Külső
„Mozizni márpedig kell.” Hangozhatna a modern számítógépesek jelmondata. Az utóbbi időben egyre nagyobb igény mutatkozik olyan számítógépek iránt, melyeknek fő célja, hogy mindenféle multimédiás tartalmakat – jellemzően filmeket, képeket, zenéket – játsszanak le. A show-műsor gyakran nem is számítógépes színpadon jelenik meg a dolgozószobában, hanem egy hatalmas TV-n és igényes audiorendszeren a nappaliban. Oda bizony már illik elegánsan felöltözve érkezni, és valljuk be, egy bézs, fekete vagy ezüstszürke torony nem minden esetben illik a fotelek közé. Ez az igény hívta életre a fekvő formátumú, hi-fi berendezésnek álcázott, úgynevezett HTPC (Home Theater PC, házimozi számítógép), házakat.
Hirdetés
A Chieftec sokáig kimaradt az új trendből, kitartott a torony formátum mellett, de mára változott a helyzet. A Maestro ízig vérig HTPC. Nem apróság, de szépen beillik a fekete vagy ezüstszürke audio/videoszettekbe. Előlapja masszív alumíniumból készült, és nem rondítják el fölösleges bővítőhelytakarók. A könnyűfém előlap mögött már gazdaságosabb acélfedél van, amit jobbra elöl meg is lyuggattak.
Hátulról nézve is nagyon korrekt a mester. A Chieftec szakijai nem bíbelődtek trükkös félmagas, átalakítós microATX-es megoldásokkal, hanem maradtak a nagyobb méret, a kényelmesebb és szokványosabb elrendezés mellett. A táp beépítőhelye körül látszik, hogy a Maestro csupán pár centiméterrel alacsonyabb a szokásos tornyok szélességénél. A 425 x 430 milliméteres alapterület is közelít egy átlagos miditoronyhoz. Hátul is jó a szellőzés. Oldalt megtalálhatjuk a másik lyuksor párját, amin keresztül a tévétunerre és videokártyára juthat egy kis friss levegő. Az alaplapi csatlakozók fölött két 6 centiméteres ventilátornak alakítottak ki helyet.
Visszatérve az előlapra látható, hogy nemcsak alumíniumból van, hanem igényesen szálcsiszolt is. Az egyetlen külső, optikaimeghajtó-hely is szépen belesimul a homlokzatba. A tálca elejére kapunk egy borítólemezt, amit öntapadós matricával kell felrakni. A bekapcsoló- és reset gomb kialakítása is igényes, a fölöttük látható piktogramoké már nem annyira; kicsit vastagon szedték őket. A túloldalon, a karmesteres logó alatt lenyíló ajtó takarja a négy előlapi USB és egy FireWire csatlakozót, valamint a hang ki- bemenetet.
Főbb paraméterek:
Termék megnevezése | Chieftec Maestro AE-01 |
Elérhető színek | fekete, ezüstszürke |
Méret | 425 x 430 x 155 mm |
Anyag | alumínium előlap, acél váz |
Beszerelhető alaplapok | ATX, microATX |
5,25"-os helyek száma | 1 db külső, 1 db belső |
merevlemez-helyek száma | 4 db belső |
Bővítőkártyák száma | 7 db |
Hűtés |
elöl 80 mm-es ventilátorhely |
Előlapi csatlakozók | 4 db USB 2.0, FireWire, mikrofon, hangszóró |
Beszerelhető táp | szabványos ATX |
Gyártó weboldala Termék weboldala |
www.chieftec.de Maestro |
Forgalmazó | Kelly-Tech Kft. |
Bruttó fogyasztói ár | 31 600 Ft |
Belső
A Chieftec tervezői úgy gondolták, hogy aki egyszer összerakja – vagy inkább összerakatja – a HTPC-jét, az nem fogja túl gyakran szétszedni. A fekete fémborítás mindhárom oldala egyött jön le, egy masszív, U alakú lemez formájában. Hagyományos csavarok tartják a helyén, így segédeszközre lesz szükségünk eltávolításához. Az optikai meghajtó beszereléséhez további két csavart kellett kitekerni az előlap két oldalán. A lenyíló homlokzat mögött egy 8 centiméteres ventilátorhelyet is találtunk.
Sajnos a szellőztető rögzítéséhez nem kaptunk rezgésgátló keretet, pusztán a fémbe kellett csavarozni. Ez meglehetősen vártatlan volt Chieftectől, főleg azért, mert a szokásos műanyag tartókeret négyszögű rései is ott voltak a fémlemezen. Nagy kérdés, hogy a masszív fémlap mögé bújtatott ventilátor honnan szívja majd a levegőt.
A belsőre pillantva mondhatni szokásos HTPC kiépítést láttunk. Balra elöl a két 5,25-ös meghajtóhely látható, melyek közül – ezzel az előlappal – csak a felső használható. A Bravo sorozatban BE-01 néven kapható ugyanez a belső szerényebb, irodába szánt, műanyag előlappal, azon mind a két hely hozzáférhető. A két nagy meghajtó mellé három kicsit szerelhetünk, melyek ismét vakok. Talán egy kártyaolvasó jól jött volna. A merevlemezek mellett van a ventilátor, melynek levegőjéből sajnos az adattáraknak nem sok jut.
A Chieftechez méltatlanul mezei csavarok tartják a kicsi és nagy meghajtókat is. Az előbbiek keretét ki kell szedni, hogy az utóbbiak csavarjaihoz hozzáférhessünk.
Az 5,25 hüvelykes meghajtók alá rejtve találtunk még egy helyet merevlemeznek. Ezzel a titkos foglalattal együtt összesen négy winchestert zsúfolhatunk a Maestróba. Sajnos az alsó hely sem kapott rezgéscsillapítókat, pedig csak pár gumialátétre lett volna szükség.
Készre szerelve látható legnagyobb szívfájdalmunk, ami a HTPC házak többségében kísért. A középső merevítő éppen a processzorfoglalat fölött van, így nagyobb, hátrafelé szellőző hűtőt nem lehet a központi egységre szerelni. A masszív, zárt előlap mögé bújtatott merevlemezeknek valószínűleg hamar melegük lesz. Ha befért volna a hátrafelé fúvó hűtő egy 9,2 centiméteres ventilátorral, és a merevlemezek alatt lenne egy szellőzőrostély, akkor a kialakított áramlat az összes kritikus alkatrészt együtt hűthetné és kiegészítő ventilátorra sem lenne szükség. Elsőre a táp beszerelése sem lett túl ötletes. Számos helyen láttuk már, hogy a többi melegedő alkatrésztől elfordítva építik be; a Chieftec egyelőre kihagyta ezt a trükköt.
Tesztelés, értékelés
A Chieftec Maestróba nem kevésbé melegedő, Athlon 64- vagy Sempron-alapú rendszert építettünk, hanem egy 3,2 GHz-es Pentium 4-et, passzív hűtéses Asus alaplapot és szintén ventilátor nélküli Gigabyte GeForce 6600 GT videokártyát. A szellőzésről Primecooler Hypercool 5+ Cu processzorhűtő, 12 centiméteres ventilátoros tápegység és elöl egy 8 centiméteres ventilátor gondoskodott. Tesztkonfiguráció:
- Intel Pentium 4 3,2 GHz
- Primecooler Hypercool 5+ Cu
- Asus P5DW2 Premium
- 2 x 512 MB Kingmax DDR2-800 RAM
- Gigabyte GeForce 6600 GT Silentpipe II
- 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
- Cooler Master Real Power 550 táp
- elöl 8 centiméteres Coolink ventilátor
Bekapcsolás után a ház meglehetősen halk maradt, bár a percenként 2700-at pörgő processzorhűtő hangját a viszonylag nagy belső tért huhogósra erősítette. A fordulatszámot 1700-ra visszavéve a zúgás jelentősen mérséklődött. Az első Coolink ventilátor percenként 1500-at járt és bizony rezonált. Mivel elölről nem túl sok levegőt tudott beszívni, a VGA oldalán lévő hátsó szellőzőnyíláson nem sok levegőt éreztünk kiáramolni. Még kevesebb légmozgás volt az optikai meghajtó mellett. Ebből már sejteni lehet, hogy a merevlemez környékén megrekedt a levegő, a hátrafelé szellőző processzorhűtő nagyon jó lett volna. A fémbe csavarozott merevlemez és optikai meghajtó is rezgéseket továbbított a ház vázára. Az utóbbi erőteljesebb lemezpörgetéskor még a fedelet is megrezegtette.
A hőmérsékleteket tekintve teljes lendületben egészen jól szerepelt a ház és hűtők kombinációja. A 3,2 GHz-es Pentium 4 teljes terhelés alatt sem melegedett sokkal 60 fok fölé. Ha figyelembe vesszük, hogy egy HTPC ritkán megy 100 %-on, cseppet sem kell aggódnunk. Amikor kikapcsoltuk az első ventilátort vagy a CPU-hűtő fordulatszámát vettük le egy ezressel, a rendszer szépen elhalkult, bár a merevlemezt még nem lehetett kihallani a többi hangforrás közül. A CPU hőmérséklete ekkor 65 fokig emelkedett. A hűtést teljesen lehalkítva már jól kivehető volt a merevlemez zakatolása. Persze akciófilm vagy zene közben ebből vajmi keveset hallani. A megterhelt processzor 70 fokos hőmérséklete nem nevezhető alacsonynak, de kisebb terhelésénél még 65 fok alatt maradt. Érdemes a HTPC szellőzését úgy alakítani, hogy nagyobb terhelésénél be tudjuk kapcsolni az extra ventilátort és/vagy emelni tudjuk a fordulatszámokat, ha pedig nincs nagy terhelés – és hő sem –, akkor vissza tudjuk halkítani őket.
A merevlemez alaposan megizzadt. Bár csak egyetlen meghajtót használtunk, intenzívebb másolásnál gyorsan 57 fok környékére melegedett, és hosszas pihentetés után sem csökkent a hőmérséklete 50 fok alá. Az első ventilátort kikapcsolva még két fokkal tovább melegedett. Nem fázott meg a videokártya sem. Ugyan az első ventilátor fújt rá némi levegőt, de fél óra játék után a GPU már a 80 fokot közelítette.
Értékelés
A nagyszerű tornyok után őszintén szólva kicsit többet vártunk a Chieftectől. Első HTPC háza, a Maestro külsőre jól néz ki, de belsejében több olyan apróságot fedeztünk fel, ami közepes gyártóktól még talán elfogadható, de a Dragonok és Bravók készítőjétől nem. Zavaró volt a CPU fölött átívelő merevítő, hiányoltuk a rezgéscsillapítókat, a megfelelő szellőzést. Másfelől viszont érdemes összehasonlítani a Maestro árát a Zalman, Cooler Master, Silverstone vagy más konkurensekével – HTPC témában a táp nélküli 31 600 forintos ár kedvezőnek mondható. További pár ezres kiadás árán vagy egy kis leleménnyel megoldható az első ventilátor, optikai meghajtó és a merevlemez halkítása is.
rudi
A Chieftec Maestro házat a Kelly-Tech Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.