AMD Trinity megateszt: APU újratöltve

Az első fecske: ASUS F2A85-V PRO

Az egyik első AMD A85X FCH-ra épülő alaplap személyében a felsőkategóriás megoldásnak tekinthető, ASUS F2A85-V PRO tette nálunk tiszteletét.


[+]

A dobozban most sem tárulkozik elénk túl sok minden az alaplapon kívül. A szokásos kézikönyv, DVD és hátlap mellett két pár SATA kábel és egy Q-connector nevű kis kiegészítő lapul, mely a ház bizonyos kábeleinek könnyebb csatlakoztatását segíti elő.


[+]

Az alaplapot dobozábol kiemelve nekünk szinte azonnal a tavaly bemutatott, FM1-es ASUS F1A75-V PRO ugrott be, ami nem is csoda, hisz az új modell tulajdonképpen a korábbi evolúciójának tekinthető. Az első szembetűnő változás az elődhöz képest a PCI aljazok terén van, ugyanis az F2A85-V PRO-n a három PCI-ból eltűnt a legalsó, helyét pedig egy teljes hosszúságú, konfigurációtól függően maximum 4 sávot szolgáltatni képes PCI Express vette át. Ezzel a háromkártyás CrossFireX is támogatottá vált. A "rejtett" változások közé tartozik RAM slotokhoz futó vezetékek elrendezése, mely a magasabb, 1866 MHz feletti órajelek elérése érdekében immáron úgynevezett T-topológiát alkalmaz. Az alaplap jobb szélét vizslatva máris láthatjuk, hogy az ASUS kihasználta az újabb natív portokat, ugyanis a hat darab 90 fokban kiforgatott csatlakozó felett egy további aljzat is helyet kapott.


[+]

Az alaplapra most is egybefüggő hűtőrendszer került, mely a tápellátást és az FCH-t köti össze. Azzal vélhetően sokan tisztában vannak, hogy a hőcsövek alapvetően a magasabb hőmérsékletű rész felől szállítják a hőt az alacsonyabb hőmérsékletű pont felé, így a komponensek aktuális hőmérsékletétől függően segít a hűtésben a két bordázott szekció. Néhány fotó erejéig természetesen most sem úszhatta meg az eltávolítást ez a rész, így közelebbről is szemügyre vehettük a tápellátást. A látottak alapján elmondhatjuk, hogy az elődhöz mérten a fázisok száma nem változott, azaz maradt a nyolc (6+2) darab. A tápellátás gyakorlatilag a már jól megszokott, ASUS által alkalmazott komponensekre épül. A rendszer lelke továbbra is a Digi+ névre keresztelt digitális CHiL vezérlőchip, ami a SMART DIGI+ technológiával kiegészülve a korábbiakhoz képest még pontosabb, stabilabb és egyszerűbb szabályozást tesz lehetővé.

A hátlapon a kombó PS2 csatlakozó alatt két USB 2.0 port nyitja a sort, mellettük jobbról egy optikai hangkivezetés kapott helyet, alatta egy 1.4-es HDMI, valamint az immáron 1.2-es szabványú DisplayPort található. Utóbbi már a 4K néven elhíresült, 4096x2160-as felbontást is támogatja. Közvetlenül ezek után a sort egy D-Sub és egy DVI-D folytatja; utóbbi érdekessége, hogy dual-link, azaz a 2560x1600-as felbontást is képes átpréselni magán. A négy különböző videokimenet láttán ismét megállapíthatjuk, hogy a megjelenítők csatlakozóival nem spórolt az ASUS, ami újfent dicséretes. Itt jegyeznénk meg, hogy a Trinity Eyefinity-támogatásának köszönhetően akár három kimenetet is használhatunk egyidőben, és a DisplayPort aljzat bevetésével akár négy kijelző meghajtása is lehetséges. A következő állomás az A85X FCH nyolcadik natív 6 Gbps-es SATA portját vonultatja fel eSATA köntösben, ami alá szintén natív USB 3.0 port páros került. A sor végéhez közelítve a jól ismert Realtek 8111F chipje által vezérelt Gigabit Ethernet portot láthatjuk, mely alatt két újabb USB 3.0-s port található; ezeket az ASMedia chipje vezérli. A sort most is a Realtek márkájú ALC 892 HD audiokodek analóg kimenetei zárják.

Az alaplap támogatja az ASUS-nál már korábban megismert EPU, TPU, MemOK!, USB BIOS Flashback, Remote GO!, Fan Xpert 2, valamint USB Charger+ funkciót is. Ahogy a gyártótól már szinte megszokhattuk, úgy ezen az alaplapon is UEFI kapott helyet, aminek beállítási lehetőségeit a következő képeken igyekszünk bemutatni:


ASUS F2A85-V PRO UEFI

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés