A nemzetközi bukás, a magyar diadal
A Commodore Plus/4-et az 1984-es CES-en mutatták be, akkor, amikor már a projekt szülőatyja, Jack Tramiel nem volt a cégnél. Miután kigolyózták, nem volt senki, aki szívén viselte volna a C+4 sorsát, aki odafigyelt volna rá. Így fordulhatott elő, hogy amikor a boltokba került, már drágább volt (200 dollár), mint a rövid idő alatt az árából sokat veszítő, de továbbra is pokolian népszerű Commodore 64. Azaz ott állt egy gép, amely nem kompatibilis a C64-gyel, számos paraméterében gyengébb nála, és még többe is kerül... Hát mit mondjunk, nem az a kimondott mesterterv. A kudarc bele volt kódolva a Plus/4-be, és miután ez kézzelfoghatóan jelentkezett az eladási adatokban, az anyacég elkezdett kapkodni. Komoly akciókat hirdettek, de a lefelé tartó spirálból ennyivel már nem lehetett kiráncigálni a gépet. A Commodore Plus/4 elbukott.
Plusi, joy, és mellette a világ egyik legjobb könyve [+]
Talán nem igaz, hogy minden rosszban van valami jó, de ebben speciel volt. Ez tette ugyanis lehetővé, hogy a Művelődésügyi Minisztérium által kiírt Második iskolaszámítógép pályázat keretein belül a magyar állam tízezer darab Commodore Plus/4-et vásároljon, és azt ingyenesen terítse az oktatási intézményekben. A gépek pedig nem csak a tanári szobákban porosodtak, várva, hogy valaki pörgessen velük egy Pac-mant, hanem számos helyen specializált termek jöttek létre, ahol diákok tízezrei ismerkedhettek meg egyik pillanatról a másikra a számítástechnikával.
Ez az oka annak, hogy Magyarországon miért is lehetett elképesztően népszerű ez a gép, hogy miért tekintenek sokan rá "első" számítógépként életükben. Sokan, akik később az IT világban helyezkedtek el, Plusin kezdtek kódolni, és természetesen a globális Commodore Plus/4 közösségben is felülreprezentált volt a magyarok aránya. Jó pár hazai programozó foglalkozott például a C64-es játékok átírásával hobbiból. Pigmy-t például a világ minden táján félistenként tisztelték, neki tényleg nagyon sokat köszönhettünk. Sőt még mind a mai napig vannak aktív csapatok, mint ahogy arról például az Assassin Crew közelmúltban közzétett videója is tanúskodik.
Mindemellett a Commodore 64 mellett a C+4 mindig is egy kicsit lenézett gépnek számított, nem hiába emlegették sokan csak "Rút kiskacsának" a Commodore Világban megjelent cikk után. Igen, persze az ember irigy volt, amikor látta, hogy C64-es osztálytársai dúskálnak a játékokban, én is legszívesebben a fejem vertem volna a falba. De így utólag visszatekintve megszépülnek a dolgok. A Commodore Plus/4 is rengeteg örömet adott, így be kell látni, hogy sokkal inkább igaz rá a CoVboy által később ráaggatott becenév: a C+4 valójában egy Fellegekben Szárnyaló Flamingó!
Az írás Dabadab segítsége nélkül nem jöhetett volna létre. Köszi!
elefant