Bevitel, hang, üzemidő, értékelés
A noteszgép háromféle beviteli eszközt kínál (létezik belőle egyébként érintőképernyős változat is), a billentyűzet és a tapipad mellett ugyanis ott van az utóbbi bal felső sarkában található DialPad. Ez a ProArt Studiobookokon elérhető ASUS Dial „kisöccse”, fizikai tárcsa helyett érintésérzékeny felülettel, de a lényeg ugyanaz: a támogatott programokban, például képszerkesztő vagy videóvágó eszközökben különböző funkciók kezelésére vethető be. A DialPadot a Vivobook Pro 16x kapcsán már tesztelgettük, ez a kiegészítő a kreatív munkafolyamatokban kifejezetten hasznos, az átlagos felhasználást pedig nem befolyásolja negatívan.
A billentyűzet is egész jól sikerült, merev, a gombok viszonylag rövid útjuk ellenére is határozott, jó visszajelzést adnak, a vakon gépelést könnyű megszokni. A kiosztást persze érheti kritika, például a bekapcsológombot a Delete-en belülre tették, ami nekünk nem annyira jön be, a kurzormozgatókat pedig összenyomták, hogy beférjenek egy sorba – ez játékra szinte használhatatlanná teszi ezeket a billentyűket. Mint a képen is látszik, numerikus rész nincs, ami szerencse, a 14”-es gépházba belezsúfolni csak nagy kompromisszum árán lehetett volna. A tapipad kellemes és jól használható, viszonylag nagy méretű (118 x 75 mm) és integrált gombokkal felszerelt példány.
A hangszórókkal már nem voltunk ennyire elégedettek, bár az ASUS rengeteg hangprofilt (Dolby Athmosszal) kínál, de ezek egyike sem tudja pótolni igazán a 150 Hz alatt már erősen hiányzó mélyebb tartományt és a viszonylag korlátozott dinamikát.
Üzemidő
A Zenbookok általában nagyon hosszú üzemidejükről ismertek, de tesztpéldányunk ezen a téren nem tűnik ki. Igaz, 76 Wh kapacitású akkumulátorával azért könnyed használat mellett egy munkanapot kihúzhatunk vele, az USB-PD opcióval pedig elég rugalmasan tölthető bárhol. Persze aki Core i9-cel szerelt gépet választ, az valószínűleg nem is várja el az extrém kitartást.
Értékelés
Az ASUS tényleg nagyon jó munkát végzett a Zenbook Pro 14 OLED aktuális verziójával, és egy olyan notebookot tett le az asztalra, mely szinte minden területen megállja a helyét: jól hordozható, elegáns, bevethető multimédiás, kreatív feladatokra, de akár játékra is. Mint minden ilyen univerzális gép, egyik területen sem ő lesz a legjobb, de ha napközben sokat kell úton lennünk, kreatív munkákat végeznünk, prezentálnunk, este pedig kicsit még játszanánk is a notebookunkkal, akkor ez egy nagyon jó választás lehet.
Mindezt persze nem adják ingyen, a tesztelt konfiguráció ára átlépi az egymillió forintos határt – ezért cserébe kapunk Core i9-et és GeForce RTX 4070-et, na meg azt a hűtést, ami képes melegedésüket nagyjából kordában tartani. Azért nagyjából, mert tesztünk során azért néha tapasztalható volt a throttling jelensége, különösen a Teljesítménycentrikus profil aktiválásakor. Ez a ventilátorok zajszintjét is alaposan megemeli, de ha játszani akarunk (vagy sürgős a videóvágás befejezése), elengedhetetlen lesz az aktiválása.
ASUS Zenbook Pro 14 OLED UX6404 notebook
Wombath
Az ASUS Zenbook Pro 14 OLED UX6404 notebookot az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.