ATI CrossFire - kereszttűzben az SLI

Értékelés

Mielőtt ítéletet mondanánk, összefoglaltuk, hogy a kétkártyás CrossFire és SLI mennyit gyorsított grafikus rendszerünk teljesítményén.

A ma elterjedt TFT panelek natív felbontásán szűrők nélkül csak két esetben - Halo és Riddick - tapasztaltunk említésre méltó gyorsulást.

AA és AF bekapcsolása után javult a helyzet. A Crossfire négy esetben 50 % közeli gyorsulást produkált, a legtöbbet - 74%-ot - a Colin McRae Rally 05-ben. Az SLI jobb hatással volt a régebbi GeForce 6800 Ultrára, de ez javarészt annak köszönhető, hogy a GeForce 7800 GT már önmagában is processzorlimitekbe futott.

az 1600x1200-as felbontásban AA és AF nélkül ismét meglehetősen lanyha volt a helyzet. ATI oldalon háromszor, NVIDIA oldalon csupán egyszer, illetve kétszer volt 50 %-nál nagyobb gyorsulás. Természetesen a fő ok ismét a CPU limit volt.

Mai tesztünk legigényesebb grafikai beállításai mellett már többször megizzadtak a grafikus kártyák, a duplázásnak is megmutatkozott a hatása. A Radeonnál - két eset kivételével - 50 % fölött volt a CrossFire okozta gyorsulás, kétszer a 90 %-ot is meghaladta. A két gyengén szereplő játékban elképzelhető, hogy valamilyen grafikai hatás gátolta meg a CrossFire működését, ugyanis itt egyáltalán nem hozott gyorsulást a második kártya. A GeForceok esetében is jó hatásfokkal teljesített az SLI, és volt pár, szólóban is processzorlimites alkalmazás.

A mérések végeztével vegyes kép alakult ki bennünk. Amiben biztosak voltunk, az, hogy csak a legmagasabb grafikai minőségnél van némi értelme két csúcs videokártyát belezsúfolni egyetlen rendszerbe. Nem találkoztunk olyan játékkal, ami a legizmosabb szóló videokártyás rendszert két vállra tudta volna fektetni. Ezek az állítások hatványozottan érvényesek a TFT tulajdonosok által preferált 1280x1024 képpontos felbontásnál.


Elfér, de kell-e a két dudás egy csárdában?

Mai tesztalanyunk, az ATI legerősebb CrossFire megoldása későn érkezett, és a hosszúra nyúlt fejlesztési idő ellenére is vannak még gyermekbetegségei. A maximálisan 60 Hz-es képfrissítési frekvencia használhatatlanná teszi az 1600x1200-as felbontást, de ez a korlátozás a következő generációs ATI kártyáknál minden probléma nélkül feloldódik majd. A kiváló képminőséget ígérő Super AA-nak is van még mit fejlődnie, de a gyártó szerint nemsokára ez a CrossFire mód is használja majd a képösszeillesztő logikát, és nem a PCI Express buszt terheli. De akkor eddig mivel foglalkoztak a fejlesztők?

Teljesítményét tekintve a CrossFire nagyjából ugyanannyiszor győzte le az SLI-t, mint ahányszor kikapott tőle. Sajnos a vereségek többsége a nagyobb felbontásnál és jobb képminőségnél volt. Mindent összevetve a CrossFire itt van (legalábbis a tesztelőknél), megérkezett, de foga fehérjét valószínűleg majd a következő generációs Radeon X1800-akkal mutatja ki.

rudi

Az X850 XT CrossFire Edition kártyát, a hagyományos X850 XT-t és a Radeon XPRESS 200 CrossFire Edition alaplapot az ATI, az MSI grafikus kártyákat pedig az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés