Hirdetés

Chieftec Maestro, a mozigépház

Hirdetés

Tesztelés, értékelés

A Chieftec Maestróba nem kevésbé melegedő, Athlon 64- vagy Sempron-alapú rendszert építettünk, hanem egy 3,2 GHz-es Pentium 4-et, passzív hűtéses Asus alaplapot és szintén ventilátor nélküli Gigabyte GeForce 6600 GT videokártyát. A szellőzésről Primecooler Hypercool 5+ Cu processzorhűtő, 12 centiméteres ventilátoros tápegység és elöl egy 8 centiméteres ventilátor gondoskodott. Tesztkonfiguráció:

  • Intel Pentium 4 3,2 GHz
  • Primecooler Hypercool 5+ Cu
  • Asus P5DW2 Premium
  • 2 x 512 MB Kingmax DDR2-800 RAM
  • Gigabyte GeForce 6600 GT Silentpipe II
  • 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 táp
  • elöl 8 centiméteres Coolink ventilátor

Bekapcsolás után a ház meglehetősen halk maradt, bár a percenként 2700-at pörgő processzorhűtő hangját a viszonylag nagy belső tért huhogósra erősítette. A fordulatszámot 1700-ra visszavéve a zúgás jelentősen mérséklődött. Az első Coolink ventilátor percenként 1500-at járt és bizony rezonált. Mivel elölről nem túl sok levegőt tudott beszívni, a VGA oldalán lévő hátsó szellőzőnyíláson nem sok levegőt éreztünk kiáramolni. Még kevesebb légmozgás volt az optikai meghajtó mellett. Ebből már sejteni lehet, hogy a merevlemez környékén megrekedt a levegő, a hátrafelé szellőző processzorhűtő nagyon jó lett volna. A fémbe csavarozott merevlemez és optikai meghajtó is rezgéseket továbbított a ház vázára. Az utóbbi erőteljesebb lemezpörgetéskor még a fedelet is megrezegtette.

A hőmérsékleteket tekintve teljes lendületben egészen jól szerepelt a ház és hűtők kombinációja. A 3,2 GHz-es Pentium 4 teljes terhelés alatt sem melegedett sokkal 60 fok fölé. Ha figyelembe vesszük, hogy egy HTPC ritkán megy 100 %-on, cseppet sem kell aggódnunk. Amikor kikapcsoltuk az első ventilátort vagy a CPU-hűtő fordulatszámát vettük le egy ezressel, a rendszer szépen elhalkult, bár a merevlemezt még nem lehetett kihallani a többi hangforrás közül. A CPU hőmérséklete ekkor 65 fokig emelkedett. A hűtést teljesen lehalkítva már jól kivehető volt a merevlemez zakatolása. Persze akciófilm vagy zene közben ebből vajmi keveset hallani. A megterhelt processzor 70 fokos hőmérséklete nem nevezhető alacsonynak, de kisebb terhelésénél még 65 fok alatt maradt. Érdemes a HTPC szellőzését úgy alakítani, hogy nagyobb terhelésénél be tudjuk kapcsolni az extra ventilátort és/vagy emelni tudjuk a fordulatszámokat, ha pedig nincs nagy terhelés – és hő sem –, akkor vissza tudjuk halkítani őket.

A merevlemez alaposan megizzadt. Bár csak egyetlen meghajtót használtunk, intenzívebb másolásnál gyorsan 57 fok környékére melegedett, és hosszas pihentetés után sem csökkent a hőmérséklete 50 fok alá. Az első ventilátort kikapcsolva még két fokkal tovább melegedett. Nem fázott meg a videokártya sem. Ugyan az első ventilátor fújt rá némi levegőt, de fél óra játék után a GPU már a 80 fokot közelítette.

Értékelés

A nagyszerű tornyok után őszintén szólva kicsit többet vártunk a Chieftectől. Első HTPC háza, a Maestro külsőre jól néz ki, de belsejében több olyan apróságot fedeztünk fel, ami közepes gyártóktól még talán elfogadható, de a Dragonok és Bravók készítőjétől nem. Zavaró volt a CPU fölött átívelő merevítő, hiányoltuk a rezgéscsillapítókat, a megfelelő szellőzést. Másfelől viszont érdemes összehasonlítani a Maestro árát a Zalman, Cooler Master, Silverstone vagy más konkurensekével – HTPC témában a táp nélküli 31 600 forintos ár kedvezőnek mondható. További pár ezres kiadás árán vagy egy kis leleménnyel megoldható az első ventilátor, optikai meghajtó és a merevlemez halkítása is.

rudi

A Chieftec Maestro házat a Kelly-Tech Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Áremelkedés a láthatáron

    Országunk vártnál gyengébb gazdasági szereplése a hardverpiacra is rányomta bélyegét. A nemzetközi üzletelést döntően befolyásoló amerikai dollár árfolyama magasan szárnyal, drágulás jön.

  • Asus házak a mindennapokra

    Nem mindenki költhet tízezreket házra és tápra. Az olcsóbb megoldások között vannak jók és rosszak is. Ma az Asus gazdaságos közepes és mini tornyai méretnek meg.

  • Nívós HTPC trió

    A SilverStone és az Antec három nagyszerű formájú HTPC házát teszteltük. Vajon belül is olyan jók, mint kívül?

  • Chieftec Maestro - második tétel

    A Chieftec is belépett a HTPC házak világába. Első, tapogatózó próbálkozása után egy igazi csemegét prezentált.

Előzmények