Hirdetés

CD-írók tesztje - 2. rész

Az Adathordozók őrségváltása I/II

Sorozatunk második részében végre konkrét meghajtókkal is szolgálunk, azonban előbb szeretnénk befejezni összefoglaló jellegű írásunkat. Első lépésben arra keressük választ, mi lehet annak az oka, hogy leáll a CD-írási művelet. Ezután pár olyan hasznos tanáccsal szolgálunk, amely segít a CD-író jobb konfigurálásában. Végül jönnek a CD-írók, nem is akármilyenek; az első körben a TDK, a Yamaha és a Sony egységei mérik össze erejüket.

Hirdetés

Buffer Underrun és egyéb problémák

A CD írókat használók (rossz esetben) legtöbbször feltett kérdése, hogy miért állt le az írás, miért rontotta el a lemezt a meghajtó. Erre a leggyakrabban elhangzó válasz, hogy kiürült a puffer és e miatt szakadt meg a művelet. A Buffer Underrun nevezetű hibajelenség nem ritka, de nem szabad mindenért őt okolni. Miről is van szó? A meghajtóból való olvasáskor az adatok a belső pufferen keresztül jutnak el a kívánt helyre. Íráskor hasonlóan a puffer közbeiktatásával közlekednek a bitek, csak az áramlás iránya fordított: a buszról beíródnak az átmeneti tárolóba, ahonnan a meghajtó kiveszi őket és rögzíti az adott médiára. A Buffer Underrun, vagy tárkiürülés jelensége akkor lép fel, ha a csatornán nem érkezik elegendő adat, ezért a meghajtó kénytelen felhasználni az átmeneti tár teljes tartalmát, ennek következtében nincs mit írnia. Hogy ez miért baj, mert a legtöbb meghajtó ezt a szituációt elég nagy sokként éli meg és terminálja az írási műveletet. Ahhoz, hogy ez ne következzen be, a meghajtónak le kell állítania a lézert, meg kell jegyeznie, hova írta be az utolsó bitet, majd amikor megint jönnek az adatok, akkor az írófejet ugyanarra a helyre kell pozicionálnia és végül be kell kapcsolnia a lézert az írás folytatásához. Az első meghajtók, amelyek kiküszöbölték az előbb említett problémát a Sanyo műhelyéből kerültek ki, mérnökei kidolgozták a Burn Proof (Buffer Under RuN Proof) technológiát. A nagy trükk, hogy az egység figyeli a puffer tartalmát, és ha az valamilyen telítettségi szint alá csökken, akkor leállítja a műveletet (elmenti a fej pozícióját). Az írás addig nem indul újra, amíg meg nem telik a tár. Folytatáskor a visszapozícionálásnak nagyon pontosnak kell lennie, mert nem szabad, hogy olvasásnál a meghajtók észrevegyék az adatfolyamban bekövetkezett törést.

Azóta már más cégek is beépítettek tárkiürülés elleni védelmet, például a Ricoh vagy a Yamaha, csak az előbbi ezt JustLink-nek, míg az utóbbi BurnSafe-nek hívja. Ma már a legelelterjedtebb íróprogramok mindegyike ismeri ezeket a módszereket, tehát eredményesen alkalmazhatjuk őket.

A tárkiürülés jelensége leggyakrabban akkor lép fel, amikor túlságosan leterheljük a számítógépet, és így nem marad elegendő erőforrás a meghajtó számára. Ha rendelkezünk Burn Proof képes egységgel, akkor nyugodtan használhatjuk a PC-t, mert elméletileg biztosítva vagyunk, ha nem rendelkezünk ilyen technológiát integráló masinával, akkor íráskor nem érdemes nagyon foglalkoztatni a gépet, mert ennek egy CD lehet az ára.

Persze, nem csak ez lehet az elrontott lemez magyarázata. Az egyik legalattomosabb hibaforrás az IDE kezelő hibája, ha az IDE driver nem tudja megfelelően kiszolgálni a meghajtót, akkor az adatolvasás és írás rendkívül bizonytalanná válik. A probléma meglétét a legegyszerűbben a CDSpeed99-cel ellenőrizhetjük, ha az adatolvasási sebesség és a forgási sebesség ingadozik, akkor joggal gyanakodhatunk. A Windows 2000-et vagy Millenium-ot használók gyakran panaszkodnak, hogy még a legkiválóbb író is elrontja a lemezt, ezért általában a kiforratlan drivereket lehet okolni. Egy harmadik - általában a legritkábban előforduló probléma, az írószoftver hibája, sajnos ennek részletesebb felderítése majdhogynem lehetetlen vállalkozás. Érdemes a szoftvergyártó honlapjára ellátogatni, ahol esetleg válaszolni tudnak a kérdéseinkre. Problémát jelenthet az, hogy ha több lemezt írunk egymás után, akkor az egység túlmelegszik és ennek hatására a további írások befejezési valószínűsége erősen lecsökken, ekkor nem árt egy kicsit pihentetni a készüléket.

Pár hasznos tanács

Ha IDE-s íróval van dolgunk, akkor azt lehetőleg secondary IDE buszra csatlakoztassuk, mert így a primary buszon lévő vincseszter nem akadályozza az egység működését (csökken a tárkiürülés veszélye). A DMA használata elengedhetetlen a nagy sebesség eléréséhez, sőt DVD-s egységek esetén a filmlejátszás lehetetlenné válik a nagy processzorterhelés miatt. Az írási művelet megkezdése előtt érdemes megnézni a meghajtó specifikációját, amelyben a gyártók rögzítik, hogy milyen lemezekkel működik együtt az egység. Nem mindegy, hogy a 100 forintos noname vagy az 500 forintos hiperkorongot próbáljuk a meghajtóval megetetni. Egyes egységek nem képesek ugyanolyan sebességgel vésni az azonos típusú de különböző anyagú lemezeket (gondolok itt az írási oldalon arany, ezüst, kék, zöld, stb. színű lemezekre). Az írási művelet megkezdése előtt, ha az íróprogram engedi, érdemes lefuttatni egy írástesztet. Általában lehetőség van úgynevezett image file készítésére, amely a készülő CD tartalmának másolata. Ebből biztonságosabban tud az írószoftver dolgozni, tehát ezzel is csökkenthetjük a CD rontás esélyét.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények

  • CD-írók tesztje - 1. rész

    Újabb cikksorozatba, angolosan szólva shoot-outba kezdünk, CD-írók témakörben. Az első rész rövid történeti áttekintést ad...

Hirdetés