Hirdetés

ASUS router és bridge – szintlépés ac-s Wi-Fin

Már-már hihetetlen vezeték nélküli átviteli sebességet mértünk az ASUS legújabb Wi-Fi eszközeivel.

ASUS RT-AC87U router

Idestova két éve a köztudatban vannak már a legújabb, ac-s Wi-Fi szabvány szerint működő eszközök, melyek eddig nem látott vezeték nélküli sebességre, gyakran 30 MB/s fölötti, stabil átviteli tempóra képesek. Aki egy kicsit ismeri a Wi-Fi hálózatok felépítését, tudja, hogy ráadásul ezt a tempót a ma elérhető egy-két adatfolyamos, ac-s Wi-Fi adapterek korlátozzák, ugyanis a három-négy adatfolyam kezelésére képes csúcs routerek ennél sokkal többet is tudnának.

Az ASUS legújabb eszközeivel alkalmunk nyílt ennek a maximumnak a kipróbálására. Nem annyira új darab az ASUS RT-AC87U óriásrouter, melyet még tavaly nyáron jelentettek be, világelsőként AC2400 sebességindexszel. Ez annyit tesz, hogy a router 5 GHz-es, ac-s Wi-Fin négy adatfolyamot kezel négyszer 433 Mbps-os, vagyis 1732 Mbps-os elvi csúcssebességgel, emellett pedig 2,4 GHz-en, n-es Wi-Fi módban a TurboQAM technológia révén háromszor 200 Mbps-ot tud, vagyis 600 Mbps-ot, így némi fölfelé kerekítéssel kijön a 2400 Mbps-os maximum.

Csúcsmodell révén természetesen óriási és agresszív vonalvezetésű a router, négy hatalmas antennával, már megjelenése is a gyorsaságot sugallja. Egyébként új extra nincs a külsején, elöl egy USB 3.0, hátul egy USB 2.0 csatakozó ül rajta, négy (LAN) plusz egy (WAN) Ethernet portja gigabites, van kikapcsoló, süllyesztett reset, WPS gombja a farán, elöl pedig a Wi-Fi és a státuszjelző kék LED-ek fénye kapcsolható ki egyetlen nyomással.

A router belsejében az elit konkurensekhez hasonlóan a Broadcom BCM4709-es processzora játssza az irányító szerepet két darab, 1 GHz-es ARM Cortex-A9 maggal. Az igazi érdekességet viszont a Quantenna QSR1000 router chip és a hozzá kapcsolódó Quantenna rádiós egység jelenti, ugyanis ezek kezelik a négy ac-s Wi-Fi adatfolyamot.

A Quantenna megoldása az első, ami támogatja a Multi-User MIMO technológiát, melynek segítségével a router adatfolyamai elkülönítve társíthatóak egy-egy klienshez, ezzel sokkal jobban kihasználhatóvá téve a három-négy, vagy a későbbiekben akár több adatfolyamos routerek sávszélességét. Sajnos egyelőre ez a funkció még nincs aktiválva, ráadásul MU-MIMO-képes kliens adaptereket kíván meg. Így egyelőre marad a hagyományos módszer, hogy a kliensek szépen sorban, a maguk időszeletében férnek hozzá a routerhez a saját maximális átviteli tempójukkal, tehát három, egy adatfolyamos eszközzel kapcsolódva állandóan egy adatfolyamnak megfelelő lesz a router maximális tempója, hiába van mondjuk három adatfolyamra képes rádiós része.

Hirdetés

ASUS EA-AC87 Media Bridge és USB-AC56

Az ASUS legújabb, ac-s Wi-Fi eszköze, az EA-AC87 Media Bridge révén viszont már most alaposan ki lehet hajtani a gyors routert, ugyanis négy adatfolyamával elvileg 1732 Mbps-os tempóra is képes 5 GHz-es, ac-s hálózaton. A kisebb routernek is beillő dobozka nevéhez híven egy multimédiás híd; arra való, hogy betegyük a Hi-Fi szekrénybe, és a gyors Wi-Fi révén odavarázsolja a hálózatot, amibe aztán vezetékkel köthető be a televízió, játékkonzol, HTPC vagy éppen NAS. Használhatjuk fordítva is, egy jó hosszú Ethernet kábellel routerünktől távol létesíthetünk vele Wi-Fi hálózatot elérési pontként.

Az EA-AC87 négy rövidke antennájával és négyzetes alakjával kissé szokatlanul hat, egyébként csatlakozóiban és visszajelzőiben is egy routert idéz. Homlokzatán állapotjelzők sorakoznak, a legérdekesebb a Wi-Fi kapcsolat erősségét jelző LED-sor. Oldalán a szokásos WPS és reset gomb mellett van LED lekapcsoló és egy kétállású gomb, amivel a média híd és az elérési pont funkció között válthatunk. Hátul összesen öt Ethernet aljzat sorakozik, természetesen gigabitesek.

Hogy jól együttműködjön az RT-AC87U routerrel, az EA-AC87 is négy adatfolyamos, viszont csak AC1800-as besorolást kapott. Ennek oka egyszerű: csak 5 GHz-en dolgozik, 2,4 GHz-es rádiós egysége nincs, így a régebbi adapterekkel nem tudunk majd rácsatlakozni, de alapvetően nem is ilyen feladatra tervezték. Hídként, 5 GHz-en a négy darab 433 Mbps-os adatfolyammal 1732 Mbps-os elvi csúcstempóra képes, amihez ugyanolyan Quantenna elektronikát kapott, mint az imént tárgyalt RT-AC87U router.

Vizsgálódásunkat kibővítendő bevetettünk egy korábbi sorozatból származó, USB-s, két adatfolyamos, ac-s Wi-Fi adaptert is az ASUS kínálatából, az USB-AC56-ot. Besorolása szerint AC1200-as, ami úgy jön össze, hogy 5 GHz-en kétszer 433 Mbps-ra, 2,4 GHz-en pedig kétszer 150 Mbps-ra képes, plusz némi kerekítés. Ezt az eszközt is jó nagyra, vaskosra tervezték, hatalmas külső antennája van, és még egy jókora, USB kábeles bölcső is jár hozzá, így a rácsatlakoztatott számítógép környékén a legjobb vételi pozícióba tehetjük. Egyébként akkora az adapter, hogy közvetlenül USB portba dugva eléggé húzza, csavarja is azt, ezért ajánlott a bölcső használata.

Próba

Nem térnénk ki túl részletesen az ASUS routerek kezelőfelületének ismertetésére, ugyanis ez az elmúlt években alapjaiban nem változott, habár rengeteget finomodott. A nagyobb teljesítményű (két WAN kapcsolat és két 5 GHz-es rádió) RT-AC3200 megegyező felhasználói felülete megtekinthető az alábbi linken.


Klikk a képre a kezelőfelület demójának indításához

Tesztgépünk szoftvere is ugyanezt az elrendezést kapta, ami a rengeteg nyelv mellett magyarra is állítható. Egy informatív kezdőképernyővel indít, melyről a legfontosabb részek, mint a WAN, Wi-Fi, csatlakozott kliensek és USB portok egy klikkeléssel elérhetőek, a bal oldalon húzódó menüben pedig rengeteg okosság található. Van például temérdek vendéghálózat, szülői felügyelet a Trend Micro támogatásával, kiváló forgalomszabályozó és -analizáló, az USB minden lehetséges feladatra (médiakiszolgálás, nyomtatókezelés, 3G/4G modem, Time Machine, letöltéskezelés) használható, és természetesen a felhős, illetve mobilos elérés sem hiányozhat.


ASUS RT-AC87U egy 2,5 hüvelykes SSD mellett

Adatátviteli tesztjeinkben először az ASUS USB-AC56 Wi-Fi adapter, illetve egy 2015-ös Lenovo ThinkPad X1 Carbon Intel 7265-ös adapterével azt vizsgáltuk meg, mi történik, ha ezekkel a két adatfolyamos eszközökkel egyszerre forgalmazunk a routeren keresztül két elkülönült, vezetékkel csatlakozó számítógép felé. Bizony, azt történt, amire a MU-MIMO nélkül számíthattunk: a két adapter együttes sebessége nem lépte túl az egy adapterrel mérhető 30-35 MB/s körüli tempót, ami 240-280 Mbps-nak felel meg. Ha az ASUS USB-s eszköze 20 MB/s fölé gyorsult, akkor a Lenovo notebook 10 MB/s köré lassult és fordítva. Ha majd működni fog az MU-MIMO, akkor ilyen helyzetben mind a két eszköz felé reális lesz a 30-35 MB/s-os tempó összesítve 60-70 MB/s-ot adva, mert akkor a router első és második adatfolyama az egyik számítógéppel, a harmadik és negyedik adatfolyama a másik számítógéppel tud majd foglalkozni egyidejűleg.

Bevetve a négy adatfolyamos ASUS EA-AC87 Media Bridge-et viszont igazán brutális számokat kaptunk. Ezzel a készülékkel hidat alkotva a router felé néhány méteres távolságból lélegzetelállító, stabilan 80 MB/s fölötti, időnként a 90 MB/s-ot közelítő, tehát 650-700 Mbps közötti tempót mértünk, amihez hasonlót eddig csak vezetékes hálózattal tapasztaltunk. Az átviteli sebesség akkor sem romlott számottevően, amikor 6 méteres távolságra, falon keresztül kellett sugározni.

Amikor viszont betársult a rendszerbe az ASUS mindössze két adatfolyamos, USB-s Wi-Fi modulja, akkor az összesített átviteli tempó már csak 60 MB/s környékén mozgott, a híd nagyjából 40 MB/s-ra, a szólóban 30-35 MB/s-ra képes adapter 20 MB/s-ra lassult. Jobban jártunk, amikor az USB-s adapterrel a 2,4 GHz-es frekvenciára kapcsolódtunk, mert itt is tudott kb. 20 MB/s-ot, miközben az 5 GHz-en egyedül hagyott híd ismét 80 MB/s fölött teljesített, így a router összesített sávszélessége elérte, sőt picit meg is haladta a 100 MB/s-ot.

Értékelés

Letaglózó, korábban csak vezetéken tapasztalt sebességet produkált az ASUS második generációs, ac-s Wi-Fi készlete. Az RT-AC87U router és az EA-AC87 Media Bridge párosa megmutatott egy szeletet abból a jövőből, ami ma még csak nagyon borsos áron érhető el, hiszen a router majdnem 70 000 forintba, a híd pedig 45 000 forintba kerül. Bizony, ez az összeg már olyan magas, hogy az elvből kábelellenes felhasználók is még egyszer meggondolják, hogy mégis inkább meg kellene vésni azt a falat, padlót, és a régi jó Ethernetet választani.

Persze itt is a korábbi forgatókönyv várható: nagyjából két év alatt az első generációs ac-s és az n-es Wi-Fi routerek ára is a felére csökkent, ráadásul ma már egyre több eszköz igényli a gyors, vezeték nélküli internetelérést. Mindennek fényében az ASUS akár 80-100 MB/s-os átviteli tempóra képes termékei tetszett címet kapnak tőlünk magas áruk ellenére is.

Sajnos a második generációs, ac-s Wi-Fi eszközök igazán érdekes funkcióját, az MU-MIMO-t még nem sikerült kipróbálnunk, mert bár az ASUS AC87-es családja támogatja, egyelőre még nincs aktiválva a firmware-ben, és hiányoznak a hozzá való adapterek is. Pedig akkor lesz igazán érdekes a vezeték nélküli technológia, ha majd a számítógépeknek és hordozható készülékeknek nem kell egymásra várniuk, és az egy-kettő helyett három-négy vagy akár több adatfolyamot is ki lehet majd használni.


ASUS RT-AC87U router
ASUS EA-AC87 Media Bridge

rudi

Az ASUS hálózati eszközöket az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények