TDK, Yamaha és Sony
Sony CRX0811 8/4/32, Sony CRX160E 12/8/32
Három Sony meghajtó járt tesztlaborunkban, ebből kettő CRX160E (12/8/32) típusú (dobozos és OEM verzió), a harmadik a CRX0811 (8/4/32)-es modell. A dobozos verziók a gyártótól megszokott igényes kiszerelésben érkeztek. A szoftverellátottságra nem lehet semmilyen panasz, az egyetlen dolog, amit kifogásoltunk az a hiányos dokumentáció, de a szoftver CD-jén erre is megleltük a gyógyírt. Az OEM és dobozos CRX160E meghajtók teljesítménye természetesen azonos. Mégis volt a két verzió között egy feltűnő, de nem jelentős különbség, a dobozos verziónak fekete az előlapja, míg az OEM-é szürke.
A kisebb Sony (CRX0811) meghajtó kategóriájának megfelelően teljesített. A különböző sebességgel írt CD formátumok olvasása nem mindig volt zökkenőmentes, a lemezeket elég lassan olvasta be. Sajnos a CDSpeed99-cel nem tudtunk írási sebességet mérni, de ez nem feltétlen a meghajtó hibája. Kicsit zavaró, hogy elég lassan ismeri fel a lemezeket, ezért viszonylag sokat kell várni, még "bejön" a CD tartalma (ez a nagytestvér sajátja is) és elég nagy a CPU-terhelési mutatója. A két egység CD-olvasási képessége gyakorlatilag azonos. Mindkét meghajtó teljesíti a specifikációkban megadott jellemzőket.
Hirdetés
Yamaha CRW2100E-VK 16/10/40
A Yamaha nagysikerű CRW2100E sorozatának IDE-s képviselője a mezőny egyik legfürgébb tagja. A CRW2100-as sorozat arról híres, hogy ezek voltak a világ első 16x-os írói, (igaz csak P-CAV módban). A Yamaha egység hiányossága, hogy nem építettek bele buffer underrun elleni védelmet, a szakemberek a döntést azzal indokolták, hogy az óriási 8MB-os puffer mindent kibír. Érezhetően ez a magyarázat nem teljes, már csak azért sem, mert az idei hannoveri CeBit-en bemutatott CRW2200-as szériát már felszerelték ilyen technológiával. Valószínűleg arról lehetett szó, hogy az erőltetett fejlesztés következtében nem maradt kellő energiája a Yamahának erre a területre. Az elmondottak ellenére úgy gondoljuk, hogy otthoni használatra a 8MB-os puffer több mint elegendő.
Az írási metódus alatt több programot is futtattunk, hogy megzavarjuk a működést, de gonoszkodásaink, nem jártak eredménnyel. A teszt során az általunk használt márkájú CD-R lemezt nem volt hajlandó 12x-esnél gyorsabban írni (ennek az, az oka, hogy nem szereti a zöld lemezeket, erre a magyar leírás figyelmeztet is), ezért a dobozban mellékelt Yamaha CD-R lemezzel is teszteltük, de itt már nem tapasztaltunk hasonló problémát. Sajnos a mellékelt szoftver nem engedélyezett 8x-osnál gyorsabb írást (ennek köszönhető a táblázat megfelelő sorának 7,1x-es bejegyzése), ezért más íróprogramokkal is próbálkoztunk, de ezekkel sem jutottunk jobb eredményre. A gyártó honlapján nem találtunk utalást a problémára, ezért megnéztük az íróprogram honlapját, ebből kiderült, hogy az újabb Easy CD Creator (5.x) verziók, már meg tudják hajtani a meghajtót.
Kicsit zavaró fogyatékosság, hogy elég hangos, lassan ismeri fel a lemezeket, és lustán pörög fel (sőt néha kétszer is egymás után), azonban ha egyszer beindul, akkor nincs megállás, grabbelésben nem sok meghajtó vette fel vele a versenyt. Ez az eszköz a Storage System jóvoltából járt nálunk, - akik egyedülálló módon - magyar kézikönyvvel is ellátták.
TDK Cyclone 16/10/40
A TDK írója a bejelentés napján a leggyorsabb író volt a piacon, megelőzve a konkurens Yamaha és Plextor termékeket. Ez volt a világ első 16x-os CLV írója. Az azóta eltelt jópár hónapban persze a verseny állása megváltozott, de mégis érdemes volt megemlíteni ezt a tényt. A TDK mindezek elérése érdekében felhasználta a Cyclone sorozatban a Sanyo CRD-BP1400P nevű megoldását. A legelső szembetűnő dolog a meghajtón a világoskék TDK felirat, amely harmonizál a tálca áttetsző kék színével. A tervezők láthatóan kellő figyelmet fordítottak a kinézetre. A belső tartalommal is nagyon meg voltunk elégedve, a meghajtó gyorsan és biztonságosan írt, a Burn Proof technológiának köszönhetően akkor sem rontotta el a lemezt, ha viszonylag jobban terheltük a számítógépet. Hangja a Yamahához képest elhanyagolható. A táblázatból kitűnik, hogy mind olvasáskor mind íráskor nagyon gyors, egyedüli versenytársa a Yamaha egység (a cikk harmadik része majd igazolja ezt az állítást). Nem véletlenül választottuk tehát ezt a meghajtót az egész teszt legjobbjának.
(H'Actor)