ATI CrossFire - kereszttűzben az SLI

Tesztkonfig és fogyasztás

A mestert és szolgálóját az ATI referencia alaplapjába ültettük be, melyről egyelőre csak egy képet közlünk.


ATI Radeon XPRESS 200 CrossFire Edition referencia alaplap

Még a beindítás előtt megpróbálkoztunk a CrossFire rendszer életre keltésével nForce 4 SLI és Intel 955 chipkészletes alaplapokban, de mindkét alkalommal fekete képernyő lett fáradozásunk eredménye. Az NVIDIA-lapkás deszka esetében ez nem meglepő, de a hírek szerint néhány Intel 955-ös alaplapban is működőképes a CrossFire. Szintén póruljártunk a vegyes párossal; a Radeon X800 GT-t nem tartotta együttműködésre méltónak az X850 XT Crossfire Edition. Talán egy X800 CrossFire Editionnal szerencsénk lett volna.

A kétkártyás rendszer telepítése simán zajlott. Egyedül az ATI pontatlan szerelési útmutatója okozhatott volna galibát, melyen felcserélték a Master és Slave kártya sorrendjét. Az első induláskor hatalmas zúgás fogadott. A rendszer beposztolása után csak a hagyományos Radeon halkult el, a CrossFire edition egészen a meghajtóprogram betöltődéséig teljes fordulaton járatta hűtését. Ez a kellemetlenség minden bizonnyal csak a bemutatódarab sajátja volt.

A tesztcsomaghoz mellékelt Catalyst 5.8 feltelepítésével nem voltak gondjaink. A Control Centerben egy új CrossFire elnevezésű menüpontot találtunk, itt lehetett aktiválni a kétkártyás módot. Érdekesség, hogy ezután újraindításra sem volt szükség, azonnal üzemképes volt a CrossFire.


Vigyázz, kész ...


... START!

Tesztkonfiguráció:

Videokártya / driver ATI Radeon X850 XT CrossFire Edition 256 MB (520/540 MHz) / Catalyst 5.8
+ ATI Radeon X850 XT 256 MB (520/540 MHz) / Catalyst 5.8
2 x MSI NX7800GT-VT2D256E (400/500 MHz) / Forceware 77.72
2 x MSI NX6800 Ultra-T2D256 (400/550 MHz) / Forceware 77.72
Processzor AMD Athlon 64 3800+ (2,4 GHz; 512 kB L2 cache; dual-channel)
Alaplap ATI Radeon XPress 200 CrossFire Edition ASUS A8N-SLI Deluxe
Chipszet ATI RD480 + SB450 NVIDIA nForce4 SLI
Memória Corsair TwinX1024-3200XL - 2 x 512 MB
Időzítések 2-2-2-5
Merevlemez Hitachi Deskstar 7K250 160 GB (PATA, 7200 rpm, 8 MB cache)
DVD-meghajtó Asus DRW-0804P
Tápegység Cooler Master RS-450-ACLY (450 W)
Operációs rendszer Windows XP Professional Service Pack 1 + DirectX 9.0c

Játékok

  • Codemasters - Colin McRae Rally 05
  • ID Software - Wolfenstein: Enemy Territory
  • ID Software - Doom 3
  • EA Game - Medal of Honor Pacific Assault
  • Eidos - Tomb Raider Angel of Darkness
  • EPIC Games - Unreal Tournament 2004
  • Microsoft/Bungee Studios - Halo: Combat Evolved
  • UBISoft - Far Cry
  • Valve - Counter-Strike: Source
  • Valve - Half Life 2
  • Vivendi Universal Games - Chronicles of Riddick: Escape from Butcher's bay

A meghajtóprogramokban a képminőségi beállításokat az NVIDIA kártyák esetében „Legjobb minőség”-re, az ATI kártya esetében pedig a legszebbre kapcsoltuk, később csak az FSAA-t és az anizotropikus szűrést állítottuk. A „Catalyst AI”-t alapállapotban hagytuk. Minden játék esetében maximális grafikai beállításokat használtunk, hiszen csúcskategóriás versenyzőkről van szó. A Wolf ET, Doom 3, TRAoD, Half Life 2, Far Cry, UT2004 és Riddick játékokban saját magunk által felvett demókat/replayeket használtunk fel a kártyák teljesítményének leméréséhez, minimálisra csökkentve így a meghajtó-optimalizációk esetleges hatását. A többi játékban egy begyakorolt útvonalat jártunk be háromszor egymás után, miközben FRAPS-szel mértük az fps-eket. A három lefutott kör után az átlagot jegyeztük fel.

A mai csúcs videokártyák igazi teljesítményét már csak a legmagasabb felbontásokban lehet megmérni, a kétkártyás megoldások rátesznek még egy lapáttal. Hogy a TFT monitorral rendelkezőknek is kedvezzünk, a teszteket 1280x1024-es felbontásban is lefuttattuk. Most nemcsak a párban hajtott ATI és NVIDIA videokártyák mérkőznek meg, hanem a két gyártó alaplapi chipkészletei is számot adnak játékos tudásukról.

Először a fogyasztást vizsgáltuk meg. Szokás szerint a tesztrendszer felvett teljesítményét jegyeztük fel nyugalmi állapotban és intenzív terhelés alatt Doom 3-ban.

Az Athlon 64 processzorral mért értékek nem túl magasak. Még a legnagyobb terhelésnél is bőven elegendő egy kisebb táp, bár ajánlatos odafigyelni a 12 voltos ágakra. A legkevesebbet a GeForce 7800 GT fogyasztotta, de az X850 XT Crossfire Edition sem evett sokkal többet. Üresjáratban a GeForce 6800 Ultrával szerelt rendszer megközelítőleg 20 %-kal fogyasztott többet társainál, de terhelve már nem sokkal múlta őket felül. A kétkártyás fogyasztások még közelebb állnak egymáshoz. Terhelve hajszálnyival, de az ATI páros szippantotta fel a legtöbb áramot. Terheletlenül ismét a GeForce 6800 Ultra volt a legpazarlóbb.

Mai tesztünkben eltekintettünk a szintetikus mérésektől, hiszen nincs új a nap alatt. A CrossFire kártya GPU-ja ugyanaz, mint a korábbi Radeon X850 kártyákon található, DirectX-es tesztprogramunkban a geometriát mindkét kártya kiszámolja, a pixel eredmények pedig szinte veszteség nélkül kombinálódnak össze. Ugyanez a helyzet a fill-rate értékekkel is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés