Hirdetés

BenQ BL2400PT monitor AMVA panellel

BenQ BL2400PT

Nincs könnyű dolgunk mostanság, ha monitort akarunk vásárolni. Hiába roppant bőséges választék, ráadásul az árak sem túl magasak – de legalábbis mindenki kedvére válogathat a különböző árkategóriájú kijelzők között –, ennek ellenére állítjuk, hogy a megfelelő monitor kiválasztása nem egyszerű feladat. A gyártók oly mértékben elárasztották a monitorpiacot TN+film paneles kijelzőkkel, hogy már azt hittük, a prémium paneles monitor horribilis ára miatt tényleg csak a professzionális felhasználók kiváltsága marad. Ráadásul a LED-es háttérvilágítás megjelenése, valamint a 3D és a „kinek vékonyabb a kijelzője”-verseny kellős közepén szinte már arról is megfeledkeztünk, hogy a sok szempontból jobb képminőséget kínáló VA és IPS panelek is léteznek. Persze időközben voltak fellángolások, jött egy-két c-PVA, e-IPS, sőt még IPS és S-PVA kijelző is, de igazán nagy verseny nem igazán alakult ki ezen a fronton, mert az árak magasabbak voltak annál, hogy tömegesen elterjedjenek.

Hirdetés

Természetesen a harmadik kedvelt paneltechnológia, az MVA (pontosabban most már AMVA) sem tűnt el teljesen, a BenQ már tavaly ősszel komplett monitorcsaládot épített rá LED háttérvilágítással, mérsékelt árkategóriában. Sőt most már nem csak a BenQ, hanem más gyártók is elmozdultak az olcsóbb prémium paneles kijelzők irányába (példának okért említenénk az e-IPS panellel megáldott Dell U2310-est), tehát várhatóan ez a trend folytatódik ebben az évben, és megtörhet a jelenlegi TN+film kijelzők egyeduralma.

Nem véletlenül esett szó az iménti bevezetőben az AMVA panelről és a BenQ-ról, hiszen a magyar monitorpiacon egyre gyakrabban találkozunk ezzel a márkával, és tesztünk tárgya is BenQ gyártmány, aminek belsejében az AU Optronics által kifejlesztett Advanced MVA panel dolgozik; nem meglepő módon LED háttérvilágítással. Ezzel a típussal a gyártó nem a dizájnkategóriát célozta meg, hanem sokkal inkább azon felhasználók kegyeire (és pénztárcájára) áhítozik, akik értékelik a professzionális kategóriából átemelt tulajdonságokat, mint amilyen a minden irányban állítható, masszív kijelző, állítható magasságú és robusztus állvány, kábelkötegelő megléte, illetve mostanság már a külső fényérzékelő is ide sorolható. Azonban hiába a masszív káva és vaskos keret, a LED-es háttérvilágítás a panel körül a keretben foglal helyet (tehát edge-lit típusú) és ennek fényét osztja el a panel mögé helyezett diffúzor. Az igazsághoz tartozik, hogy ez nem az az árkategória, ahol elvárhatnánk, hogy a háttérvilágítást a panel mögé helyezett, csoportokra osztott LED-ek végezzék (azaz backlit megvilágítással rendelkezzen).

Visszatérve a külsőre a dizájn nem csúnya, inkább csak átlagos, szögletes kialakítása és a mattfekete műanyag azt sugallja, hogy a BL2400 tervezésénél sokkal inkább a funkcionalitást vették figyelembe. Ez nem baj, hiszen a papír vékonyságát közelítő kijelzőknek – falra szerelhetőség híján – egyébként sincs sok értelmük, helyette kapunk egy funkciójában minden igényt kielégítő állványt. A négyszögletes talp külön csomagolva érkezik és nekünk kell a szokásos módszerrel felpattintani és felcsavarozni az állvány nyakára (vigyázzunk, mert a talpnak az asztallapra merőleges éle rendkívül éles). Míg egyes gyártók a monitor jobbra-balra forgathatóságát úgy oldják meg, hogy a talpba egy forgózsámolyt építenek, addig a BenQ BL2400-nál az állványnyak és a kijelzőt tartó csonk találkozásához építette be az elforgathatóságért felelős mechanikát.

A kijelző viszont nem csak jobbra-balra forgatható, hanem magassága is állítható (ehhez egy gombot kell megnyomnunk az állvány hátsó oldalán), és hátra is dönthető kis mértékben, illetve van portrémód (pivot) is, aminek ennél a paneltípusnál sokkal nagyobb hasznát vehetjük, mint a TN+film esetében – hála a nagyobb betekintési szögnek. Ezzel a monitor ergonómiai szempontból a legtöbb igényt kielégíti, legyen szó hosszú dokumentumok olvasásáról vagy széltében több ablak elhelyezhetőségéről, esetleg Full HD filmek megjelenítéséről, a BenQ BL2400 mindegyikben partner. Ezt azért is írjuk le, mert az 1920x1080 képpontos felbontás mellé 0,276 képponttávolság párosul, tehát a kijelző képátlója valóban 24 hüvelyk, ami nagyobb látható képméretet és jobb olvashatóságot jelent, mint a 24 hüvelykesnek mondott, de valójában csak a 23-23,5 kijelzők.

Csatlakozók tekintetében is el vagyunk látva bőségesen, a kötelező analóg (D-Sub) mellett DVI-D és DisplayPortot (utóbbi kettő HDCP támogatással), illetve két darab 3,5 milliméteres jack (Line és HeadPhone) csatlakozót találunk. HDMI tehát nincs, de az utóbbi fél év monitorkínálatát elnézve ezen nem is csodálkozunk, a PC-s kijelzőkben a licencdíjtól mentes DisplayPort a költséghatékonyság végett egyre inkább átveszi a HDMI helyét, és a DVI-t is háttérbe szorítja záros határidőn belül. Az persze más kérdés, hogy a grafikus kártyáknál még mindig a HDMI kimenetet preferálják a gyártók, ami a DisplayPort szempontjából nem túl jó, viszont a felhasználók számára a HDMI jobb megoldás, hiszen a tévéken és házimozi-projektorokon ez a csatlakozó a befutó. DisplayPort kimenet hiányában PC-s felhasználóknak marad a DVI vagy olyan átalakítók használata, amelyek támogatják a konvertálást a kimenet között. Szintén költségkímélő döntés állhat annak hátterében is, hogy beépített USB hub sincs.

Még két dologról kell szót ejtenünk, amiből az egyik a képernyő alsó részén elhelyezkedő „szemvédő érzékelő”, ahogy azt a BenQ-nél házon belül nevezik, ám valójában ennél sokkal többről van szó. A kávába épített fényérzékelő modul méri a környezet fényerejét, aminek alapján automatikusan szabályozza a kijelzőt, így nem fordulhat elő, hogy sötétben bántóan nagy, világosban pedig szemet megerőltetően alacsony fényerővel dolgozzunk. Az érzékelőnek van egy ECO funkciót betöltő szerepe is: a kijelzőt automatikusan alvó állapotba helyezi, ha a felhasználó elmegy a monitor elől, és automatikusan visszatér normál állapotba, ha visszajön. Van még egy említésre méltó funkció, mely a Smart Reminder névre hallgat és kifejezetten az irodai dolgozók egészségét szolgálja: amennyiben beállítjuk, akkor a monitor meghatározott időközönként (szabadon állítható 20-40-60-80-100 perc között) figyelmeztetést jelenít meg a kijelzőn, hogy függesszük fel a munkát és pihentessük szemünket.

A másik említendő dolog a gombok és a menü. A power gombot leszámítva minden további gomb a monitor jobb oldalán, a káva alján kapott helyet. Kialakításuk mechanikus és nyomáspontjukra, kezelhetőségükre nincs panasz, de a dombornyomott feliratokat színezhették volna, hogy csökkentett megvilágítottság mellett is olvashatók legyenek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Belegondolni is rossz, miket árulhatnak rólunk a dark weben – tegyünk ellene!

PR Ahogy otthonunk és magunk fizikai védelmére odafigyelünk, úgy digitális életünkre is muszáj – ebben nyújtanak hatékony segítséget az ESET védelmi megoldásai.

  • Kapcsolódó cégek:
  • BenQ

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés