Használat, összegzés
A kütyün egyetlen kapcsolót látunk, ezzel válthatunk a kikapcsolt és a bekapcsolt állapot között, illetve 33-as és 45-ös percenkénti fordulatot állíthatunk be a különböző átmérőjű lemezekhez. Hátul egy RCA kimenet, egy USB csatlakozó, egy tápkábel és egy főkapcsoló található, ezeken kívül kapcsolgathatjuk az előerősítést (phono-line), állíthatjuk a lábak méretét és rögzíthetjük a porvédőt is. A burkolat alá nem a régről megszokott szíjas hajtás került, hanem a motor közvetlenül hajtja a tengelyt, illetve azzal együtt a tányért és a lemezt.
Ha digitalizálni szeretnénk analóg zenéinket, akkor a Mac és Windows operációs rendszerekkel kompatibilis Audacity szoftvert és az USB kábelt vehetjük igénybe, mindkettő szériatartozék. A végeredmény lehet hagyományos MP3, de akár valamilyen veszteségmentesen tömörített hangfájl is, ám bármelyiket is választjuk, a hanglemez páratlan sercegését minden esetben hallani fogjuk. Az általános hangminőségről minden bizonnyal lehetne vitatkozni, egyeseknél már-már hitvitává fajul a digitális és az analóg zene közötti különbség, az viszont biztos, hogy mivel régen a vinillemez elsődleges és szinte egyetlen hangforrásnak számított, ezért több időnk volt megszokni, természetesnek venni és megbarátkozni vele, mint a „modern”, digitális felvételekkel.
A gyári AT95EX hangszedő minősége a szériamegoldásokhoz képest nagyon korrekt, a gyémánt tűvel rendelkező, dupla mozgómágneses, 3,5 millivoltos egység a legtöbb zenei stílussal jó barátságban van. Aki sokkal komolyabb hangzást szeretne magáénak tudni, az valószínűleg még egyszer rákölti a lemezjátszó árát arra a néhány grammos egységre, amit a lemezjátszók lelkének tartanak. Konkrét összehasonlítást sajnos nem tudtunk végezni hangminőségben hasonló lejátszókkal, az viszont biztos, hogy ha jó az alapanyag, akkor dinamikusságban és részletességben szinte bármilyen digitális felvétellel szemben felül tud kerekedni a vinil, ehhez persze kell a lánc többi eleme: minimum egy jó erősítőt és egy szett komoly hangfalat illik párosítani hozzá.
140 000 forintba kerül az LP5, ami első hallásra nem kevés, de ha körülnézünk a piacon, akkor ez inkább egy erősebb középkategóriás árszint, mintsem az abszolút felső kategória. Ezért a pénzért cserébe nagyon jó anyagminőséget, egyszerűen, ugyanakkor hibátlanul működő digitalizálást, és hagyományos lemezjátszóként is hadra fogható kütyüt tudhatunk magunkénak, egyedül a porvédő az, ami hiányzik a tartozékok listájából.
Elővehetjük régi lemezeinket, elkezdhetjük túrni a hagyományos lemezboltok és a webáruházak kínálatát a kedvenc albumainkért, és közben átélhetjük, hogy nagyjából milyen volt hifizni akkor, amikor még nem az online streaming és a sokszor túlvezérelt keverésű, erőteljesen digitális hangzású tartalmak adták a kínálatot. A vinillemez tehát nem csak élt, hanem a fanatikusok körében él és élni is fog, az Audio-Technica LP5 pedig egy korrekt eszköz arra, hogy elinduljunk a lejtőn. Tetszett!
Audio-Technica AT-LP5 lemezjátszó
szentkuti11
A lemezjátszót a Hangáruház szaküzlet bocsátotta rendelkezésünkre.