine adaptert építettek. Látványra nekünk legjobban az Enermax 87Plus jött be vörös ventilátorával, egyedi rácsával és borításával.


[+]

Meglepődtünk, amikor a Sapphire kiállítótermében az új grafikus kártyák mellett – melyek azért annyira nem voltak újak – egy teljes tápsorozatot fedeztünk fel, FirePSU néven. A 80 Plus adatbázisában csak a legkisebb, 625 wattos modell szerepel Standard értékelési szinttel. A fényes fekete áramforrásnak 14 centiméteres ventilátora és három, fejenként 25 amperes részre bontott, legfeljebb 50 amper (vagyis 600 watt) leadására képes 12 voltos ága van.


[+]

Érdekességek

Jártunkban-keltünkben rengeteg fura dologgal találkoztunk a kiállításon. Ilyen volt például az Asus standján látható, régi motorosokat talán a korai mikroszámítógépekre emlékeztető új Eee családtag, a Keyboard (EK1542). Egy teljes, Intel Atom alapú számítógép rejtőzik az Eee Boxnál megismert billentyűzet fémházba öltöztetett változata alatt. Még egy 5 colos, 800x480 pixeles érintőképernyő is fért rá, de emellett van D-Sub, HDMI, audio és több USB csatlakozója. A termék adattárolója 16 vagy 32 gigabájtos SSD, továbbá tartalmaz még egy durván másfél órára elegendő akkumulátort is. Egyetlen hátránya, hogy az elavult Intel 945GSE + ICH7-M chipkészletre épül, bár a HDMI-t kicsit furcsálljuk.


[+]

Valószínűleg távol van még a megvalósítástól az a digitális otthon koncepció, amit ugyancsak az Asus standján láttunk. Alapötlete egy olyan, notebookba telepíthető projektor – így lesz majd, ha megvalósítják – ami az asztalon lévő tárgyak köré információkat vetít. Először a laptop kamerája felismeri, hogy mit „lát” maga előtt, az interneten utánanéz, és már küldi is az információt. Egy tányéron látható ételről például megmondja, hogy mennyi kalóriát tartalmaz, vagy a látható hozzávalókról, hogy milyen fogás készíthető el belőlük. Kulcscsomónkat felismerve pedig leírja, hogy a slusszkulcshoz tartozó autóban mennyi benzin van, illetve a másik kulcshoz tartozó lakás szobáiba telepített kamerák éppen mit látnak.


[+]

A lehetőségeknek egyelőre nem csak a képzelet, hanem a technológia is korlátot szab, viszont a bemutatóban látott laptopok sokkal valóságosabbak. Minden bizonnyal hasonlóan fognak kinézni majd a közeljövő Asus laptopjai. Bízunk benne, hogy a letisztult, szögletes formán nem sokat változtatnak.


[+]

Szintén a lakás elemévé varázsolja a számítógépet az ECS, de sokkal egyszerűbb módszerrel. Az Intel egymagos Atom 230 processzorára és az NVIDIA videolejátszásban erős Ion chipkészletére épülő miniszámítógépet egy vázába tették, amit szépen a nappaliba, a televízió közelébe tehetünk, és senki nem fogja sejteni, hogy az valójában egy számítógép. Dicséretes, hogy a HDMI kimenetet és az Blu-rayt is kezelő optikai meghajtót sem hagyták ki a képletből.


[+]

Bizonyára emlékeznek még páran az Art Lebedev Studio Optimus billentyűzetére, melynek minden gombján egy-egy kis OLED kijelző van, így bármilyen ábra megjelenhet rajtuk. Most hasonló – bár jóval egyszerűbb – megoldást láttunk az OCZ standján Sabre néven. Már a CeBIT-en is bemutatták ezt a bal oldalon kilenc kis OLED kijelzős gombbal ellátott jószágot. A billentyűk ábrája és funkciója szabadon módosítható, akár alkalmazásonként is más-más lehet. Ilyenkor valós időben cserélődnek a képek, ahogyan váltunk az alkalmazások között. A Sabre további érdekessége, hogy végei világítanak.


[+]

Röviden kitérünk az SSD-piac fejlődésére. Mára kissé unalmassá vált ez a téma, a tárak folyamatosan gyorsulnak, kapacitásuk nő, áruk csökken. Hogy valamivel felrázzák az állóvizet, minden gyártó standján ott figyelt legalább egy SSD vs. HDD teszt, amelyben valamilyen csúcssebességet mutattak. Legérdekesebbnek a SanDisk változatát találtuk, ahol a sebesség mellett a fogyasztást és a súlyt is képbe hozták. Hogy biztosra menjenek, a HDD-oldalra egy vaskos RAID tömböt tettek. Mosolyogtató volt a vrpm kifejezés, ami virtuális percenkénti fordulatszámot jelent azoknál az eszközöknél, amelyekben nincs is mozgó alkatrész. Reklámfogásnak viszont kitűnő a 40-100 000 vrpm a 4-10 000 rpm-tel szemben.


[+]

Hölgykoszorús befejezés

Sokkal több mindent lehetett látni az idei Computexen, mint amennyit most és az elmúlt heti híreinkben, valamint a blogban sikerült megmutatnunk. Minden kedves olvasónknak szívből kívánjuk, hogy legalább egyszer-kétszer jusson el egy ilyen kiállításra!


[+]

rudi

Köszönet a TAITRA-nak a lehetőségért, a Speedshop.hu-nak pedig az MSI Wind U115 Hybridért.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés