Chipset-tesztkonfiguráció
Chipset / északi híd | ATI Radeon Xpress 200P | VIA K8T800 Pro | NVIDIA nForce3 Ultra | ||
Alaplap | ATI Bullhead (Radeon Xpress 200) | Abit AV8 3rd-Eye | MSI K8N Neo2 Platinum 54G | ||
Chipset-driver | ATI Catalyst 4.11 csomag | VIA Hyperion v4.53 | NVIDIA Unified Driver 5.10 | ||
BIOS-verzió | Ambu_b10 | av816 | 1.3 | ||
Processzor | AMD Athlon 64 3800+ (2400 MHz; 512 Kb L2 cache) | ||||
Memória | Corsair TwinX1024-3200XL – 2 x 512 MB | ||||
CAS Latency | 2 | ||||
Precharge Delay | 5 | ||||
RAS to CAS Delay | 2 | ||||
RAS Precharge Time | 2 | ||||
Command Rate | 1T | ||||
Videokártya | Asus EAX800 XT/2DT (500/500 MHz) - PCIe (Radeon X800 XT) Asus AX800 XT/TVD (@ 500/500 MHz) - AGP (Radeon X800 XT PE) MSI NX6600GT-TD128E (500/500 MHz) - PCIe (GeForce 6600 GT) NVIDIA GeForce 6600 GT (@ 500/500 MHz) - AGP |
||||
Videokártya-driver | ATI Catalyst 4.11 NVIDIA ForceWare v66.93 |
||||
Merevlemezek | Főtesztek: Hitachi Deskstar 7K250 160 GB (PATA; 8 MB cache) PATA-tesztek: Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB (PATA; 8 MB cache) SATA-tesztek: Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB (SATA; 8 MB cache) |
||||
DVD-meghajtó | Asus DRW-0804P | ||||
Tápegység | Cooler Master RS-450-ACLY (450W) (Expert Computer Kft.) | ||||
Operációs rendszer | Windows XP Professional Service Pack 1 + DirectX 9.0c SE |
Az ATI Xpress 200 igazi ellenfelei (PCI Express-es chipsetről lévén szó) valójában a VIA K8T890 és az nForce4 chipsetek, azonban ezek érkezésére még várnia kell a PH! stábjának és olvasótáborának.
A processzorba integrált memóriavezérlő alapvetően meghatározza a chipsetek egymáshoz viszonyított sebességét, ha vannak különbségek, akkor azoknak minimálisnak kell lenniük, ezért az alkalmazástesztelést nem vittük túlzásba. Socket 939-es alaplapokról lévén szó, immár egy Socket 939-es Athlon 64 3800+ processzort használtunk a tesztekhez, emellett a legjobb memóriaidőzítésekről (2-5-2-2) a Corsair memóriái gondoskodtak. A játékteszteket először Radeon X800-asokon futtattuk le, majd eszünkbe jutott, hogy a chipset és a hozzávaló meghajtóprogram esetleg tartalmazhat valamilyen szintű optimalizációt (természetesen az ATI videokártyái javára vagy az NVIDIA videokártyái ellenében), ezért elővettünk két GeForce 6600 GT-t is, és azokon is elvégeztük a játékteszteket. Sajnos a PCIe csatolófelületű GeForce 6800-asok hazánkban beszerezhetetlenek.
Elsőként leellenőriztük, hogy az alaplapok mennyire térnek el a 200 MHz-es referencia-órajeltől. A tesztek szempontjából ideális eredményeket kaptunk, mert mindhárom tesztalany közel azonosra állította ezt az órajelet, tehát a tesztek során ezt kizártuk, mint befolyásoló tényezőt.
Az alkalmazástesztek előtt az alaplapok memóriaelérési opcióit megpróbáltuk úgy belőni, hogy a memóriasávszélesség-értékek közel azonosak legyenek, hiszen így a processzorba integrált memóriavezérlő különböző beállításaiból adódó teljesítmény-különbségeket kiszűrhetjük, elvégre chipsettesztről van szó. Az eredmény szinte tökéletes lett, mindhárom alaplapon sikerült úgy beállítani a memóriavezérlőt, hogy a memóriasávszélesség-értékek csaknem teljesen egyenlők lettek.
A memória-késleltetési értékek is ezt támasztják alá, a különbségek nagyon minimálisak.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!