AMD Trinity megateszt: APU újratöltve

Hirdetés

Fogyasztás

A Trinity összesen nyolc darab, úgynevezet CPU PSTATE-tel (Processor Performance State) rendelkezik, melyek között az éppen aktuális terheléstől függően váltogat a rendszer. Emellett az integrált memóriavezérlő, valamint a RAM-ok két ilyen állapotból gazdálkodhatnak. Terhelés hiányában természetesen a GPU is képes csökkenteni az órajelét, modelltől függően 300 MHz környékére.


A10-5800K – A8-5600K [+]

A turbó funkció egyszerű monitorozására az AMD az Intel mintájára készített egy kis alkalmazást, mely egyszerűen csak Turbo Core Monitor névre hallgat.

A fogyasztás mérését egy konnektorba dugható, digitális VOLTCRAFT Energy Check 3000 készülékkel végeztük, és minden esetben a monitor nélküli teljes konfiguráció értékeit vizsgáltuk. Mivel a Sandy és Ivy Bridge-alapú processzorok, valamint a Llano-alapú A8 is tartalmaz IGP-t, ezért ezek fogyasztását kétféle módszerrel is megvizsgáltuk. Az első esetben egy diszkrét Radeon HD 7970 került a rendszerekbe, amivel a processzorba integrált GPU inaktívvá vált, majd később ezt kivettük, és nélküle is elvégeztük a méréseket. Mind az Intel, mind pedig az AMD platformon be volt kapcsolva az összes lehetséges energiagazdálkodási funkció (EIST, C'n'Q, C1E, C6 stb.).

Az eredmények alapján elmondhatjuk, hogy az AMD fejlesztései derekasan megtérültek, ugyanis üresjárat mellett 3-7 wattos előrelépést láthattunk, a hasonló szituációban már amúgy is jó értékeket produkáló Llanóhoz képest. A HD 7970 mellett nagyobb volt a differencia, ami szerintünk a Virgo platform dinamikus PCI Express sávkiosztásának köszönhető.

Terhelés mellett az A8-5600K nagyjából a korábbi csúcs Llano, az A8-3870K szintjét hozta. A hasonló, 100 wattos TDP-osztály ellenére az A10-5800K már többet kért magának, ami szerintünk azt jelenti, hogy ennek a modellnek az áramfelvétele a hatékony Turbo Core miatt sok esetben már a 100 watt körüli limit közelében mozgott. A konkurenciával összevetve itt az AMD nem áll jól, ami a 35-45 wattos TDP-eltérés alapján minket különösebben nem lepett meg. Fontos még megjegyeznünk, hogy a HD 6670 fogyasztását az A10-5800K mellett mértük, egymagában és Dual Graphics bekapcsolása mellett is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények